Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Bycie sołtysem to zobowiązanie

2019-02-14 19:00:00 (ost. akt: 2019-02-13 14:30:16)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Anna Lewikowska sołtysem jest 8 lat. W tym roku ponownie została obdarzona zaufaniem mieszkańców i wybrana na kolejną, teraz już 5-letnią kadencję. Ma bardzo dobry kontakt z mieszkańcami zarówno Robaczewa, jak i Waszulk.

— Wierzę w ludzi i dlatego dobrze mi się z nimi współpracuje. Cieszę się, że przez te kilka lat sołtysowania udało mi się zjednoczyć mieszkańców, zachęcić do wspólnej pracy dla dobra wszystkich. Bo prawdą jest, że sołtys tyle może, ile mu wieś pomoże — mówi pani Ania

W skład sołectwa wchodzą takie miejscowości jak Waszulki, Kolonia Waszulki oraz Robaczewo. Polska wieś na pewno się zmienia, staje się innowacyjna. — Dlatego staram się motywować mieszkańców, aby włączali się w decydowanie o swoich sprawach, szczególnie w najbliższym otoczeniu, w przedsięwzięcia, jakie są realizowane w ramach funduszu sołeckiego czy atrakcje, jakie mają do dyspozycji — mówi Anna Lewikowska.

W ciągu tych 8 lat bardzo dużo się działo w jej sołectwie. Mieszkańcy realizowali projekt „Centrum przyrody”, w ramach którego odbyły się warsztaty dla dzieci z ekologii, recyklingu oraz przyrody. W ramach kolejnego projektu odbyły się warsztaty oraz I Marsz po zdrowie.

— Corocznie zachęcam swoich mieszkańców do wzięcia udziału w rodzinnym festynie, który wspólnie z nimi organizuję. W ramach realizacji funduszu sołeckiego z roku na rok przybywa w naszych wsiach coraz bogaciej zagospodarowanych terenów gminnych oraz zadań wykonanych w czynie społecznym chociażby wykonanych ogrodzeń z zakupionych materiałów — dodaje pani Ania. Place zostały wyposażone w urządzenia zabawowe zarówno w Waszulkach, jak i Robaczewie, a także w siłownie zewnętrzne. Postawiona została altana w Robaczewie.

— Na moją i mieszkańców prośbę, w ramach współpracy z gminą, został również wyczyszczony staw oraz za przychylnością radnych gminy Nidzica i pana burmistrza, po wprowadzeniu do budżetu, zostało zamontowanych 6 lamp fotowoltaicznych w Waszulkach. Realizowanych zadań w tym czasie było bardzo dużo, jak i organizowanych zajęć dla dzieci i młodzieży.

— Zachęcam mieszkańców do aktywności, do troski o siebie nawzajem i dbania o swoje małe ojczyzny, którymi są nasze wsie. Dowodem na połączenie wspólnych sił i zjednoczenia się moich mieszkańców jest przystąpienie w 2018 r. do konkursu „Czysta i piękna wieś-estetyczna zagroda”, w ramach którego został zbudowany domek rekreacyjny, który jest doskonałym miejscem do spotkań, prowadzenia warsztatów oraz pełni poniekąd rolę maleńkiej świetlicy, której nie mamy — opowiada Anna Lewikowska.

Zostały wykarczowane skalniaki, porobione tablice, zaaranżowane tereny wokół placu zabaw, grzybka oraz kapliczki. A na finiszu mieszkańcy zagospodarowali teren wokół stawu. — Wykonaliśmy ogrodzenie, miejsce piknikowe oraz miejsce, gdzie Waszulki odpoczywają.

Zwieńczeniem takiego ogromu pracy, w którą zaangażowali się ze mną mieszkańcy było zdobycie I miejsca spośród 21 wsi z całego województwa warmińsko-mazurskiego i otrzymanie 15 000 zł nagrody w formie zakupionych rzeczy dla wsi przez Wojewódzki Urząd Marszałkowski.

To wszystko nie byłoby do zrealizowania, gdyby nie życzliwość, poświęcony bezinteresownie czas oraz praca w czynie społecznym mieszkańców i oczywiście wsparcie ze strony mojego męża — mówi pani sołtys.

Dotychczas dużą pomocą była dla Anny Lewikowskiej Rada Sołecka, która ją wspierała i pomagała na każdym etapie podejmowanych wyzwań. — Mam nadzieję, że na obecnej również się nie zawiodę. Ważne również są dla mnie dzieci i młodzież z naszego sołectwa, staram się zawsze jak tylko mogę, aby w okresach wolnych od szkoły organizować im zajęcia w formie warsztatów, jak i poprzez szukanie wolontariuszy wśród rodziców oraz zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, które włączają się w organizację i wypełnianie im czasu wolnego. Młodzi są dla mnie szczególnie ważni, gdyż łączą pokolenia, w nich jest przyszłość i rozwój naszych społeczności lokalnych.

Mam poczucie, że dobry lider to nie ten, który narzuca innym swoją wolę, ale ten, który potrafi skłonić społeczność do wypracowania kompromisu i zachęcenia do wzajemnych relacji między mieszkańcami, posiadający umiejętność poznawania ich potrzeb, problemów i reagowania na nie, ale także cieszenia się z ich radości i doceniania tego co robią bez względu na wielkość wykonanej pracy. Dlatego też funkcję sołtysa traktuję, jak okazanie mi zaufania i zobowiązanie, a nie jako przywilej i władzę — zapewnia Anna Lewikowska.


Aby zagłosować wyślij sms pod numer 7248 o treści gn.sol.x, gdzie x oznacza numer przypisany do konkretnego kandydata. Koszt 2,46 z VAT.

TOP10 (stan na 12.02)
1. Anna Lewikowska, Waszulki, gmina Nidzica - 35.7% GN.SOL.26
2. Ryszard Nowak, Zaborowo, gmina Kozłowo - 20.9% GN.SOL.106
3. Beata Kacprzycka, Orłowo, gmina Nidzica - 17.4%GN.SOL.17
4. Halina Wójcik, Wikno, gmina Nidzica - 13.0%GN.SOL.28
5. Maria Nowicka, Kanigowo, gmina Nidzica - 4.4% GN.SOL.8
6. Beata Zalewska, Pielgrzymowo, gmina Kozłowo - 2.6% GN.SOL.90
7. Ireneusz Krzemiński, Zembrzus-Mokry Grunt, gmina Janowo - 2.6% GN.SOL.71
8. Mateusz Budka, Nibork Drugi, gmina Nidzica - 1.7% GN.SOL.34
9. Halina Czarnecka, Iwany, gmina Janowiec Kościelny - 0.9%GN.SOL.41
10. Janusz Fabisiak, Szymany, gmina Kozłowo - 0.9% GN.SOL.99

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages