Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

W trosce o zdrowie psychiczne

2018-10-07 16:00:00 (ost. akt: 2018-10-03 14:51:57)

Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest zdrowie. O tym, jak o siebie zadbać opowiada Anna Szypulska- mgr pielęgniarstwa i pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w Olsztynie w cyklu artykułów ,,Zadbaj o swoje zdrowie".

2 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy - w trosce o zdrowie psychiczne. Przemoc domowa wpływa negatywnie na nasze zdrowie i jest zjawiskiem o wysokiej szkodliwości społecznej. Ma ona wpływ na jakość życia wszystkich członków rodziny generując problemy w funkcjonowaniu moralnym, społecznym i prawnym.

Traumatyczne przeżycia w dzieciństwie wpływają na modelowanie zachowań w życiu dorosłym. Działania na szkodę stanu psychicznego, fizycznego oraz wszelkie formy złego traktowania członków rodziny w sytuacji, kiedy ofiara nie może się bronić to działania na które powinniśmy reagować i powiedzieć stanowczo NIE.

Niezwykle ważne jest tylko to, aby ofiary przemocy nie zostały z problemem same. Ujawnienie problemu jest dla ofiary i członków jej rodziny bardzo wstydliwe, często kompromitujące co za tym idzie skrywane i przemilczane. Do przemocy w rodzinie nie dochodzi tylko w rodzinach patologicznych. Zjawisko to obserwuje się również w rodzinach ,,normalnych", takich, które na zewnątrz nie budzą podejrzeń.

Rozróżniamy różne przejawy przemocy domowej, różne są również jej przyczyny. Wśród rodzajów przemocy wyróżniamy: zaniedbanie, przemoc fizyczną, psychiczną, seksualną oraz ekonomiczną. Zaniedbanie jest formą przemocy, która polega na naruszeniu obowiązku opieki ze strony bliskich w zakresie potrzeb żywieniowych, higienicznych czy też medycznych.

Jest ona najczęściej stosowana wobec dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Wyśmiewanie opinii, poglądów , przekonań religijnych lub pochodzenia, poniżanie upokarzanie, stosowanie gróźb oraz szantażowanie to nieliczne metody gnębienia psychicznego.

Izolowanie, ciągle kontrolowanie jak również ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi to działania mające na celu ograniczenie wolności psychicznej. Najczęściej w parze z przemocą psychiczną występuje przemoc fizyczna. Są to wszelkiego rodzaju działania bezpośrednie z użyciem siły powodujące uszkodzenie ciała. Życie w chronicznym stresie, poczuciu zagrożenia niszczy ofiarę, nie tylko fizycznie, ale również psychicznie.

Szarpanie, kopanie, duszenie, bicie otwartymi rękami czy pięściami, przypalanie papierosem, polewanie substancjami żrącymi to najczęściej stosowane metody przemocy fizycznej. Równie okrutną formą przemocy jest przemoc seksualna. Jest nią gwałt, wymuszanie pożycia seksualnego, sadyzm, krytyka zachowań seksualnych oraz stosowanie nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych.

Postępowanie zmierzające do całkowitego uzależnienia finansowego od sprawcy przemocy oraz zniszczenie poczucia własnej godności i wartości to nic innego jak przemoc ekonomiczna. Przemoc w rodzinie ma swój określony schemat. Faza narastania napięcia, faza gwałtownej przemocy oraz faza miodowego miesiąca to błędne koło, w którym tkwi ofiara. W pierwszej fazie zwykle jest tak, że partner jest stale poirytowany, każdy drobiazg wywołuje u niego złość. Używki np. alkohol, narkotyki są oszałamiaczem, który zmienia świadomość oprawcy i bodźcuje do zachowań agresywnych.

Druga faza przemocy następuje wtedy, kiedy partner wyładowuje się i dochodzi do ataku agresji. Sprawca wie, że posunął się za daleko, dlatego też nagle staje się zupełnie inną osobą. Jest czuły, troskliwy, kochający, dba o swoją rodzinę i daje złudną nadzieję. Faza miodowego miesiąca mija i znowu pojawia się faza narastania napięcia.

Ofiara tkwi w pułapce do momentu, kiedy nie otrzyma wsparcia i nie zbierze siły na walkę z oprawcą. Osoby doznające przemocy mogą dzwonić do Pogotowia "Niebieska Linia" bezpłatnie i przez całą dobę – 800-12-00-02 .Tam też uzyskają wsparcie, pomoc psychologiczną i prawną oraz informacje o miejscach pomocy, które działają najbliżej miejsca zamieszkania.


mgr pielęgniarstwa Anna Szypulska
pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w Olsztynie
fot. archiwum prywatneCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Emeryt #2597697 | 46.170.*.* 9 paź 2018 08:19

  Bardzo dobre artykuły. Nie ważne czy to przed czy po wyborach. Mogę się wiele dowiedzieć czytając to co Pani Ania napisała. Dziękuje Pani Aniu. Złe komentarze piszą ci którzy zazdroszczą Pani wiedzy i doświadczenia ale to drugi sort.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Weż #2597409 | 188.147.*.* 8 paź 2018 20:23

  Ania odpuść sobie ,po wyborach juz artykułu nie napiszesz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Do Flipa i Flapa #2597258 | 88.199.*.* 8 paź 2018 17:49

  Kto wydaje gazetę przedwyborczą ? Kto szerzy propagandę nienawiści, kto wysyła pytania do wojewody o doradcę ? Kto jest oszustem ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. PROPAGANDA PRZEDWYBORCZA #2597215 | 178.235.*.* 8 paź 2018 16:30

  taki artykuł nikomu nie przydatny głosów za niego pani nie przybędzie

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Greta #2596845 | 5.172.*.* 8 paź 2018 05:18

  Pani Szypulska jak się przed wyborami rozpisuje. Po wyborach też będzie Pani pisać te swoje wywody

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages