Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Historia nidzickiej "Jedynki"

2018-11-02 19:00:00 (ost. akt: 2018-11-02 16:05:48)

Autor zdjęcia: neudenburg/nibork/nidzica

2 listopada 1945 - rozpoczęła działalność ówczesna Publiczna Szkoła Powszechna – dzisiejszy Zespół Szkół nr 1 w Nidzicy.

Organizowaniem placówki zajął się Władysław Chudzik –pierwszy kierownik szkoły oraz Adam Ryniewicz – pierwszy woźny „Jedynki”.

Młodzież szkolna liczyła wówczas 487 uczniów. Nauczało tylko 6 nauczycieli.

Lata 1945 – 61 – szkoła była jedyną tego rodzaju placówką na terenie miasta.

Obowiązek szkolny wypełniają w niej dzieci zamieszkałe w Nidzicy oraz przyległych wioskach.

Tuż po wojnie w sali gimnastycznej znajdowało się kino, w którym dwa razy w tygodniu wyświetlano filmy dla mieszkańców miasta.

W „Jedynce” wieczorami prowadzono kursy dla analfabetów.

Rok 1961 – przeprowadzono gruntowny remont budynku szkolnego (wymieniono podłogi w klasach i na korytarzach, na parterze powstały szatnie, odnowiono aulę szkolną, wybudowano w niej scenę, zakupiono krzesła.

Rok 1963 - oddano do użytku salę gimnastyczną, rok później podjęto decyzję o budowie boiska sportowego.

19 czerwca1965 -szkoła obchodziła uroczystości związane z XX - leciem istnienia. Tego dnia otrzymała imię Mikołaja Kopernika, a w szkolnym holu wmurowano płytę upamiętniającą to doniosłe wydarzenie.

Rok 1968 - oddano do użytku boisko szkolne. Następne lata to lata kolejnych remontów. W budynku zmodernizowano instalację CO, wymieniono grzejniki, odnowiono sale lekcyjne i korytarze, poprawiono bazę wychowania fizycznego.

Powstały liczne klasopracownie i pracownie przedmiotowe, w których gromadzono liczne środki dydaktyczne. W szkole wprowadzono eksperymentalne programy nauczania, wypracowano ceremoniał szkoły, na który składają się: obchody Święta Szkoły(19.02.), Święto Sportu Szkolnego, pożegnanie absolwentów klas VIII, uroczyste ślubowanie uczniów klas I.

Lata 90-te to dalszy rozkwit naszej szkoły. Ważnym wydarzeniem było dobudowanie w 1998 roku nowego skrzydła z przeznaczeniem na sanitariaty.

W tym czasie w budynku przeprowadzono liczne remonty mające na celu poprawę estetyki szkoły oraz polepszenie warunków pracy.

Pracownie wyposażono w sprzęt audio-video, obok istniejącej już biblioteki wygospodarowano pomieszczenie na czytelnię, dwa pomieszczenia zaadaptowano na salki do gimnastyki korekcyjnej, powstał gabinet do zajęć dydaktyczno- wyrównawczych.

W szkole powstała pracownia komputerowa z podłączeniem do Internetu.

3 listopada 1995- szkoła obchodziła uroczystości związane z 50-leciem istnienia. Z tej to okazji społeczność uczniowska ufundowała nowy sztandar szkoły.

1 września 1999- po wprowadzeniu reformy oświaty szkoła została przekształcona w Zespół Szkół nr 1 w Nidzicy, na który składa się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Publiczne Gimnazjum nr 1, które w maju 2005 roku przyjęło imię Mikołaja Kopernika.

W roku 2009 powstała w Jedynce specjalistyczna pracowania języków obcych. W tym samym roku dokonano wymiany okien oraz podłóg w całej szkole.

Generalnego remontu doczekała się, istniejąca od 1945 roku, biblioteka szkolna. Wymieniono okna, podłogi, zakupiono nowe meble biblioteczne.


Kierownicy/Dyrektorzy "Jedynki"
1. Władysław Chudzik
2. Zenon Stefański
3. Stefan Kraśnicki
4. Stanisław Szombara IX 1947 – 1951, 1953-1955
5. Emil Wilczewski
6. Ryszard Niegowski
7. Feliks Ruciński
8. Maria Owczarek
9. Edward Sienicki
10. Jan Dzwonkowski
11. Longin Dąbrowski
12. Andrzej Arcyz
13. Artur Pacuszka

szkoła

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages