Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Lekcja historii, sztuki i patriotyzmu

2018-12-05 17:00:00 (ost. akt: 2018-12-05 12:45:57)

Autor zdjęcia: Zespół Szkół nr 3

Uczniowie klas 7a, 8b i 8c z Trójki, chcąc uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości, udali się na wycieczkę do stolicy.

Głównym punktem programu była lekcja muzealna „Artystyczna droga do wolności” w ramach wystawy „Krzycząc: Polska! Niepodległa1918”, zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Celem lekcji było skonfrontowanie wydarzeń historycznych i politycznych z przemianami polskiej sztuki na progu Niepodległości. Nasi uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości przez pryzmat dzieł sztuki , które powstały w tamtym czasie.

Oglądając obrazy i aktywnie uczestnicząc w lekcji, przybliżyli sobie ten bolesny i chaotyczny czas dla Polski. Dowiedzieli się również, w jaki sposób artyści, głównie malarze, oddziaływali na Polaków u schyłku zaborów.

Uczniowie z zainteresowaniem podziwiali obrazy Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza , Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych artystów zamieszkałych na ziemiach polskich i poza nimi.

Młodzież pod kierunkiem przewodnika odkrywała znaczenia symboliczne i alegoryczne w malarstwie, wskazywała popularne motywy, odnajdowała znane postacie historyczne.

Spotkanie ze sztuką z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Była to nie tylko wyjątkowa lekcja historii, ale przede wszystkim szkoła patriotyzmu.

W tym dniu uczniowie zwiedzili również Muzeum Wojska Polskiego. Eksperymentowali też w Centrum Nauki Kopernik. Tu szczególnie podobały im się wystawy Powietrze – więcej niż nic oraz Zmierz się.

Zainteresowani sztuką, nauką i historią Ojczyzny, dumni z bycia Polakami oraz zafascynowani duchem przeszłości, ukrytym w muzeach, pragną w przyszłości zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego.
szkołaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: zsnr3

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages