Kruchy lód! Ćwiczenia z ratownictwa na lodzie na jeziorku w Nidzicy

2018-12-27 19:00:00(ost. akt: 2018-12-27 16:10:29)

Autor zdjęcia: asp.sztab.A.Osowski

22 grudnia w okolicach jeziorka miejskiego w Nidzicy odbyły się kolejne ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego przygotowujące ratowników do akcji ratowniczych na marznących akwenach.
Tym razem funkcjonariusze nidzickiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP, a także druhowie z jednostek OSP w Napiwodzie i Kozłowie mieli okazję praktycznie zmierzyć się z cienkim lodem. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności podejmowania i ewakuacji osób, pod którymi doszło do załamania się tafli.

Ratownicy mieli okazję przećwiczyć podstawowe techniki poruszania się po lodzie, wykorzystując różne sposoby asekuracji przy użyciu lin i sań lodowych. Pomimo dużego ułatwienia, jakim jest sprzęt, podczas zdarzeń ratownicy, jak i osoby próbujące udzielić pomocy tonącym mogą napotkać na różnego rodzaju utrudnienia jak zarywająca się pod ciężarem tafla lodu, zimna woda, zbyt krótka lina, znaczny ciężar do uniesienia czy utrata sił pod wpływem zimna.

Ćwiczenie w warunkach rzeczywistych pozwala na lepsze przygotowanie się do ewentualnych trudności i wyciągnięcie wniosków, które pozwolą na lepsze, sprawniejsze i jak najbardziej bezpieczne działania. Spotkanie ratowników było dobrą lekcją pokory przed zbliżającą się zimą.

Co robić, gdy załamie się pod Tobą lód?

> jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu, ostrzeż inne osoby .
na pękającym lodzie, poruszaj się w kierunku brzegu czołgając się (zmniejszy to nacisk powierzchniowy na lód),
> w przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy,
> zagrożenie stanowi również bardzo niska temperatura wody ( po 3 minutach dochodzi do wyziębienia organizmu), połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wydostać się na lód,
> w kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy.

> wezwij pomoc z telefonu komórkowego – straż pożarną (tel. 998 lub 112)
> nie biegnij w kierunku tonącego – ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą
> jeżeli jest to możliwe podczołgaj się w kierunku osoby tonącej i staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co mogłaby się trzymać np. pasek, linę, sanki, gałąź, kurtkę itp., pozwalające zachować dystans od krawędzi przerębli,
> pomóż ofierze wydostać się na krawędź lodu,
> po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
> do czasu przyjazdu służb ratowniczych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
> jeżeli poszkodowany jest przytomny, można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

asp.sztab. Andrzej Osowski


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nni #2650191 | 88.199.*.* 27 gru 2018 20:27

    W telewizji mowili aby w strone brzegu sie nie kierowac poniewaz jest cienszy lod

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5