Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Czy nauczyciele będą strajkować?

2019-03-23 10:00:00 (ost. akt: 2019-03-23 10:50:16)

Autor zdjęcia: pixabay.com

EDUKACJA\\\ 25 marca dowiemy się, czy nauczyciele w nidzickich szkołach wezmą udział w strajku, który miałby się rozpocząć 8 kwietnia. Jest to 2 dni przed rozpoczęciem egzaminu gimnazjalnego. Miałby to być strajk bezterminowy.

W powiecie nidzickim w szkołach działają dwa związki zawodowe nauczycieli: Związek Nauczycielstwa Polskiego i Związek Pracowników Oświaty NSZZ "Solidarność" .

Oba związki walczą o prawo nauczycieli do godnych zarobków. Każdy z nich działa odrębnie i ma inne postulaty. ZNP żąda dla nauczycieli 1000 złotych podwyżki od zaraz, a "Solidarność" rozłożenia podwyżki na raty.

W naszym powiecie przedstawiciele obu związków są już po mediacjach ze starostwem i burmistrzem Nidzicy.
— Mediacje z Zarządem Oddziału ZNP w Nidzicy odbyły się już 21 lutego, a z Międzyzakładową Organizacją Związkową Pracowników Oświaty NSZZ "Solidarność" w Nidzicy 6 marca. W wyniku tych mediacji strony nie doszły do porozumienia. Zostały sporządzone protokoły rozbieżności — mówi starosta Marcin Paliński. Również mediacje z burmistrzem nie doprowadziły do porozumienia.

Następnym etapem procedury strajkowej jest referendum w placówkach oświatowych. — Do 22 marca marca mają być przeprowadzone referenda strajkowe w gminnych i powiatowych szkołach i placówkach w ramach prowadzonego sporu zbiorowego, które to referenda kończą etap wynikający z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Wszędzie tam, gdzie do dyrektora szkoły, przedszkola, placówki zostały złożone wnioski z rozpoczęciem sporu zbiorowego z żądaniem wzrostu wynagrodzenia o 1000 zł dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, tam będzie przeprowadzone referendum — mówi prezes ZNP oddział Nidzica Marek Kierzkowski.

Zorganizowanie referendum w szkołach i placówkach jest niezbędnym, by potem w nich mógł się odbyć legalny strajk.


Prezes Marek Kierzkowski wyjaśnia, że strajk będzie możliwy, jeśli w referendum w danej szkole, placówce weźmie udział co najmniej połowa uprawnionych osób, zarówno nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych, a większość z nich wypowie się za strajkiem.

— Protest dotyczy nie tylko nauczycieli, ale również pracowników administracji i obsługi — mówi Marek Kierzkowski.

Dodaje, że Zarząd Główny ZNP zwrócił się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o "niezwłoczne wykonanie ustaleń wynikających z prac Rady Dialogu Społecznego w sprawie pracowników niebędących nauczycielami", by przyjąć rozwiązania prawne wyłączające z płacy minimalnej dodatek stażowy. —W ten sposób wynagrodzenia tej grupy powinny wzrosnąć — mówi Marek Kierzkowski.

— Nadal trwa procedura sporu zbiorowego. Ostateczne decyzje zapadną w czwartek (21 marca) — mówi szef Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty NSZZ "Solidarność" Dariusz Czajka.

Sytuacja strajkowa w kraju zaostrza się. Zarówno rodzice jak i uczniowie obawiają się, że zarówno egzamin ósmoklasisty i gimnazjalny, a nawet maturalny mogą się nie odbyć.

Sławomir Broniarz, szef ZNP, ma nadzieję, że w strajku weźmie udział 80 - 90 procent szkół. W swoim oświadczeniu mówi, że strajk jest efektem lekceważenia nauczycieli i pracowników oświaty.

Przedstawiciele rządu zapewniają, że egzaminy się odbędą. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia, które ułatwi dyrektorom przeprowadzenie tych egzaminów.

Z projektu wynika, że podczas egzaminów, w przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić inni nauczyciele.

Nauczyciele ci będą przeszkoleni w zakresie organizacji egzaminów. Projekt ten dotyczy zarówno egzaminu gimnazjalnego, ósmoklasisty i maturalnego.

Czy to wystarczy? Jeśli strajkować będą nauczyciele we wszystkich szkołach w powiecie, to którzy z nich przyjdą na egzamin?


Nauczyciele, pracownicy administracyjny i pracownicy obsługi w referendum odpowiedzą na pytanie: Czy wobec niespełnienia żądania oddziału ZNP, zgłoszonego w ramach procedury sporu zbiorowego, dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkole\placówce o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku jesteś za przeprowadzeniem strajku począwszy od 8 kwietnia.

Wynagrodzenie podstawowe brutto po podwyżkach od 1 stycznia 2019 roku:

nauczyciel z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym:
> stażysta — 2538 zł
> kontraktowy — 2611 zł
> mianowany — 2965 zł
> dyplomowany — 3483 zł

nauczyciel z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem zawodowym licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym:
> stażysta — 2250 zł
> kontraktowy — 2289 zł
> mianowany — 2584 zł
> dyplomowany — 3033 zł

nauczyciel z tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie
> stażysta — 2230 zł
> kontraktowy — 2250 zł
> mianowany — 2268 zł
> dyplomowany — 2651 zł
roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages