Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Ruch na nidzickich drogach na nowych czy starych zasadach?

2018-10-04 13:00:00 (ost. akt: 2018-10-04 11:02:26)

Z każdym dniem przybliżamy się do końca remontu nidzickich arterii. Jak grzyby po deszczu wyrastają przy nich znaki drogowe, z którymi nie mieliśmy częstego kontaktu, bądź spotykamy się z nimi po raz pierwszy w życiu. Oto kila słów na temat prawidłowego poruszania się m. in. po ciągach pieszo-rowerowych, ale nie tylko.

Co prawda sezon na jazdę na rowerze chyli się ku końcowi, to jednak nie dla wszystkich kończy się razem z upływem ciepłych dni. Jedni delektują się jazdą na rowerze w ramach relaksu, inni intensywnie trenują, natomiast znaczna część osób zmuszona jest korzystać z roweru jako jedynego środka komunikacji.

Musimy zmienić myślenie

Ciągi pieszo – rowerowe występują na wszystkich częściach nowo budowanych nidzickich dróg. Wspólnymi użytkownikami zatem stali się piesi i rowerzyści. Dotychczas rowerzysta musiał korzystać z drogi po której poruszały się pojazdy, a chodnikiem mógł jechać tylko w wyjątkowych sytuacjach. To zupełna nowość do której trzeba się przyzwyczaić.

Pierwszeństwo mają zawsze piesi!

Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Policjanci będą przyglądać się rowerzystom, którzy nie będą przestrzegać tego przepisu.

Wyjazdy z posesji

Dwa słowa przypomnienia należą się również kierowcom, którzy będą wjeżdżać lub wyjeżdżać ze swoich posesji. Na ulicach, gdzie występują ciągi pieszo – rowerowe kierowca włączając się do ruchu, bądź wjeżdżając na teren swojej posesji będzie zmuszony przejechać po ścieżce pieszo – rowerowej. Bezwzględnie powinien ustąpić pierwszeństwa uczestnikom ruchu korzystającym z tej części drogi.

Według przepisów prawa kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególna ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadanemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów i drodze dla rowerów. Pamiętajmy, że rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i poruszają się z większymi prędkościami niż piesi.

Parkujemy na „wyspach” czy nie?

Policjanci przypominają, że zatrzymywanie i postój pojazdu jest ściśle określony w przepisach kodeksu drogowego. Niedopuszczalnym jest pozostawianie pojazdów w miejscach do tego niewyznaczonych np. wyłączonym pasie z ruchu na drodze dwujezdniowej czy też ciągu pieszo – rowerowym lub drodze dla rowerów.

Stosujemy się do nakazów

Nowa organizacja ruchu ma nam pomóc w swobodnym, płynnym i bezpiecznym poruszaniu się po nidzickich drogach. Każdy kto będzie stosował się do nowego oznakowania dróg z pewnością nie narazi siebie oraz innych uczestników drogi na niepotrzebny stres lub płynące z nieodpowiedzialnego zachowania konsekwencje prawne. Pozorne skracanie drogi o kilka sekund i jazda niezgodnie z obowiązującym oznakowaniem może kosztować nas uszkodzeniem pojazdu oraz stworzyć realne zagrożenie dla innych uczestników drogi.

KPP Nidzica

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gdzie POLICJA i ci co MAJA TAKIE POMYSŁY #2595308 | 178.235.*.* 5 paź 2018 19:06

  chodnikami jeżdżą młodzi ludzie i popisują się jazdą na jednym kole ,wielu samochodami nie stosuje się do znaków na jezdni przejeżdżają gdzie się da z prawego pasa na lewy i odwrotnie nie przestrzegają szybkości ,często jazda zdezolowanem pojazdem kto takie rejestruje ,kto wymyślił koło na rondzie postawcie na tym kole od wewnątrz postawić w koło niskie donice kto zabroni

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. asd #2594616 | 88.199.*.* 4 paź 2018 22:10

  Niech ogarną rowerzystów co jada ulicą 1-go maja na rowerach drogą zamiast scieżka rowerową i to jeszcze bez swiateł, droga tez nie ma całkowicie oswietlenia, tylko czekac na wypadek !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages