Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Co chorzy robią na zwolnieniach lekarskich?

2019-01-03 10:37:35 (ost. akt: 2019-01-03 11:20:40)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Co robią chorzy na zwolnieniach lekarskich? Ile przeprowadzono kontroli i ile osób utraciło prawo do zasiłku. Kto ma prawo kontrolować wykorzystanie zwolnienia lekarskiego?

Każdemu z nas może przydarzyć się choroba. Ale musimy pamiętać, że przebywając na zwolnieniu lekarskim możemy spodziewać się sprawdzenia przez pracodawcę lub ZUS czy faktycznie tego zwolnienia potrzebujemy.

Właściciel firmy ma prawo do kontroli pracownika deklarującego niezdolność do pracy, jeśli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.

— Pracodawca ma obowiązek przeprowadzać kontrolę wykorzystania zwolnienia lekarskiego jeśli ma podejrzenia lub sygnały, że pracownik robi rzeczy zabronione przebywając na zwolnieniu np. pracuje lub wyjechał na wczasy. Każdy płatnik jest odpowiedzialny za kontrolę zwolnień lekarskich swoich pracowników i powinien pamiętać, że wypłata zasiłków odbywa się z naszych wspólnych środków — mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Prawo pozwala na weryfikację każdego zwolnienia bez względu na zaznaczone w nim wskazania w postaci „chory powinien leżeć” lub „chory może chodzić”, czy symbol choroby.

Zdarzały się przypadki, gdy podczas wizyty pod wskazanym przez chorego adresem, kontrolerzy nikogo nie zastali. Nieobecny, w złożonym wyjaśnieniu podał, że nie było go w domu, ponieważ udał się z chorym dzieckiem do lekarza (otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem). Jak mogła wyglądać ta opieka skoro chory opiekował się chorym dzieckiem?

Inna chora pani miała wystawione zwolnienie lekarskie od psychiatry, ponieważ miała problem z adaptacją w pracy i współpracownikami. W trakcie zwolnienia przyszła na firmową imprezę i bawiła się doskonale, a za kilka dni jej koleżanki z pracy przysłały zdjęcie z tej imprezy do ZUS z opisem całej sytuacji.


Pewien pan będący na zwolnieniu lekarskim uczestniczył w szkoleniu organizowanym przez szkołę, do której uczęszczał jego syn, jeden z uczestników wiedząc o tym poinformował ZUS o nieprawidłowym wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego.

Wszystkie te osoby zapewne zapomniały, że ubezpieczony, który w okresie niezdolności wykonywał pracę zarobkową lub też wykorzystywał zwolnienie od pracy niezgodnie z jego celem, traci prawo do wypłaty zwolnienia lekarskiego.

— W okresie od 1 lipca do 30 listopada 2018 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie kontrolował 823 zwolnienia lekarskie co do prawidłowości wykorzystania oraz 2946 co do zasadności wystawienia zwolnień. W konsekwencji wydane zostały 244 decyzje odmowne na łączną kwotę ponad 279 tys. zł — zaznacza Anna Ilukiewicz.

Części z tych osób zakład wstrzymał wypłatę zasiłku, a inni musieli zwrócić nienależnie pobrane świadczenie. Jest to bardzo skuteczna metoda wykrywania nadużyć w związku z wykorzystywaniem zwolnień.

ZUS

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czas na zmiany. #2655723 | 178.235.*.* 5 sty 2019 07:41

  trzeba w gminnych szkołach zrobić reforme nie wprowadzać w zycie szkoły co podaje MEN tylko realizować zadania na które Men przekazuje pieniądze , przedszkole niepubliczne gmine kosztuje nie wiele dwa przedszkola 3mln 800 tys i strajkują ? może czas zaproponować i przekształcić przedszkola w przedszkola nie publiczne?

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ja #2655302 | 178.235.*.* 4 sty 2019 15:27

   u prywaciarza z goraczka idzie sie do pracy bo strach oddac zwolnienie zeby nie zwolnil/a tu wiadomo ze zwolnienie lewe i platne

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. gość #2655119 | 5.173.*.* 4 sty 2019 11:41

   Rzeczywiście... wykorzystanie zwolnienia niezgodnie z jego celem- poszedł z dzieckiem do lekarza.... czyli według ZUS nie sprawował nad nim opieki wtedy gdy z nim tam szedł?... To kto w takim razie ją sprawował? Woda, drzewa, słońce, wiatr??? Zbyt daleko idąca interpretacja. Gdyby poszedł do lekarza sam,a w tym czasie w domu kontroler ZUS zastałby inną osobę sprawującą opiekę nad dzieckiem, to też wykorzystałby zwolnienie niezgodnie z jego celem... Wychodzi na to, że jak zachorował to musi zdychać w domu i narażać swoje dziecko na to, bo tak czy inaczej wykorzystałby zwolnienie niezgodnie z jego celem. Z resztą gdyby sam chorował, to powiedzieliby, że wykorzystał zwolnienia na potrzeby własnej choroby- znów niezgodnie z celem. Apeluję o zdrowy rozsądek podczas poszukiwania pieniędzy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Zrobic reforme #2654826 | 178.235.*.* 3 sty 2019 20:49

    rzadają wysokich wynagrodzen ale pracuja 9 miesiecy w roku 18 godzin tygodniowo za kazda dodatkowa godzine maja dodatkowe wynagrodzenie maja po 23 po 25 gidz np 7 ponadwymiarowych x 4 tyg = 28 godz za kazda zalacone Mała ilosc uczniow w klasach od 15 do 21 dlaczego tak jest w wiekszosci przypadku .Zrobic raz porzadek dać po tysiac podwyzki ale dzieci w klasie od 26 do 30 etat minimum 25 godz tygodniowo , w ferie zimowe organizują zajęciaa dla dzieci w wakacje jeden miesiac wolnego ,pozostałedni zajecia dla dzieci minimum 4 godz dziennie nie przemeczą się kto sie nie nadaje odejśc atu pomoc nauczyciela psycholog , pedagog logopeda ,

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. sas #2654769 | 88.156.*.* 3 sty 2019 19:24

    Policjantów nikt nie sprawdzi jak wykorzystują zwolnienia, wszyscy się boją. Komendanci wychodzą z założenia jeżeli policjant dostał zwolnienie od lekarza to znaczy że jest chory.

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (28)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages