Sobota, 20 kwietnia 2019. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Piątkowy „Azyl” w Kinie Wenus- wstęp wolny!

2018-10-11 13:00:00 (ost. akt: 2018-10-09 15:20:16)

„Azyl” – poruszająca, filmowa opowieść na podstawie prawdziwych wydarzeń rozgrywających się podczas II wojny światowej. Nie jest to kino epatujące tragicznymi obrazami z okresu wojny, lecz pozytywny obraz bohaterstwa w tak mrocznych czasach.

"Azyl"- to historia Jana i Antoniny Żabińskich (film koncentruje się na postaci Chastain), dyrektora warszawskiego ogrodu zoologicznego i jego żony, którzy podczas okupacji niemieckiej uratowali od 100 do 300 Żydów, a także członków Szarych Szeregów, działaczy podziemia. Dokładna liczba ludzi, którzy zawdzięczają życie Żabińskim, nie jest znana. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.


O tym, jak wielkim ryzykiem obarczona była misja Żabińskich świadczy fakt, iż codziennie do sierpnia '44 roku warszawskie zoo było miejscem stacjonowania niemieckich wojsk. Żaden jednak z hitlerowców nie zdawał sobie sprawy, że pod samym ich nosem, w podziemnych tunelach, piwnicach i opustoszałych klatkach, ukrywał się wróg. Pewnego rodzaju iluzja była zasługą inteligentnej gry, jaką z Niemcami prowadzili Żabińscy.


Być może dzięki seansowi, odwiedzając kiedyś warszawskie zoo, zmienimy cel wizyty i zechcemy znaleźć na uboczu stojącą po dziś dzień willę państwa Żabińskich, która kilkadziesiąt lat temu stała się azylem ludzkiej solidarności w niezwykle trudnych dniach.

Zapraszamy!


Organizator: Nidzicki Ośrodek Kultury, Kościół Chrześcijan Baptystów „Antiochia”.

Kino Wenus/ Nidzica
12 października/ piątek
Rozpoczęcie seansu: godz. 19.00
Wstęp bezpłatny
Czas trwania: 127 minut.
Film zostanie wyświetlony w wersji z lektorem.
Kategoria wiekowa filmu: 12+


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages