środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Ostatnie obrady radnych powiatu

2018-10-05 19:00:00 (ost. akt: 2018-10-04 14:31:00)
fot.0

fot.0

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

SESJA POWIATU\\\ 28 września radni naszego powiatu obradowali po raz ostatni w tej kadencji. Przewodnicząca rady Elżbieta Góralska podziękowała radnym oraz pracownikom placówek powiatowych za dobrą 4- letnią współpracę.

To była ostatnia sesja w tej kadencji. Prządek obrad był bogaty.

Swoje obrady radni rozpoczęli od wręczenia nagród i podziękowań najlepszym maturzystom. Otrzymali je uczniowie: Martyna Jakubowska z Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie, Kamil Kowalski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy i Marcin Krajewski z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.

Następnie podziękowano za współpracę nadleśniczemu Nadleśnictwa Nidzica Ryszardowi Schuetz.

Radni podjęli 10 uchwał. Dyskusję wywołało rozpatrywanie 2 skarg złożonych na działalność Powiatowego Zarządu Dróg.

Część radnych uważała, że nie można uznać tych skarg za bezzasadne, ponieważ w czasie, kiedy one wpłynęły drogi wymagały remontu. Jedna z nich (Muszaki - Grabowo) została naprawiona we wrześniu.

Dyrektor PZD Jacek Dłuski wyjaśnił, że drogi naprawiane są według kolejności. Wiceprzewodniczący rady dodał, że drogi te nie zagrażały bezpieczeństwu.
— Byłem na objeździe tych dróg i wiem w jakim są stanie, dlatego będę głosował za projektem uchwały — mówił Paweł Bukowski.

Starosta Grzegorz Napiwodzki wyjaśnił, że trzeba było w pierwszej kolejności naprawić drogi bitumiczne, które się pozarywały. — A droga Muszaki — Grabowo cały czas była przejezdna — mówił.

Ostatecznie większość radnych obydwie skargi uznała za bezzasadne. Radni uchwalili także nowy Statut Powiatu Nidzickiego.

Sporą część ostatniej sesji zajęły sprawozdania z działalności niepublicznych jednostek oświatowych. Przedstawili je dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia Awa-Mebel Edmund Smoliński oraz dyrektor ZDZ Jacek Skwarski.

Radni wysłuchali również sprawozdania kierownik wydziału oświaty Jolanty Tymińskiej, która przedstawiła wyniki tegorocznych matur. A jak ze sprawozdania wynika, mamy się czym pochwalić.

W naszym powiecie w tym roku do matury przystąpiło 170 absolwentów szkół średnich, w tym 39 z technikum i 131 z liceum.

Najwięcej zadawało maturę w Zespole Szkół Ogólnokształcących (66), W Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcącym — 77 (58 liceum i 19 techników, w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących —20, wszyscy z technikum) oraz 7 absolwentów Liceum dla Dorosłych.

Absolwenci liceum i technikum obowiązkowo zdawali w części ustnej: język polski oraz wybrany język nowożytny.

Najczęściej wybieranym językiem był język angielski. W części pisemnej obowiązkowy był egzamin z języka polskiego, matematyki, wybranego języka nowożytnego i wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Najczęściej wybieranymi przedmiotami dodatkowymi były: język angielski, geografia i matematyka. Jedna osoba wybrała język rosyjski i jedna — język francuski. Najwięcej absolwentów wybierało jeden przedmiot dodatkowy, ale aż 10 osób zdawało z 4 przedmiotów dodatkowych. Pod tym względem byli lepsi od swoich kolegów w naszym województwie.

Jakie są szczegółowe wyniki z tegorocznych matur? Bardzo dobre. Ogółem w naszym powiecie maturę zdało 94% uczniów (w województwie — 84%). Najlepiej, bo w 100% egzamin maturalny zdali absolwenci liceum w ZSO, w 96,5% maturę zaliczyli absolwenci liceum w ZSZiO.

Nieco gorzej poszło uczniom techników — w ZSZiO egzamin zdało 89,5%, a w technikum w ZSRiO — 85%. Najsłabiej napisali maturę absolwenci Liceum dla Dorosłych — 42,6%.

Język polski najlepiej napisali uczniowie technikum w ZSZiO, matematykę natomiast uczniowie ZSO, język angielski najlepiej wypadł w ZSO.
roz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (146) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. o lala #2606436 | 5.174.*.* 19 paź 2018 22:40

  to nawet wyrywa się Rychu ze swoim giermkiem, a po co ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cece #2606434 | 178.235.*.* 19 paź 2018 22:33

  kto ma stawiać kurniki

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Nie głosujcie #2606394 | 94.254.*.* 19 paź 2018 21:46

  na miłośników kurników !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. żadną nową jest stara przefarbowana #2606291 | 178.235.*.* 19 paź 2018 20:07

  w tej nowej Nidzicy większość których czas już minął ,pokazali co potrafią pełnili różne funkcje takich nam nie trzeba ,nawet trener za miedza dba o sport a tu znów chce być radnym ,kandydat na burmistrza który z siodełka podczas jazdy wypadł, kolejny i kolejny już byli sternikami którym się maszty złamały i o co chodzi .Ludzie nie dadzą się nabrać bo to jest stara przefarbowana Nidzica a my takiej nie chcemy szczury z pokładu pouciekały zobacz ilu radnych dezerterów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Głosujcie na Nową Nidzicę #2606269 | 178.235.*.* 19 paź 2018 19:52

  W jednosci sila

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (146)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages