Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Rozmawiali o sprawach ważnych dla rolników

2018-11-19 10:00:00 (ost. akt: 2018-11-19 10:06:49)

15 listopada w Nidzicy odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej powiatu nidzickiego zwołane przez Przewodniczącego Rady Piotra Miecznikowskiego.

Do udziału w posiedzeniu zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów gminnych, Starostwa Powiatowego oraz wszyscy reprezentanci instytucji działających na rzecz rolnictwa powiatu.

Głównym tematami posiedzenia było omówienie zmian dotyczących znowelizowanej ustawy – prawo wodne, które już obowiązuje od 27 lipca 2018 r. Nowe prawo określa m.in. terminy, w których jest dozwolone stosowanie nawozów oraz ma być określona maksymalna dawka nawozu na 1 ha.  Nawóz będzie można stosować tylko w ciągu 6 miesięcy, ustawa przewiduje też, że zastosowana w ciągu roku dawka odchodów zwierzęcych wykorzystywanych rolniczo nie może przekroczyć 170 kg azotu w czystym składniku na 1 ha użytków rolnych.

Program działań OSN ma także regulować planowanie prawidłowego nawożenia azotem poszczególnych rodzajów upraw, sposoby na obliczanie maksymalnych dawek nawozów azotowych.

— Rolnik jest zobowiązany do posiadania planu nawożenia oraz ewidencji stosowania nawozów azotowych (mineralnych i organicznych) — mówił Sebastian Waśkowicz, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nidzicy.

Podczas posiedzenia zebrani zapoznali się również z korzyściami jakie można osiągnąć dzięki nowym technologiom odnawialnych źródeł energii fotowoltaicznej na obszarach wiejskich, które coraz częściej pojawiają się w gospodarstwach rolnych – mówił o tym przedstawiciel firmy zajmującej się dystrybucją i montażem instalacji.

Członkowie Rady i pozostali przedstawiciele instytucji rolniczych dyskutowali również nad problemami wynikającymi z rozprzestrzeniania się wirusa ASF stanowiącego ogromne zagrożenie dla produkcji trzody, która została w znaczący stopniu ograniczona z uwagi na konieczne działania bioasekuracyjne.

Grzegorz Mróz, kierownik BP ARiMR w Nidzicy, omówił stan realizacji płatności bezpośrednich i pomocy suszowej wypłacanej rolnikom.

W spotkaniu uczestniczył również wójt gminy Janowo, Waldemar Szymański, który po 24 laty piastowania funkcji odchodzi na emeryturę. Przewodniczący, Piotr Miecznikowski w imieniu Rady podziękował za długoletnią, doskonałą współpracę.

Do Zarządu Warmińsko - Mazurskiej Izby Rolniczej skierowano wniosek Rady o zajęcie się sytuacją rolników posiadających grunty rolne w sąsiedztwie cieków wodnych, których użytki rolne są zalewane w wyniku zaniedbań i braku wykonywania konserwacji urządzeń wodnych.

Michał Kawiecki
Biuro W-MIR w Szczytnie


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Szczepkowski #2627098 | 178.36.*.* 19 lis 2018 17:42

    martwa instytucja , po co na to wydawać ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages