Wtorek, 23 kwietnia 2019. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Naukowy spacer uczniów „Jedynki”

2018-10-09 10:00:00 (ost. akt: 2018-10-08 18:45:47)

Autor zdjęcia: Szkoła

Uczniowie klas 6 c, 8 c, oraz 3 b gimnazjum pod opieką wychowawczyń: Wiesławy Wojtkiewicz, Doroty Taratyckiej i Agnieszki Prusik byli w Olsztynie.

Nasz „naukowy spacer” po tym pięknym mieście zaczęliśmy od Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego i 16 Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.
Podzieleni na klasowe grupy wzięliśmy udział w warsztatach:

6c - Niezwykły świat grzybów, gdzie uczniowie zapoznali się z zasadami mikroskopii świetlnej. Podczas warsztatów obserwowali struktury morfologiczne grzybów pod mikroskopem i ich identyfikację z roślin rosnących w polu i drzew w lesie. Pod okiem doktorantów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego uczniowie samodzielnie przygotowali preparaty, które następnie oglądali pod mikroskopem.

8 c - Z toksykologią na co dzień
Pod mikroskopem i na ekranie obserwowali małe organizmy wodne (dafnie i rzęsę). Zobaczyli bijące serce dafni i „wesołą” rzęsę. Każdy uczestnik wykonał kilka doświadczeń i odpowiedział na pytanie: „czy środki, które mamy w naszych domach potrzebne są do życia dafniom i rzęsie?”

3 b - Rozpoznajemy narządy naszego ciała
Zajęcia miały charakter warsztatów praktycznych poprzedzonych krótką prezentacją multimedialną. Na wstępie uczniowie dowiedzieli się o poziomach organizacji strukturalnej organizmu oraz wybranych układach i narządach człowieka. Następnie uczestnicy na podstawie cech charakterystycznych narządów i tkanek podjęli próby identyfikacji narządów na podstawie fragmentu ich budowy histologicznej. Dodatkowym walorem zajęć była możliwość wykorzystania nowoczesnych modeli anatomicznych.

Spacer po Galerii Warmińskiej przeznaczyliśmy na Noc Naukowców - Fusion Night.

Mikroskop w smartfonie, badanie promieniowania kosmicznego, eksperymenty z kuchni molekularnej, wirusy giganty i pokaz… mody spożywczej. Te i wiele innych atrakcji przygotowali dla nas naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

Pasaże Galerii Warmińskiej zamieniły się w widowiskowe laboratoria, w których mogliśmy badać, odkrywać, eksperymentować i uczyć się przez zabawę! Czekały tam na nas m.in. warsztaty wykrywania antyoksydantów, kurs badania odcisków palców, pokazy Centrum Nauki Kopernik z Warszawy oraz quizy naukowe z nagrodami.

Biorąc udział w atrakcjach przygotowanych przez naukowców, mogliśmy zrozumieć jak fermentuje piwo czy jogurt, sprawdzić czym są liofilizaty i wykorzystać je do stworzenia własnych kosmetyków, a także zobaczyć jak wygląda praca w laboratorium kryminalistycznym. Odwiedziliśmy mobilny las w szkatułce i poznaliśmy przyszłość żywienia w dobie robotów i drukarek 3D, a eksperymenty chemiczno-fizyczne przeprowadziliśmy z samą Marią Skłodowską-Curie!

Wiesława WojtkiewiczCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SPnr1

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages