Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Są chętni do dzierżawy hotelu

2019-02-17 16:00:00 (ost. akt: 2019-02-14 14:21:34)

Dwa podmioty zainteresowane są dzierżawą hotelu i restauracji w nidzickim zamku. — Preferowany będzie dzierżawca, który zaproponuje dodatkowe produkty turystyczne oraz atrakcje dla mieszkańców — mówił burmistrz Jacek Kosmala

31 stycznia podczas sesji Rady Miejskiej w Nidzicy przy podejmowaniu uchwał rozgorzała dyskusja. Budząca emocje uchwała dotyczyła wyrażenia zgody na oddanie w dzierżawę w trybie przetargowym na okres 20 lat części budynku zamku w celu prowadzenia działalności w zakresie gastronomii, hotelarstwa, i turystyki. Na dzień przygotowania uchwały dzierżawą zainteresowane były dwa podmioty.

Radny Leszek Pepłowski dopytywał dlaczego część budynku ma być oddana w dzierżawę akurat na okres 20 lat, a nie krótszy oraz czy przed podpisaniem umowy radni mogą przyjrzeć się umowie dzierżawy.

— Niedawno zainwestowaliśmy w hotel, czy jest tak źle, że musimy go wydzierżawić? — pytał radny. Burmistrz Jacek Kosmala wyjaśnił, że fakt iż Nidzicki Ośrodek Kultury przyjął hotel był koniecznością. — Pamiętacie, że nie było chętnych na dzierżawę.

Żeby hotel nie stał pusty NOK zajmował się tą działalnością. W momencie, gdy dzierżawca kawiarni zrezygnował, automatycznie spadły przychody hotelu. Jeżeli nie ma restauracji- gości hotelowych jest mniej. Stanęliśmy przed dylematem, co zrobić. Okazało się, że jest dwóch chętnych do dzierżawy. Przygotowałem projekt uchwały, w którym wydzierżawiamy automatycznie hotel, salę konferencyjną i restaurację jednemu właścicielowi. Dlaczego 20 lat?

Właściciele sami zwrócili się z prośbą, żeby był to okres dłuższy niż 15 lat. Jeżeli ktoś zainwestuje duże pieniądze to przy tej działalności stopa zwrotu jest długa. Umowę zawsze za porozumieniem stron można rozwiązać. To nie jest podpisanie wyroku — wyjaśniał Jacek Kosmala. Radny Józef Kotwicki zauważył, że remont zamku niefortunnie zbiega się z dzierżawą.

— Czy dzierżawca zyska z tego tytułu jakieś bonifikaty? Powinniśmy ułatwić mu dobry start — podkreślił radny.

Jacek Kosmala odpowiedział, że form pomocy może być kilka. — Oczywiście, na zasadach partnerskich. Możemy zawrzeć w umowie obniżenie czynszu na czas remontu. Jeden z zainteresowanych dzierżawców chce przeprowadzić remont i zmienić standard obiektu. Być może prace zbiegną się w czasie — zaznaczył burmistrz.

Radny Robert Stasiukiewicz zapytał czy w czasie, gdy funkcjonowała restauracja, hotel przynosił zyski czy straty. — Przedstawiałem państwu wynik finansowy. Po dwóch latach byliśmy 70 tys. zł do przodu. W pierwszym półroczu działalności musieliśmy odzyskać klienta, bo hotel stał dwa lata nieczynny. W momencie kiedy restauracja została zamknięta zaczęliśmy generować starty. Dobrze się stało, że są chętni do dzierżawy — mówił Jacek Kosmala.

Leszek Pepłowski zapytał, co z kadrą zatrudnioną przez Nidzicki Ośrodek Kultury. — Trzech pracowników ma umowę do 31 marca i nie mamy wobec nich żadnych zobowiązań. Jeden pracownik jest w okresie ochronnym, dwa lata przed emeryturą. W rozmowach z potencjalnymi dzierżawcami podkreślałem, że musimy zabezpieczyć interes tych ludzi. Pan z Pomorza zagwarantował ustnie, że przejmie pracowników, natomiast drugi podmiot nie określił się — wyjaśnił Jacek Kosmala.

Burmistrz podkreślił, że gmina chce wydzierżawić te obiekty za niewielkie kwoty. — Myślę że 2.000 za kawiarnię, 2.000 za hotel, ale istotną kwestią dla nas będzie, ile zainwestuje potencjalny dzierżawca, żeby utrzymać ten hotel w odpowiednim standardzie. Preferowany będzie dzierżawca, który zaproponuje dodatkowe produkty turystyczne oraz atrakcje dla mieszkańców — mówił Jacek Kosmala.

Głos zabrał radny Jacek Zieliński. — Wielokrotnie mówiliśmy o przeniesieniu biblioteki z zamku. Gdyby się udało czy jest pomysł jak zagospodarować pomieszczenia po bibliotece? — pytał. — Jeden z dzierżawców chciałby wziąć pomieszczenie po bibliotece, ponieważ ma w planach poszerzenie bazy hotelowej oraz uatrakcyjnienie pobytu w nidzickim zamku poprzez jeszcze inne usługi.

W tym roku ponownie będziemy składać wniosek o dofinansowanie, by przenieść bibliotekę do budynku klasztorku. Natomiast jedna z osób, która jest zainteresowana przetargiem ma również pomysł na klasztorek. Twierdzi, że jest w stanie przygotować projekt do ministerstwa kultury, w którym zawarte będzie przeniesienie biblioteki z zamku — dodał Jacek Kosmala. Uchwała została przegłosowana 19 głosami za.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hotelarz #2684569 | 188.146.*.* 19 lut 2019 21:02

  Hotel moglby prosperowac dalej pod gminą jednak przy takim zarządzaniu nie ma szans.tam nikt nic nie robi.2 sprzataczki po co skoro nie ma oblozenia? Siedzą cale dzien i nic nie robią.5 na recepcji ? Marnowanie pieniedzy. Dac w prywatne ręce przynajmniej kosztow nie bedzie a i 48 tys rocznie w kasie gminy nawet jesli pojdzie za najnizszą stawkę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dzierzawca z NNI #2684476 | 31.13.*.* 19 lut 2019 17:50

  i basta. Na co komu obcy z Pomorza czy to nie obcy? Znajomy burmistrza czy z rodziny?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. RR #2684254 | 88.199.*.* 19 lut 2019 11:11

  Jeszcze nok do Klasztorka i wydzierżawić cały, a nie cześć zamku

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. 23 #2684037 | 194.153.*.* 18 lut 2019 19:55

  Odnoszę wrażenie, że hotel został przekazany NOK tylko po to by zatrudnić dwoje radnych. Miasto włożyło w remont 50 tyś, a następne ponad 2 miliony są w drodze. Czy 2 tysiące miesięcznie za dzierżawę hotelu to dużo ? 26 pokoi można bez większego problemu wynająć po 500 zł miesięcznie i już mamy 13000 - te śmieszne 2000 i mamy 11tyś. czystego zysku. Ciekawe pod kogo ten przetarg ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. S #2683819 | 94.185.*.* 18 lut 2019 14:03

   Sprzedać na apartamenty i mieszkania. Czynsz i podatek bedzie placony to i remonty bedzie z czego oplacac.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (21)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages