Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Niepodległa dla wszystkich!

2018-09-19 07:00:00 (ost. akt: 2018-09-18 14:08:30)

Autor zdjęcia: PIOTR KOSCIJANCZUK

W tym roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten niezwykle ważny jubileusz stał się również motywem przewodnim 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które wpisują się w Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” na lata 2017 – 2021. Tegoroczna odsłona inicjatywy odbywa się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich” i stwarza okazję do przywołania pamięci i szacunku dla tych, którzy za Niepodległą oddali życie. Niepodległość narodu jest dobrem wspólnym. Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości.

Od sześciu lat miesiąc wrzesień jest w Szkole Podstawowej Nr 2 okresem, w którym organizowane są liczne wydarzenia promujące dziedzictwo historyczne i kulturowe.

Corocznie przygotowujemy szereg atrakcji rozbudzających zainteresowanie społeczności lokalnych do odkrywania bogactwa własnego regionu. Tegoroczne działania mają na celu zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości oraz wzmacnianie poczucia wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową – wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka.

Sobotni spektakl „Niepodległa dla wszystkich”, wystawiony przez uczniów „Dwójki” na deskach sceny w sali rycerskiej nidzickiego zamku przedstawiał historię odzyskania przez Polskę Niepodległości, opowiedzianą za pomocą tańca, muzyki, ruchu i emocji.

Zakładanym celem, przyjętym przy projektowaniu przedsięwzięcia, była wielopokoleniowa refleksja nad wartościami leżącymi u podstaw polskiej państwowości. Komentarzem do scen były fragmenty poezji odnoszące się do okresu sprzed stu laty.

Spektakl wyreżyserowała nauczycielka historii Joanna Marcjanik. Chór uczniów poprowadził nauczyciel muzyki Marcin Bąkowski. Choreografię opracowały: Beata Warecka i Beata Ziomek.

Scenografię i elementy dekoracyjne przygotowali: Anna Łukaszewska, Grażyna Zalewska, Laura Sienkiewicz, Teresa Żelazna, Piotr Kościjańczuk oraz Iwona Bober.

Młodzi aktorzy przypomnieli dramatyczne dzieje Polaków marzących o wolnej Ojczyźnie i o nią walczących. Aktorzy i członkowie chóru brawurowo wypełnili swoje zadanie, zdobywając podziw i uznanie licznie zgromadzonej widowni.

Operowane światłem na scenie, taniec, a przede wszystkim muzyka, znacząco oddziaływały na wrażliwość widza. Spektakl spotkał się z serdecznym odbiorem publiczności, za co bardzo dziękujemy.

Joanna Marcjanik
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Piotr2014

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages