środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Nidzicka „Dwójka” we Wszystkich Kolorach Świata

2019-02-19 10:00:00 (ost. akt: 2019-02-18 10:00:55)

Autor zdjęcia: szkoła

W jaki sposób szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Jak pokazać dzieciom, że mogą pomóc tym najbardziej potrzebującym i jednocześnie czerpać z tego radość? Odpowiedź jest oczywista! Wystarczy udział w ogólnopolskiej kampanii UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”.

Jest to globalny projekt edukacyjny UNICEF wspierany przez Majkę Jeżowską, Ambasadora Dobrej Woli. Celem przedsięwzięcia jest: kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie uczniom, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne, zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leona, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli.

Zgłaszając się do udziału w kampanii społeczność szkolna „Dwójki” wyraziła w ten sposób chęć propagowania wrażliwości i idei niesienia pomocy potrzebującym.

Kampania przebiegała etapowo. W oparciu o materiały dydaktyczne UNICEF nauczyciele przybliżyli uczniom sytuację ich rówieśników z innych części świata. Uczniowie poznali problemy dzieci z krajów rozwijających się, dowiedzieli się o problemie dostępu do szczepień.

Odbywając Podróż przez Kontynenty uczniowie podczas zajęć sami zdecydowali, z jakiego kraju będzie pochodziła ich laleczka, jak będzie miała na imię, jaki będzie jej kolor skóry oraz czy i jakie będzie miała hobby. Tymi informacjami uzupełnili „akt urodzenia” laleczki.

W oparciu o szablon wysłany przez UNICEF dzieci, pod kierunkiem nauczycieli, z pomocą swoich rodziców i dziadków przygotowały swoje charytatywne laleczki, które ubrały i przyozdobiły w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. Podczas przygotowań uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością.

12 lutego w Szkole Podstawowej Nr 2 zorganizowano obchody „Dnia Wszystkich Kolorów Świata”. Podczas gali charytatywnej, zaprezentowano niezwykle oryginalne, kolorowe laleczki pochodzące z Afryki, Azji, Europy i Ameryki Północnej. Licytowane lalki znalazły swoich nabywców i nowe domy, w których będą mieszkać.

Akcja była poruszająca, pokazała jak wielkie mamy serca, dłonie chętne do pomocy, uśmiech dla wszystkich i głowy pełne pomysłów.
Dzieci przygotowały łącznie 25 lalek spośród których jury w składzie: Joanna Marcjanik, Mirosława Szczygielska, Beata Warecka, Piotr Kościjańczuk wyłoniło jedną.

Jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem, a ustalony po długich obradach werdykt jest wypadkową ocen poszczególnych jurorów. Zwycięska laleczka to Indianin o imieniu Tańcząca Chmura, którego pasją jest strzelanie z łuku. Twórcą zwycięskiej laleczki jest Oliwier Isko, uczeń klasy drugiej. Wybrana lalka weźmie udział w ogólnopolskim „Konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę”.


Opiekun Klubu Szkół UNICEF Joanna MarcjanikPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Piotr2014

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages