Uchroń się przed rakiem piersi!

2018-11-10 10:00:00(ost. akt: 2018-11-08 13:04:51)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest zdrowie. O tym, jak o siebie zadbać opowiada Anna Szypulska- mgr pielęgniarstwa i pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w Olsztynie w cyklu artykułów ,,Zadbaj o swoje zdrowie".
Każda kobieta powinna wiedzieć co należy robić, by nie zachorować na raka piersi. Każda kobieta powinna wiedzieć również co zrobić, żeby w sytuacji kiedy choroba zaatakuje mieć szansę na wyleczenie. Bardzo ważne jest, aby kobiety nauczyły się badać i obserwować swoje piersi, ponieważ każda z nich może na raka piersi zachorować.

Zdrowe odżywianie tj. dieta bogata w witaminy z dużą ilością warzyw i owoców, ograniczenie ilości spożywanych tłuszczy zwierzęcych a także dbałość o prawidłową wagę ciała to elementy profilaktyki, na które również należy zwrócić uwagę. Oprócz samobadania i samokontroli istnieje możliwość wczesnego wykrycia zmian nowotworowych poprzez głębszą diagnostykę.

W sytuacji kiedy stwierdzi się u siebie coś niepokojącego natychmiast powinno zgłosić się do lekarza. Lekarz pierwszego kontaktu lub ginekolog pokieruje pacjentkę do specjalistycznych placówek zajmujących się diagnostyką. Najprostszym i nieinwazyjnym badaniem jest badanie ultrasonograficzne.

Badanie to daje jednak tylko możliwość stwierdzenia obecności zmian w piersiach, ich wielkość i charakter. Nie daje natomiast możliwości stwierdzenia czy zmiana jest łagodna czy złośliwa. Lekarz onkolog zapewne pokieruje pacjentkę na mammografię.

Jest to badanie, które daje możliwość nie dość, że zidentyfikowanie zmian niewybadanych przez dotyk to także wstępną ocenę czy zmiana jest łagodna czy złośliwa. Obok mammografii równorzędnym badaniem w diagnostyce nowotworu piersi jest rezonans piersi. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego, podczas badania lekarz radiolog jest w stanie ocenić jaki jest charakter zmian.

Wyżej wymienione badania nie wymagają nadzwyczajnego przygotowania. Jedynie do rezonansu piersi pacjentka powinna pozostać bez posiłku 5 godzin przed badaniem oraz powinna oznaczyć poziom kreatyniny (w sytuacji kiedy pacjentka ma niewydolne nerki kontrastu podać nie wolno).

Informację o tym czy zmiana jest łagodna czy złośliwa uzyskujemy poprzez wykonanie biopsji, czyli nakłucie zmiany i pobranie niewielkiej ilości tkanki ze zmiany do badania histopatologicznego. W zależności od tego czy jest to biopsja cienkoigłowa czy gruboigłowa lekarz wykonujący zabieg decyduje o znieczuleniu miejscowym.

Do badań uzupełniających diagnostykę raka piersi zalicza się również badanie krwi w tym badania hormonalne, badanie moczu, zdjęcie RTG klatki piersiowej, zdjęcia kości, tomografię komputerową. Dzięki rozszerzeniu zakresu badania lekarz onkolog jest w stanie ostatecznie rozpoznać chorobę i ocenić stopień jej zaawansowania oraz ustalić metodę leczenia.

mgr pielęgniarstwa Anna Szypulska
pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w Olsztynie

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mieszkanka Nidzicy #2621076 | 178.235.*.* 10 lis 2018 11:52

    Bardzo pouczające są te artykuły ,dużo mozna z nich się nauczyc ja osobiscie lubię je czytac i prosze kontynuoac dalej pozdrawiam

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5