Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Częściowa prohibicja w gminie Nidzica?

2018-09-03 16:00:00 (ost. akt: 2018-09-03 14:35:34)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/Zbigniew Woźniak

PRAWO\\\ Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wychowaniu w trzeźwości. W myśl nowych przepisów samorządy lokalne mogą zakazać sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00-6:00. Radni podjęli temat na ostatniej sesji rady miejskiej.

Zgodnie z nowymi przepisami samorządy będą mogły określać maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy (miasta) odrębnie dla poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych, tj.: do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz piwa, powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa), powyżej 18 proc. zawartości alkoholu.

Rady gmin będą też mogły wprowadzać ograniczenia w zakresie nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia te będą mogły dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22:00 a 6:00.

Radni podjęli temat na ostatniej sesji rady miejskiej.

W porządku obrad znalazła się uchwała w sprawie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania na terenie Gminy Nidzica miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz uchwała w sprawie ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w sołectwie Żelazno.

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa, Budownictwa, Mieszkalnictwa i Ochrony Środowiska zgłosiła wniosek o przeanalizowanie przez stałe komisje rady możliwości wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach 22:00-6:00 na terenie całej gminy, jednocześnie prosząc o opinię Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, policji, straży miejskiej w wyżej wymienionej sprawie.

— Wnioskujemy o ograniczenie sprzedaży w godzinach nocnych, nie tylko w sołectwie Żelazno, ale w całej gminie — mówił radny Leszek Pepłowski.

Do uchwały alkoholowej odniósł się także Waldemar Pszczółkowski. — Podobnie jak przewodniczący komisji rozwoju Leszek Pepłowski, wnioskuję, by w najbliższej przyszłości pochylić się nad wprowadzeniem zakazu handlu alkoholem w godzinach nocnych na terenie całej gminy.

Chcę się jeszcze odnieść do przeprowadzonych konsultacji społecznych. Trochę mnie zdziwiła wielka akceptacja tego zjawiska. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że Nibork II i sołectwo Żelazno wydało negatywną ocenę tej uchwale. Uważam, że te sołectwa zasługują na pochwałę — mówił radny Waldemar Pszczółkowski.

Zapytana przez radnego Danuta Kamińska, dyrektor MOPS potwierdziła, że alkohol jest wiodącą przesłanką stosowania przemocy.


Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu na terenie gminy Nidzica w godzinach 22:00-6:00?
Tak
40.11%
Nie
52.54%
Jest mi to obojętne
7.34%Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztyn #2572417 | 213.184.*.* 5 wrz 2018 08:13

  Olsztyn właśnie dołączył do cywilizowanych miast i tu obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu między 22 a 6. Mniejszy dostęp do alkoholu to zdrowie, jeżeli nie radni mają się wprowadzać takie mądre ustawy to kto?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jestem za #2571228 | 94.254.*.* 3 wrz 2018 21:12

  Łatwy dostęp do alkoholu to patologia naukowcy udowodnili zależność między tym dostępem a alkoholizmem tracą zdrowie młodzi i starsi meżczyzni, kobiety. alkohol rujnuje rodziny zabiera szczęśliwe dzieciństwo w wielu krajach taki zakaz obowiązuje nie ma nic wazniejszego niż zdrowie POLAKÓW!

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. za dużo #2571218 | 88.199.*.* 3 wrz 2018 21:06

  pijemy, jak ktoś będzie chciał pić jeszcze więcej, to da sobie radę!

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages