Piątek, 26 kwietnia 2019. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Lepiej zapobiegać, niż leczyć...

2018-10-02 13:00:00 (ost. akt: 2018-10-02 11:49:29)

Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest zdrowie. O tym, jak o siebie zadbać opowiada Anna Szypulska- mgr pielęgniarstwa i pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w Olsztynie w nowym cyklu artykułów ,,Zadbaj o swoje zdrowie".

Fundacja Udaru Mózgu podaje, że 1 na 6 osób na świecie w trakcie swojego życia będzie miała udar mózgu. To może być każdy z nas.

Osoby, u których wystąpił udar mózgu, są szczególnie narażone na wystąpienie kolejnego udaru. Z badań epidemiologicznych wiadomo, że powtórny udar mózgu w pierwszym roku choroby występuje u 4-14% chorych, a w ciągu 5 lat - u 30-40%. Każdy kolejny udar mózgu powoduje większą śmiertelność i większą niesprawność. Warto zatem zatrzymać się, zastanowić i zadziałać.

Aby podjąć wyzwanie, oprócz zaleconej farmakoterapii, konieczna jest modyfikacja stylu życia, która to powinna obejmować elementy planu działania przedstawionego poniżej.

1. Kontroluj ciśnienie tętnicze - prowadź dzienniczek kontroli- ciśnienie tętnicze nie powinno przekraczać 140/90 mmHg.

2. Pozbądź się zbędnych kilogramów - osoby otyłe są narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego, miażdżycy a tym samym na wystąpienie udaru.

3. Jedz zdrowo - produkty zwiększające ryzyko incydentu udarowego to te, które zawierają między innymi tłuszcze zwierzęce. Zastąp je tłuszczami roślinnymi, ogranicz spożycie soli, spożywaj więcej ryb, warzyw i owoców.

4. Wyrównaj niedobory witamin i minerałów - brak witamin i minerałów (obniżony poziom potasu, magnezu, sodu, żelaza) zwiększa ryzyko udaru mózgu i chorób układu krążenia.

5. Zwiększ aktywność fizyczną- ruch to jeden z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Regularne ćwiczenia obniżają ciśnienie tętnicze krwi, redukują nadmiar tkanki tłuszczowej, poprawiają tolerancję glukozy, obniżają ,,zły " cholesterol.

6. Dbaj o prawidłowy poziom cukru i cholesterolu - cukrzyca i nieprawidłowy poziom cholesterolu znacząco wpływają na ryzyko wystąpienia udaru.

7. Nie nadużywaj alkoholu - nadużywanie alkoholu zwiększa podatność na narażenie udarem krwotocznym dlatego pij go z umiarem.

8. Nie pal - przewlekłe palenie tytoniu zwiększa się ryzyko wystąpienia udaru nie tylko u Ciebie, ale i u tych których narażasz na ekspozycję dymem tytoniowym.

9. Unikaj stresu - stres niszczy nasz układ odpornościowy, i powoduje spustoszenie w naszym organizmie. Zadbaj o relaks w czasie wolnym aby zregenerować swój organizm.

10. Badaj się profilaktycznie - chodź regularnie do swojego lekarza rodzinnego w myśl zasady ,,lepiej zapobiegać niż leczyć".

Wszystkie działania prewencyjne sprowadzają się do postępowania, które w konsekwencji gwarantują niedopuszczenie do wystąpienia danej choroby, lub też zmniejszenie ryzyka jej wystąpienia. Przekonaj się do prowadzenia zdrowego stylu życia, profilaktyka bowiem umożliwia ludziom kontrolę nad swoim zdrowiem.


mgr pielęgniarstwa Anna Szypulska
pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w OlsztynieCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages