Depresja zagrożeniem cywilizacji

2018-10-18 07:00:00(ost. akt: 2018-10-17 09:51:51)
Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest zdrowie. O tym, jak o siebie zadbać opowiada Anna Szypulska- mgr pielęgniarstwa i pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w Olsztynie w cyklu artykułów ,,Zadbaj o swoje zdrowie".
Depresja to współczesny problem zdrowia psychicznego. Według WHO depresja zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji problemów zdrowotnych na świecie. Dotyka społeczeństwa, występując niezależnie od wieku, płci, wykształcenia czy pozycji społecznej.

Nieważne zatem czy jesteś biedny czy bogaty, czy jesteś kobietą czy mężczyzną czy jesteś młody czy stary- może dotyczyć Ciebie lub kogoś z Twojego otoczenia. Powodów jej istnienia może być bardzo wiele, a i różnorodność objawów psychofizycznych stanowi bardzo duży problem diagnostyczny.

W depresji niemalże zawsze występuje smutek i przygnębienie, ale nie świadczy to o tym, że jeśli masz obniżony nastrój to masz depresję. Istotne jest to, jak długo utrzymuje się pogorszenie stanu psychicznego. Mówimy tu o czarnych dwóch tygodniach, w których stan ten utrzymuje się.

Człowiek wówczas funkcjonuje w zwolnionym rytmie, ma zaburzenia koncentracji i obniżoną samoocenę, traci zainteresowanie i radość z życia. W sposób ponury i pesymistyczny patrzy na świat, przyszłość widzi negatywnie, nie może spać i nie potrafi relaksować się.

Kryteria diagnostyczne depresji wg WHO wskazują na trzy podstawowe objawy zaburzeń depresyjnych oraz siedem dodatkowych. Są nimi: obniżony nastrój, utrata zainteresowań i/lub radości, obniżenie energii lub wzmożona męczliwość. Wśród objawów dodatkowych wyróżnia się: utratę własnej wartości, poczucie winy, myśli samobójcze, zaburzenia woli, uwagi, zahamowanie, niepokój, zaburzenia snu, zahamowanie łaknienia. Na podstawie analizy wyżej podanych kryteriów rozpoznajemy epizod depresyjny.

O epizodzie depresyjnym łagodnym mówimy w sytuacji, kiedy pacjent odczuwa dyskomfort, ale funkcjonuje prawidłowo i posiada co najmniej dwa objawy podstawowe i dwa dodatkowe. Umiarkowana depresja to taka, w której co najmniej dwa tygodnie występują objawy podstawowe (minimum dwa spośród trzech) i cztery dodatkowe ograniczając prawidłowe funkcjonowanie.

Ciężka depresja uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Rozpoznaje się ją na podstawie obecności wszystkich objawów podstawowych i co najmniej czterech dodatkowych. Kryteria te mają charakter pomocniczy.

Ostateczną diagnozę można postawić tylko w bezpośrednim kontakcie z lekarzem. Depresja zaburza funkcjonowanie człowieka w całym jego wymiarze biopsychospołecznym, przez co niewątpliwie pogarsza jakość życia we wszystkich jego aspektach, a w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. W Polsce prowadzi się bardzo wiele kampanii społecznych na temat depresji.

Mają one na celu, nie tylko poprawę świadomości Polaków na temat istoty choroby, ale również poprawę jakości życia ludzi chorujących na depresję. Działania kampanii społecznej mają przede wszystkim na celu zmianę podejścia społeczeństwa do tej choroby, walkę ze stereotypami i stygmatyzacją osób chorujących na depresję.


mgr pielęgniarstwa Anna Szypulska
pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w Olsztynie


Każdy ma swój cel na świecie
Smutek i troski udźwigniecie,
Nadchodzi jednak taka chwila
Kiedy nam nic życia nie umila.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. # #2605426 | 88.199.*.* 19 paź 2018 00:51

    Jak żyć by bronić się przed depresją : zdrowy tryb życia zdrowe otoczenie wywalić z życia tych którzy je nam uprxykszają skreslic z listy znajomych narzekaczy unikać ludzi którzy manipulują innymi wyzbyć się toksycznych znajomych aktywność fizyczna muzyka relaksacyjna zdrowa dieta dobry s*x stale godziny snu itp

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Do QW #2605348 | 5.173.*.* 18 paź 2018 21:41

    Skoro wszystko jest w internecie to dlaczego sam nie spróbujesz i nie dasz takiego artykułu lub innego.To chyba zazdrość Cię zjada że Ty nie możesz

    odpowiedz na ten komentarz

  3. Brawo Pani Aniu #2605078 | 46.170.*.* 18 paź 2018 16:22

    Artykuły są bardzo dobre, czytam wszystkie gdyż w zwykłej prasie nie ma nic na te tematy, tylko skandale tragedie i sensacje . Dziękujemy Pani z całego serca.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5