Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Możesz wygrać z rakiem

2018-10-29 07:00:00 (ost. akt: 2018-10-25 14:13:49)

Mimo stałego postępu w diagnostyce i leczeniu RAK PIERSI jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet (u mężczyzn zdarza się 100 razy rzadziej).

Każdego roku nowotwór ten rozpoznaje się u ponad 14 000 Polek, z czego ponad 5 000 przegrywa walkę z nim. Istnieje wiele czynników predysponujących do powstania nowotworu piersi.

Wśród nich należy wyróżnić przede wszystkim wiek, płeć żeńską (rak piersi u mężczyzn zdarza się 100 razy rzadziej), wystąpienie pierwszej miesiączki przed ukończeniem 11 roku życia, menopauza po 54 roku życia, pierwszy poród w późnym wieku (po 35 roku życia), stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, genetyczne uwarunkowania, łagodne choroby rozrostowe piersi, przebyty nowotwór piersi oraz ekspozycja na czynniki rakotwórcze tj. promieniowanie jonizujące i pole magnetyczne.

Zazwyczaj rak piersi przez długi okres rozwija się bezobjawowo i bezboleśnie. Wykryty i leczony w pierwszych stadiach zaawansowania zwykle jest całkowicie wyleczalny. Wczesne wykrycie zmiany nowotworowej umożliwia także zastosowanie oszczędzającego zabiegu chirurgicznego z zachowaniem piersi. Każda z nas, po 20 roku życia, powinna wykonywać samobadanie piersi. Kwadrans, raz w miesiącu – tylko tyle czasu zajmie ci samodzielna kontrola piersi.

Dzięki temu zyskasz pewność, że masz wpływ na swoje zdrowie. Większość guzków, które znajduje się podczas samobadania, to nie rak, lecz łagodne zmiany tkanki piersi, np. torbiele. Ale, by mieć pewność, że właśnie z nimi mamy do czynienia, trzeba co miesiąc kontrolować piersi i każdą nieprawidłowość konsultować z lekarzem (na początek ginekologiem).

To ważne, bo ok. 90 % przypadków raka sutka wykrywa się właśnie dzięki samobadaniu. Kobiety, które robią je regularnie, potrafią wykryć nowotwór we wczesnej fazie rozwoju. Wtedy może być on w 100 % uleczalny. Na tkankę piersi wpływ mają hormony. Powodują one np. powiększanie się gruczołów mlecznych. Możesz wtedy wyczuwać różne naturalne zgrubienia.

By cię nie zmyliły, kontroluj piersi co miesiąc, 2–3 dni po miesiączce. A jeśli przeszłaś już menopauzę, w dowolnie ustalonym dniu, np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Dokładne samobadanie piersi wykonujesz stojąc – najpierw przed lustrem, potem np. po namydleniu się, pod prysznicem. Na koniec – na leżąco. Dzięki takiej kolejności i zmianom pozycji, najłatwiej wykryjesz ewentualne nieprawidłowości.

Naszą uwagę powinny skupić niepokojące objawy takie jak: wyciek z brodawki (podbarwiony krwią), wciągnięcie brodawki, ,,skórka pomarańczy” na skórze piersi, zmiana koloru skóry piersi, otoczki, brodawki, pojawienie się stwardnienia, zgrubienia lub guzków w obrębie miąższu piersi, pojawienie się guzka w dole pachowym, występowanie nietypowego bólu, asymetria piersi.

Warto wiedzieć że guzek podejrzany onkologicznie najczęściej jest twardy, niebolesny, o zatartych granicach oraz nieruchomy wobec skóry i podłoża. Podczas obmacywania piersi szczególną uwagę należy zwrócić na górny, zewnętrzny kwadrant gruczołu piersiowego, ponieważ około 50% złośliwych nowotworów sutka jest tam właśnie zlokalizowanych (ogon Spence'a). Zawsze dokładnie, bez pośpiechu należy zbadać całą pierś, wraz z brodawkami a także węzły chłonne pod pachą.

Należy podkreślić iż samobadanie piersi jest najłatwiejszym i najtańszym sposobem wczesnego wykrycia raka dlatego też zachęcam do tego aby dbać o siebie świadomie i badać się regularnie.


mgr pielęgniarstwa Anna Szypulska
pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w Olsztynie
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages