środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Koncesję na alkohol wydaje burmistrz

2018-12-14 07:00:00 (ost. akt: 2018-12-13 18:34:48)

WRACAMY DO TEMATU\\\ Mieszkańcy ul. Kopernika nie chcą sklepu z alkoholem w ich budynku. Obawiają się, że będzie czynny także w nocy. Prezes spółdzielni zaprzecza. Zarząd nie wyraził na to zgody.

W poprzednim numerze naszej gazety pisaliśmy o proteście mieszkańców ul. Kopernika przeciwko mającemu powstać sklepowi alkoholowemu, na funkcjonowanie którego Zarząd Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej wydał zgodę.

Prezes spółdzielni Marek Wenta wyjaśnia, że zarząd wydał taką zgodę po konsultacjach z radą nadzorczą i prawnikiem mec. Agnieszką Naróg.

— Uchwała, jaką w tej sprawie podjął zarząd zabezpiecza okres tzw. ciszy nocnej od godz. 22:00 do 6:00. Oznacza to, że sklep nie będzie mógł być otwarty w tych godzinach — zapewnia prezes Marek Wenta.

Dodaje, że zarząd musiał wydać taką zgodę, ponieważ lokal, w którym miałby być sklep należy do prywatnego właściciela prowadzącego działalność gospodarczą. Lokal ten posiada status prawny tzw. pełnej własności.
Z przepisów prawa wynika, że w takim lokalu właściciel może prowadzić każdą działalność gospodarczą, która nie wykracza poza ramy przepisów prawa. A my, poza godzinami ciszy nocnej, nie mamy możliwości zabraniania prowadzenia właścicielowi działalności gospodarczej w jego lokalu — wyjaśnia prezes MSM.

Dodaje, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości uszczegółowia przepisy dotyczące uzyskania koncesji na sprzedaż alkoholu.
— Zgodnie z tą ustawą w lokalu mieszczącym się w budynku wielorodzinnym może być sprzedawany alkohol po uzyskaniu koncesji tylko za zgodą zarządcy lub właściciela budynku — mówi prezes.

I dodaje: Zgoda wydana przez Zarząd Spółdzielni została wydana tylko po to, aby właściciel lub najemca lokalu mógł starać się o wydanie koncesji na sprzedaż alkoholu.
Jednocześnie zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości jest to integralna decyzja władz samorządowych w jakich punktach miasta może być prowadzona sprzedaż alkoholu. Decyzję taką wydaje burmistrz.

— Próbowaliśmy odwieść panią od tego niefortunnego pomysłu, jednak spółdzielnia wydała zgodę. Mamy kilka wątpliwości, które będziemy konsultować z prawnikiem. Niestety, jeżeli wszystkie formalności będą spełnione to urząd miejski nie będzie miał wyjścia - będzie musiał wydać zgodę — mówi Jacek Kosmala, burmistrz Nidzicy.
roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkanka bloku #2649760 | 83.9.*.* 26 gru 2018 16:02

  Zarząd jest powołany po to aby reprezentował mieszkańców i ale przy tak ważnej decyzji powinien zrobić zebranie z mieszkańcami , którzy wspólnie podjęli by uchwałę czy chcą taki sklep ,czy nie , a panu burmistrzowi proponuję kiedy będzie podpisywał wydanie takiej decyzji to może jeszcze raz poprosi pana Wentę o to czy mieszkańcy tego bloku chcą takiego sklepu ,może taki sklep powinien powstać przy domu pana Wenty i Zarządu Wspólnoty a nie tak łatwo popisywać bez głosu mieszkańców ładny mieszkańcom prezent dajecie na święta uważam jak podejmujecie taką decyzję to lepiej zrezygnować z zarządzania i mieć spokojne sumienie niż skargi mieszkańców pamiętajcie że walne zebranie się zbliża , gdzi mieszkańcy udzielają wotum zaufania dla całego zarządu i z tym możecie mieć problem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. stefan #2643591 | 188.146.*.* 14 gru 2018 15:46

   No i w strefie zamieszkania będzie jedno wielki parkowanie

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Pepe #2643318 | 88.199.*.* 14 gru 2018 07:14

    Czyli nikt nic nie może.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages