Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Oskarżeni Jacek J. i Rafał Ś. nie stawili się na rozprawę

2018-10-24 14:30:00 (ost. akt: 2018-10-27 09:03:53)
Sędzia Arkadiusz Zmudziński odczytał wyjaśnienia oskarżonych

Sędzia Arkadiusz Zmudziński odczytał wyjaśnienia oskarżonych

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Dzisiaj (24 października) w nidzickim sądzie odbyła się rozprawa przeciwko oskarżonemu byłemu wójtowi gminy Kozłowo Jackowi J. i oskarżonemu byłemu radnemu rady gminy w Kozłowie Rafałowi Ś. Obaj oskarżeni nie stawili się na rozprawę.

Sprawę prowadzi sędzia Arkadiusz Zmudziński. Rozprawa przeciwko Jackowi J. i Rafałowi Ś. rozpoczyna się od nowa. — Będą przesłuchiwani świadkowie, odczytywane zeznania, które były już składane — mówi sędzia Arkadiusz Zmudziński.

Mimo nieobecności oskarżonych, rozprawa się rozpoczęła. Prokurator przedstawiła zarzuty, jakie postawiono oskarżonym, a sędzia z akt sprawy odczytał ich wyjaśnienia.

Byłego radnego Rafała Ś. oskarżono o to, że w zamian za korzystne dla byłego wójta Jacka J. głosowania w radzie gminy przyjął korzyść majątkową w wysokości 1900 zł.

Jackowi J. postawiono 3 zarzuty.
Pierwszy dotyczy wręczenia łapówki radnemu w zamian za korzystne dla byłego wójta głosownia. Dotyczyły one głosowania za podwyżką wynagrodzenia byłego wójta o 500 zł, głosowania za wyrażeniem zgody na bezprzetargowe oddanie w dzierżawę na rzecz spółki EKO - Kozłowo całości infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, będącej własnością gminy Kozłowo oraz za głosowanie o niewprowadzenie projektu uchwały o obniżeniu wynagrodzenia wójta o 3000 zł i jednocześnie za głosowanie za odwołaniem przewodniczącej rady gminy.

Drugi zarzut dotyczy uzależnienia decyzji byłego wójta o sprzedaży działek jednemu z mieszkańców Krokowa od otrzymania od niego korzyści majątkowej w kwocie 1500 zł.

Trzeci zarzut dotyczy uzależnienia sprzedaży nieruchomości jednemu z mieszkańców Sarnowa od otrzymania korzyści majątkowej w nieustalonej kwocie.

Z odczytanych przez sędziego Arkadiusza Zmudzińskiego wynika, że Rafał Ś. przyznał się do postawionego mu zarzutu.

Natomiast były wójt gminy Kozłowo Jacek J. do winy się nie przyznaje. Twierdzi, że 1200 zł, które przelał na konto Rafała Ś. była zwykłą pożyczką. Oskarżony wyjaśniał, że zrobił to jawnie. Dodał w swoim wyjaśnieniu, że kiedy robił przelew, nie widział, że Rafał Ś. pożyczał pieniądze od innych. Twierdził, ze chciał w ten sposób pomóc byłemu radnemu.
Do pozostałych postawionych czynów również się nie przyznał.

Kolejne rozprawy zostały wyznaczone na 4 i 6 grudnia na godz.9:00

Przypomnijmy.

W lutym 2017 roku funkcjonariusze białostockiej Delegatury CBA, na polecenie prokuratury, zatrzymali ówczesnego wójta gminy Kozłowo Jacka J. Funkcjonariusze CBA przeszukali jego gabinet w urzędzie. Na potrzeby prowadzonego śledztwa zabezpieczyli także dokumenty dotyczące sesji rady gminy: protokoły, listy obecności, informacje o wynikach głosowania. Prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych i poręczenie majątkowe w kwocie 10 tys. zł.

W lipcu 2017 roku prokuratura zakończyła śledztwo zakończone postawieniem zarzutów i sprawę skierowała do Sądu Rejonowego w Nidzicy.

Sprawa w nidzickim sądzie przeciwko oskarżonym toczyła się od 24 października 2017 roku. Odbyło się w tym czasie się 12 terminów rozprawy, z tego ostatnie dwa terminy w dniach 26 i 27 marca 2018. — Przesłuchano wielu świadków, biegłych, odczytano fragmenty zeznań świadków składanych w prokuraturze. Rozprawa w nidzickim sądzie toczyła się przez 5 miesięcy. Wydawało się, że sprawa zmierza ku końcowi, a tu okazało się, że ruszy od nowa — wyjaśniał wówczas rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski – Żegalski.

Powód? Na dwie ostatnie rozprawy nie stawił się Jacek J., który przedłożył zaświadczenie od lekarza sądowego, że nie może się stawić na termin rozprawy w dniu 26 marca z zaznaczeniem, że przewidywany termin zdolności do stawiennictwa wskazano na dzień 27 marca. W związku z tym sąd 26 marca zarządził przerwę w rozprawie do 27 marca. Niestety, i w tym terminie oskarżony Jacek J. na rozprawie nie pojawił się. Za to przedstawił kolejne zaświadczenie lekarskie od lekarza sądowego o niemożności stawienia się w sądzie z zaznaczeniem, że będzie zdolny do stawiennictwa 1 kwietnia. — Ponadto wniósł o odroczenie rozprawy z uwagi na powyższe i zaznaczył, że chce osobiście w niej uczestniczyć. W takiej sytuacji sąd rozprawę odroczył bez terminu — wyjaśniał Olgierd Dąbrowski – Żegalski.

Przez cały czas sprawę prowadziła sędzia Sądu Rejonowego w Nidzicy Elżbieta Lewandowska, która z dniem 1 kwietnia na mocy ustawy z 12 lipca 2017 roku – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw - przeszła w stan spoczynku, bowiem nie złożyła do Ministra Sprawiedliwości oświadczenia woli dalszego zajmowania stanowiska oraz zaświadczenia stwierdzającego, że jest zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków sędziego. — I takiego oświadczenia nie zamierza składać. Wobec tego sprawa oskarżonego Jacka J. i innych, zgodnie z aktualnym stanem prawnym, będzie prowadzona od początku i w innym składzie sądu — wyjaśnia rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.
roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec cebulek #2625144 | 185.170.*.* 16 lis 2018 21:55

  Malo co niektórym widzę oczerniliście jacka w Kozłowie teraz co niektórzy robią ta na terenie nidzicy ludzie o co wam chodzi????skoro go wybraliśmy to pozwólcie mu sie wykazać a nie brniecie dalej w podlozana przeszłość,,,,,my wiezymy ufamy i trzymamy kciuki ze będzie dobrze

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Znów kłamią #2611208 | 178.235.*.* 27 paź 2018 13:21

  Pisze do Wandy masz racje i jeszcze jak kłamie dziś znów w Sanoku kłamał mówił ze w Polsce mamy najlepszy socjal na świecie niech przyjedzie i zobaczą jak ludzie mają w hospicjum w Nidzicy , bezdomni jak żyją biedni renciści i emeryci ,jak do szkoły przychodzą głodne dzieci i jak ubrane i gdzie ten socjal a za kilkanaście lat obiecuje że będzie dobrobyt teraz dobrobyt zrobili dla siebie swojej elity swego na szczycie elektoratu,

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ludzie się nie zmieniają #2611071 | 5.173.*.* 27 paź 2018 09:47

  krętacz zawsze pozostanie krętaczem !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. DOBREGO STAROSTE #2611030 | 178.235.*.* 27 paź 2018 09:05

  lawirantom i oszłomom mówimy nie chcemy dobrego starosty z Nidzicy ale nie tych co już 5 minut byli przy władzy

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. tylko zdrowy #2610886 | 26 paź 2018 22:36

   potrzeba nam zdrowych ludzi na takie stanowisko

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (29)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages