Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego

2018-09-30 16:00:00 (ost. akt: 2018-09-30 11:25:42)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Nadszedł dzień, na który od dawna czekało wielu kierowców! W poniedziałek 1 października dowód rejestracyjny i polisę OC możemy zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów - nie dostaniemy mandatu.

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.

— To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi minister Marek Zagórski. — Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Jednakże brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Będziemy. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w Centralnej Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Podczas kontroli uprawnione służby np. Policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK.

Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy.

Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.

Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC. Nadal musimy mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty! Po wejściu w życie nowych przepisów możemy spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu. Wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu.

Nadal musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziemy prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Co jeszcze się zmieniło? Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie.

Od 1 października 2018 r. - w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A to dziwna teoria #2592293 | 88.199.*.* 1 paź 2018 17:34

  Jak bez prawa jazdy ? Samochodem ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ogr #2592245 | 46.170.*.* 1 paź 2018 15:59

  Znam takich co jeżdżą bez prawa jazdy

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bełt #2591917 | 178.235.*.* 30 wrz 2018 23:13

  co za dureń tą wersje wymyslił zament i kant bedzie polacy do tego nie dorosli

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pablo #2591777 | 37.47.*.* 30 wrz 2018 18:08

  I co POowcy da się? Tyle lat nie mogło tego zrobić a tu proszę!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages