Oddychamy zatrutym powietrzem!

2018-11-11 16:00:00(ost. akt: 2018-11-09 14:00:44)
Pożar sadzy

OlsztynPartyzantów 81 pożar sadzy w przewodzie kominowym, wygaszono palenisko.

Pożar sadzy OlsztynPartyzantów 81 pożar sadzy w przewodzie kominowym, wygaszono palenisko.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W zeszłym roku poziom rakotwórczej substancji w powietrzu został przekroczony prawie trzykrotnie! — Wysokie stężenia benzo(a)pirenu będą skutkować zwiększoną zachorowalnością na nowotwory — ostrzega Tomasz Zalewski z WIOŚ.
O ciemnoszarych barwach nad Nidzicą w sezonie grzewczym informujemy Państwa regularnie. Najgorzej jest wieczorami w okolicy domków jednorodzinnych. Mieszkańcy skarżą się, że o spacerze w tamtych rejonach można zapomnieć.

Nie da się wyjść z domu, bo nie ma czym oddychać.
W 2016 roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie stwierdził, że jakość powietrza poprawiła się w stosunku do roku 2015. W tym okresie, Nidzica po raz pierwszy od kilku lat nie była wskazana jako obszar poziomów dopuszczalnych pod kątem pyłu PM10 w ocenie rocznej jakości powietrza.

Natomiast, jako złe określone zostało stężenie benzo(a)pirenu w powietrzu. Niestety, wyniki za rok 2017 są zatrważające. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu, poziom docelowy benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10, ze względu na ochronę zdrowia ludzi, powinien wynosić maksymalnie 1 ng/m3. Z informacji uzyskanych z WIOŚ w Olsztynie wynika, że średnia roczna wyniosła 3,5 ng/m3.

— Wysokie wartości wspomnianego wskaźnika, które wpływają na przekroczenie wartości docelowej w ujęciu rocznym notowane są w okresie grzewczym. Główną przyczyną nieosiągnięcia poziomu docelowego było emisja niska tj. pochodząca ze spalania paliw stałych w kotłach w budynkach jednorodzinnych lub wielorodzinnych (w przypadku kamienic lub bloków posiadających kotłownie opalane paliwem stałym) — mówi Tomasz Zalewski- Naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska.

Dodaje, że benzo(a)piren jest substancją rakotwórczą, więc wysokie jego stężenia w powietrzu będą skutkować zwiększoną zachorowalnością na nowotwory.

Dla strefy warmińsko-mazurskiej, której częścią jest gmina i miasto Nidzica został opracowany Program Ochrony Powietrza mający na celu redukcję zanieczyszczeń pyłowych i substancji w nim zawartych.

— Organem zobowiązanym do jego realizacji i do sprawozdawania się efektów działań są władze gminy. W 2018 roku został uruchomiony program rządowy o nazwie „Czyste Powietrze” skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, który ma ułatwić wymianę źródła ciepła na źródło niskoemisyjne – czyli kotły gazowe lub kotły 5 i wyższej generacji. W ramach tego programu będzie możliwa do wykonania również termomodernizacja budynków — mówi Tomasz Zalewski.

Do walki o jakość powietrza włączyła się także gmina Nidzica.

— Dofinansowaliśmy wymianę 50 pieców, które opalane są głównie ekogroszkiem i pelletem. W budżecie na 2019 rok również przeznaczamy środki na nowe wymiany. Wybudowaliśmy ekologiczną kotłownię opalaną biomasą. Niestety, nie mamy narzędzi, żeby wyeliminować palenie śmieci w domkach jednorodzinnych. Straż miejska przeprowadziła wiele kontroli, ale na posesje wpuszczają tylko ci, którzy palą właściwym opałem.

Ci którzy spalają śmieci robią to albo w godzinach wieczornych i nocnych, albo nie wpuszczają na posesję i do domu. Wypuściliśmy ulotki edukacyjne ,,Kochasz dzieci- nie pal śmieci".

Rozpoczynamy także drugi etap rozbudowy sieci ciepłowniczej. W pierwszej kolejności podłączymy Szkołę Podstawową nr 3 — mówi Jacek Kosmala- burmistrz Nidzicy. Zmiana podejścia do tematu ochrony środowiska powinna nastąpić w każdym z nas. Chyba, że chcemy nadal truć siebie nawzajem.


Benzo(a)piren jest jednym z najbardziej toksycznych składników smogu - mgły zawierającej zanieczyszczenia powietrza. Gromadzi się w organizmie i może powodować raka, upośledzać płodność i działać szkodliwie na dziecko w łonie matki. Benzo(a)piren wydziela się podczas spalania węgla (zwłaszcza tego złej jakości), drewna i śmieci (zwłaszcza tworzyw sztucznych typu PET).

zl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. obserwator #2623256 | 178.235.*.* 14 lis 2018 12:29

    w niedziele w godzinach rannych przechodziłem przez tzw stare Tatary widoczność ograniczona znacznie ze względu na panującą tego dnia mgłę ale także a może przede wszystkim na duszący dym który unosił się z okolicznych kominów , dostałem ataku kaszlu . Popieram zakup drona do monitorowanie spalin z kominów można też pobierać próbki powietrza i jednocześnie nagrywać jako dowód zanieczyszczania powietrza to chyba zadanie dla sanepidu.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. KTO SIĘ TYM ZAJMIE #2623158 | 178.235.*.* 14 lis 2018 09:24

    Dlaczego tak się dzieje że lekarz rodzinny nie chce dawać skierowań na badania specjalistyczne na przykład na morfologie mocz ,gastroskopie ekg wysiłkowe i tym podobne mówi że to są jego pieniądze a on przecież otrzymuje nasze pieniądze na leczenie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Tu o zatrutym powietrzu #2621899 | 178.235.*.* 12 lis 2018 10:26

      artykuł o zatruwaniu powietrza a ty walisz o stu leciu na dekiel powietrze ci zaszkodziło?

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. 100 Lecie Niepodległości Polski #2621769 | 37.248.*.* 11 lis 2018 23:37

        a Nasza Gazeta Nidzicka Ech...

        Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

      2. Boro Nca #2621743 | 178.235.*.* 11 lis 2018 21:31

        Bardzo chętnie przeprowadzimy zbiórkę na zakup drona który będzie sprawdzał czym palą mieszkańcy. Trzeba wyeliminować palaczy smieciami. Sprawa jest bardzo ważna i mocno wierzę w mieszkańców którzy pomogą wyeliminować ten problem.

        odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (9)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5