Wtorek, 16 października 2018. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Ostatnie obrady radnych powiatu

2018-10-05 19:00:00 (ost. akt: 2018-10-04 14:31:00)
fot.0

fot.0

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

SESJA POWIATU\\\ 28 września radni naszego powiatu obradowali po raz ostatni w tej kadencji. Przewodnicząca rady Elżbieta Góralska podziękowała radnym oraz pracownikom placówek powiatowych za dobrą 4- letnią współpracę.

To była ostatnia sesja w tej kadencji. Prządek obrad był bogaty.

Swoje obrady radni rozpoczęli od wręczenia nagród i podziękowań najlepszym maturzystom. Otrzymali je uczniowie: Martyna Jakubowska z Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie, Kamil Kowalski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy i Marcin Krajewski z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.

Następnie podziękowano za współpracę nadleśniczemu Nadleśnictwa Nidzica Ryszardowi Schuetz.

Radni podjęli 10 uchwał. Dyskusję wywołało rozpatrywanie 2 skarg złożonych na działalność Powiatowego Zarządu Dróg.

Część radnych uważała, że nie można uznać tych skarg za bezzasadne, ponieważ w czasie, kiedy one wpłynęły drogi wymagały remontu. Jedna z nich (Muszaki - Grabowo) została naprawiona we wrześniu.

Dyrektor PZD Jacek Dłuski wyjaśnił, że drogi naprawiane są według kolejności. Wiceprzewodniczący rady dodał, że drogi te nie zagrażały bezpieczeństwu.
— Byłem na objeździe tych dróg i wiem w jakim są stanie, dlatego będę głosował za projektem uchwały — mówił Paweł Bukowski.

Starosta Grzegorz Napiwodzki wyjaśnił, że trzeba było w pierwszej kolejności naprawić drogi bitumiczne, które się pozarywały. — A droga Muszaki — Grabowo cały czas była przejezdna — mówił.

Ostatecznie większość radnych obydwie skargi uznała za bezzasadne. Radni uchwalili także nowy Statut Powiatu Nidzickiego.

Sporą część ostatniej sesji zajęły sprawozdania z działalności niepublicznych jednostek oświatowych. Przedstawili je dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia Awa-Mebel Edmund Smoliński oraz dyrektor ZDZ Jacek Skwarski.

Radni wysłuchali również sprawozdania kierownik wydziału oświaty Jolanty Tymińskiej, która przedstawiła wyniki tegorocznych matur. A jak ze sprawozdania wynika, mamy się czym pochwalić.

W naszym powiecie w tym roku do matury przystąpiło 170 absolwentów szkół średnich, w tym 39 z technikum i 131 z liceum.

Najwięcej zadawało maturę w Zespole Szkół Ogólnokształcących (66), W Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcącym — 77 (58 liceum i 19 techników, w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących —20, wszyscy z technikum) oraz 7 absolwentów Liceum dla Dorosłych.

Absolwenci liceum i technikum obowiązkowo zdawali w części ustnej: język polski oraz wybrany język nowożytny.

Najczęściej wybieranym językiem był język angielski. W części pisemnej obowiązkowy był egzamin z języka polskiego, matematyki, wybranego języka nowożytnego i wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Najczęściej wybieranymi przedmiotami dodatkowymi były: język angielski, geografia i matematyka. Jedna osoba wybrała język rosyjski i jedna — język francuski. Najwięcej absolwentów wybierało jeden przedmiot dodatkowy, ale aż 10 osób zdawało z 4 przedmiotów dodatkowych. Pod tym względem byli lepsi od swoich kolegów w naszym województwie.

Jakie są szczegółowe wyniki z tegorocznych matur? Bardzo dobre. Ogółem w naszym powiecie maturę zdało 94% uczniów (w województwie — 84%). Najlepiej, bo w 100% egzamin maturalny zdali absolwenci liceum w ZSO, w 96,5% maturę zaliczyli absolwenci liceum w ZSZiO.

Nieco gorzej poszło uczniom techników — w ZSZiO egzamin zdało 89,5%, a w technikum w ZSRiO — 85%. Najsłabiej napisali maturę absolwenci Liceum dla Dorosłych — 42,6%.

Język polski najlepiej napisali uczniowie technikum w ZSZiO, matematykę natomiast uczniowie ZSO, język angielski najlepiej wypadł w ZSO.
roz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (78) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Brawo Spiewak i Palinski #2602812 | 194.99.*.* dzisiaj, 00:09

  Pokazali Kosmali ze z takim jak on nie ma sensu rozmawiac. Bakopisarz obiecanki cacanki bla nla bla drogi wojewódzkie zrobili chwali sie tym jak by to jego zasługa była a czemu nie powie ile kosztuje nas mieszkańcow remont drog gminnych zrujnowanych przez wykonawce wojewodzkich dróg????? Z własnego gminy budżetu remontuja teraz te gminy drogi. Ot gospodarz!!! Nie głosuje na Kosmale. Dobrze ze nie poszli bo o czym debatowac z Kosmalaa?/ pokazali mu gdzie jego miejsce. Ale wstyd sam siedzial mogl prowadzic monolog to mu wychodzi i wierzy w to co mowi ,, taka sytuacja sam sobie moze wierzy , ja mu nie wierze i zagłosuje na Palinskiego albo Spiewaka

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Głosujcie na Kosmalę #2602800 | 5.173.*.* wczoraj, 23:07

  to jedyny kandydat, który chce wygrać wybory nie dla żadnej partii ani koterii. On chce je wygrać dla was !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. masz wolność #2602736 | 178.235.*.* wczoraj, 21:01

  jakiej chcesz wolnościi demokracji masz wszystko nidziczanko nidziczaninie a wypisujesz takie opinie ,wolnosc calowita do wyborow startuje lisbijka , gej , pijak bezrobotny kochanka księdza i każdy co chce to pisze i mówi co chce i o co chodzi

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kosmala nie kłamie? HA HA HA #2602606 | 213.184.*.* wczoraj, 18:03

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Pan Jacek Kosmala swego czasu powiedział w Telewizji Mazury, że w hotelu na jeden z weekendów nie ma już miejsc. Pan Krzysztof Skurczyński, radny powiatowy zadzwonił i okazało się, że są miejsca i to dla całej wycieczki. Pan Skurczyński powiedział kilka razy na sesji powiatu, że Kosmala jest kłamcą, burmistrz zagulgotał jak oburzony indyk i sprawy Skurczyńskiemu założył, choć groził, że to zrobi. Pół Nidzicy śmieje się jak burmistrz powiedział, że w Warszawie spotkał się z Morawieckim, Kiedy i gdzie pytam?

 5. Ładne obiecanki #2602485 | 178.235.*.* wczoraj, 15:49

  W swojej ulotce wyborczej Pan Leszek Spiewak pisze--NASZE MIASTO PRĘŻNIE SIĘ ROZWIJA świadczy taka wypowiedz że nasz obecny burmistrz bardzo dobrze działał i takiego nam potrzeba nie potrzeba nam nowego burmistrza. Pan Spiewak oferuje wyższe wynagrodzenia niższe podatki a jaką w tym ma władze smiechu warte kolejna obiecanka 500zł na dobry start pytam kogo i komu i skąd ma kase. Mój pierwszy dom Pana czy dla mieszkanców , moiejsca parkingowe a teraz gdzie Pan był że teraz obiecuje. budowa obwodnicy konkretnie jakiej i skad pieniądze ,żłobek publiczny budowa niedawno zlikwidowali teraz znów chcą budować., Tereny inwestycyjne wskazywane nie są własnościa miasta tylko prywatne co tam Pan na m,ojej ziemi chce szukać, Oferty teraupatyczne już istnieją dobrze presperująca , jaka inwestycja drogowa tej nie umiał Pan skonczyć no i potencjał zamku a cotam Pan zamontuje może armaty w oknach bo nawet hotelu i resyeuracji nie potrafiliscie utrzymać ,Takiego picowania dawno nie czytałem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (78)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages