Korona Półmaratonów Polski zdobyta

2018-10-17 19:00:00(ost. akt: 2018-10-17 16:05:41)

Autor zdjęcia: Nidzica Biega

Wśród Pomarańczowych najszybciej do mety dobiegła Ewa Lisek, która zajęła 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej.
W dniach 12-14 października stolica Małopolski tętniła licznymi wydarzeniami sportowymi, których ukoronowaniem był 5. PZU CRACOVIA PÓŁMARATON.

Przygotowana z rozmachem godnym królewskiego miasta impreza w oprawie licznych atrakcji i animacji przyciągnęła rekordową ilość uczestników.

Podnóża monumentalnej Tauron Areny, stanowiącej serce całego wydarzenia, zgromadziły w to początkowo mgliste niedzielne przedpołudnie 8773 zwolenników długiego dystansu z całego świata i 150 krótkiego w tzw. „5 dla Niepodległej”.

Po gorącym, motywującym przemówieniu samego Prezydenta Krakowa, pana Jacka Majchrowskiego, blisko 9 tysięcy osób stanęło do rywalizacji na obu dystansach. Po sygnale startowym o godzinie 11, w blasku wyłaniających się promieni słonecznych i w atmosferze biało- czerwonego dymu rac zawodnicy, przy aplauzie kibiców, wyruszyli na 21-kilometrową przygodę po najpiękniejszym szlaku biegowym w Polsce.

Kraków, już od pierwszego kilometra ukazał wszystkim swoją niepowtarzalną duszę obleczoną w złocistą, jesienną szatę.

Zabytkowy brukowany most powiódł biegaczy ulicą Portową i Aleją Nadwiślańską przy nostalgicznym brzegu najdłuższej polskiej rzeki, przez zielone „płuca” miasta, Błonie Krakowskie i Park Jordana oraz przy Stadionie Crakovii.

Trudy podbiegu na 13. kilometrze zostały wynagrodzone obrazem majestatycznego Zamku Królewskiego na Wawelu i zabytkowych Sukiennic.

Bulwar Kurlandzki i Aleja Pokoju zaprowadziły strudzonych na niezapomniany finisz do Tauron Areny, gdzie w różowo-niebieskich iluminacjach witała ich rozentuzjazmowana międzynarodowa widownia.

W tym prestiżowym biegu wzięło udział siedmioro zawodników z drużyny „Nidzica Biega”. Wśród Pomarańczowych najszybciej do mety dobiegła Ewa Lisek, która uplasowała się na 20. miejscu na 2438 kobiet oraz zajęła 3. miejsce w K-30 (na 974 zawodniczki z K-30).

Pierwsi nidziczaninie- mężczyzni, ex aequo Andrzej Marcjanik i Piotr Krzywieński, przybyli na metę na 1880 miejscu i zajęli miejsca w swoich kategoriach odpowiednio: Andrzej - 117. w M-50, Piotr -521. Panowie asystowali Barbarze Jeszko, która wraz z nimi stanęła na mecie i zajęła 521 pozycję wśród kobiet i 31. w K-40.
Mirosław Pikoluk – czas: 2:22:08, 5935/6356. w Open M , 122/139. w M-60,
Danuta Pikoluk – czas: 2:30:28, 2233/2438. W Open K , 12/13. w K-60.

Podczas gdy dla jednych uczestników meta w Krakowie stanowiła po prostu udane zawody, dla innych było to spełnienie marzenia o posiadaniu Korony Półmaratonów Polski.

Po Koronę sięgnęło m.in. siedmioro nidziczan. Aby zdobyć to wyróżnienie w ciągu jednego roku kalendarzowego musieli oni przebiec co najmniej 5 spośród 11 wskazanych biegów w największych miastach Polski.

Pomarańczowi rozpoczęli więc przygodę z Koroną od wietrznej, mroźnej Gdyni, poprzez upalny i słoneczny Białystok, niemniej gorący, lecz nocny Wrocław, parną i duszną Piłę, po wyjątkowo sprzyjający Kraków.

Fot. Filip Radwański, Mateusz Chwajoł, Joanna Marcjanik, Andrzej Marcjanik, Ireneusz Jeszko, Marcin Lisek, Danuta Pikoluk, Mirosław Pikoluk, E.L., Fotomaraton.pl

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: NidzicaBiega