Zęby lubią swoje towarzystwo

2019-02-22 12:00:00(ost. akt: 2019-02-22 14:06:37)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Centrum Stomatologiczne i Centrum Szkoleniowe "Witkowscy Dental" w Nidzicy prowadzi rodzina Witkowskich, która ma duże tradycje stomatologiczne. O chirurgii stomatologicznej rozmawiamy z Anną Witkowską, założycielką rodzinnej firmy.
— Jest Pani specjalistą drugiego stopnia chirurgii stomatologicznej, czyli leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Czy brak któregoś z zębów to tylko kwestia estetyczna?

Nie chodzi tylko o kwestie estetyczne. To poważny problem, który ma wpływ na zgryz, staw stawowo-żuchwowy, dziąsła, kości żuchwy i szczęki. Brak zęba upośledza funkcje odgryzania, żucia oraz fonetykę. Również wpływa na ogólny stan zdrowia

— A jeśli nie mamy tylko jednego zęba?

Utrata pojedynczego zęba również ma wpływ na funkcjonowanie zębów. Zęby, które sąsiadują z brakiem często ulegają pochyleniu w stronę luki. Zęby przeciwległe, które nie są podparte mogą się wydłużyć. To wszystko zaburza zgryz.

— Do tej pory najczęstszym sposobem uzupełnienia uzębienia były protezy. Czy to dobre rozwiązanie?

Klasyczne leczenie protetyczne niesie za sobą nieodwracalne konsekwencje. Uzupełnienie braku za pomocą mostu wymaga oszlifowania zębów sąsiadujących do luku. Czyli zmniejszamy wymiary zębów po to, aby osadzić na nich most. A uzupełnienie braków protezą ruchomą po pierwsze może być dyskomfortem, a po drugie wpływa negatywnie na objętość kości szczęki, przyczyniając się do zaniku.

— Skoro nie proteza, to co?

Problemy da się rozwiązać za pomocą implantów stomatologicznych.

— Dlaczego są one lepsze od tradycyjnych protez?

Najważniejsze zalety to: osiągnięcie lepszych efektów estetycznych, nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów, pozwala zachować kości w miejscu utraconego zęba, przywrócenie również siły żucia.

— Czy implanty można zastosować przy utracie wszystkich zębów?

Tak. Można je wykorzystać jako filary dla protez częściowych i całkowitych.

— Czy implanty są dla każdego?

Implanty można stosować u prawie wszystkich osób, u których proces rozwoju kości został zakończony. Najważniejsze wymagania, jakie muszą być spełnione to dobry stan kości i ich odpowiednia objętość, prawidłowo przebiegające procesy gojenia oraz zachowanie odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej. Pacjent nie powinien palić papierosów. Ostateczną decyzję powinien podjąć stomatolog.

— Jak przebiega proces wstawiania implantów?

Zaczynamy od badania wstępnego. Najpierw musimy zgromadzić kompletną informację na temat stanu jamy ustnej pacjenta, a także jego ogólnego stanu zdrowia. Kolejny etap to wszczepienie implantu za pomocą zabiegu chirurgicznego. Zabieg ten wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Gojenie trwa od 3 do 6 miesięcy. jest to czas potrzebny, aby doszło do wytworzenia odpowiednio mocnego zespolenia implantów z kością. Kolejny etap to leczenie protetyczne, związane z przygotowaniem, wykonaniem i osadzeniem na implancie odbudowy protetycznej, czyli nowej korony zęba, mostu lub protezy.

— To dość długi proces. Czy w tym czasie pacjent może korzystać z jakiejś protezy zastępczej?

Rzeczywiście leczenie implantologiczne może trwać kilka miesięcy. Ale podczas leczenia nie będzie widać braku zębów, ponieważ pacjent podczas leczenia może korzystać z tymczasowego uzupełnienia protetycznego, dzięki któremu brak zęba nie będzie widoczny.

— Czy taki zabieg jest bolesny?

Na ogół nie powoduje większych dolegliwości. Przez kilka dni po zabiegu może utrzymywać się obrzęk błony śluzowej i niewielka bolesność, ale łagodzą je środki przeciwbólowe. Po zakończeniu leczenia implanty i nowe korony są odczuwane i funkcjonują niemal jak własne, zdrowe zęby.

rozmawiała Halina Rozalska



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5