Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Co zrobić, gdy drzwi przedszkola są zamknięte?

2019-01-01 10:00:00 (ost. akt: 2018-12-28 10:30:23)

W związku z falą protestów nauczycieli, jakie ostatnio ogarnęły nasz kraj pojawia się coraz więcej pytań.

Rodzice, którzy zastaną drzwi przedszkola lub szkoły zamknięte, zapewne zastanawiają się jak zapewnić opiekę swojemu maluchowi. W sytuacji, gdy nie mają, z kim zostawić dziecka mogą zająć się nim sami i wystąpić do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom nie tylko w sytuacji, gdy ich dziecko zachoruje i wymaga opieki, ale również w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.

— Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza dziecko jest traktowane, jako nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem – mówi Anna Ilukiewicz, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

W sytuacji, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę, zarówno matka jak i ojciec mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy. Wypłacany jest on w wysokości 80 procent wynagrodzenia i otrzymuje go ten z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę.

— W ciągu roku zasiłek opiekuńczy zarówno na zdrowe jak i chore dziecko do lat 14 przysługuje maksymalnie przez 60 dni — dodaje Anna Ilukiewicz.

Na dziecko powyżej 14 roku życia lub innego członka rodziny przysługuje 14 dni, natomiast na dziecko niepełnosprawne 30 dni zasiłku opiekuńczego w ciągu roku kalendarzowego. Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i gdy składkę na tzw. „chorobowe” odprowadzają za siebie dobrowolnie.

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć swojemu pracodawcy wniosek, do którego należy dołączyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły. Jeżeli rodzic prowadzi działalność gospodarczą, przynosi go do najbliższego ZUS-u.

To wszystko można także zrobić online, jeśli ktoś ma założone swoje indywidualne konto na platformie internetowej ZUS. Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15.

Gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS (np. w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej), złożyć trzeba ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych oraz ZAS-36.

Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS albo osobiście w placówce ZUS. Po wypełnieniu w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS można go także wydrukować.

ZUS

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages