Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Jedynka zdobywa Górę Dylewską

2018-09-26 10:00:00 (ost. akt: 2018-09-25 13:17:47)

Autor zdjęcia: Szkoła

Uczniowie klas 8c , 6c i 2c Szkoły Podstawowej nr 1 w Nidzicy pod opieką wychowawczyń Doroty Taratyckiej, Wiesławy Wojtkiewicz i Ali Wolak, odwiedzili Wzgórza Dylewskie, nazywane przez niektórych mazurskimi Bieszczadami.

To unikalny na Mazurach Zachodnich obszar. Jego pofałdowanie i krajobraz przypomina miejscami Beskid Niski. Tutaj znajduje się najwyższe wzniesienie Warmii i Mazur - Dylewska Góra o wysokości 312 m n.p.m.

Uczniowie z wielkim zapałem zdobyli ten malowniczy punkt krajobrazu i wspięli się na wieżę widokową w celu podziwiania pięknych wzgórz i dolin . Następnie odwiedzili Lapidarium i zapoznali się ze zgromadzonymi okazami skalnymi.

Najciekawsze głazy zostały opatrzone tablicami informującymi szczegółowo o miejscu pochodzenia okazu, kilometrach transportu lodowego narzutniaków, wieku skały macierzystej oraz o składzie petrograficznym. Większość okazów na niewielkim fragmencie powierzchni została wyszlifowana, co daje możliwość zobaczenia przekroju skały przez lupę umieszczoną w tablicy. Najwytrwalsza część grupy wybrała się nad jezioro Francuskie. To najwyżej położone jezioro w północno-wschodniej Polsce (285 m n.p.m.)

Następnie uczestnicy udali się do Leśniczówki Napromek, w której znajduje się Ośrodek Rehabilitacji dla dzikich zwierząt rannych lub chorych. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji ssaków, ale przyjmuje wszystkich potrzebujących pacjentów.

Najczęstszymi pacjentami ośrodka są sarny, łosie, wiewiórki, myszołowy, bociany, sowy, dziki oraz jeże. Każdy uczeń przywiózł coś smacznego dla zgromadzonych rekonwalescentów. Jabłka, żołędzie, orzechy , marchewki i ziemniaki błyskawicznie znikały w pyszczkach zwierzaków. Obecność dzikich zwierząt daje niepowtarzalną okazję do ich obserwacji. Kontakt z pacjentami Ośrodka był silnym przeżyciem emocjonalnym.

Uczniowie wrócili pełni wrażeń i dobrych wspomnień z postanowieniem powrotu w te niezwykłe i malownicze miejsca.

Ala Wolak
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SPnr1

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages