Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Polecam: ,,Oddam Ci słońce''

2019-08-18 10:00:00 (ost. akt: 2019-08-14 13:37:16)

Autor zdjęcia: ZSZiO

Jendy Nelson to autorka książki "Oddam ci słońce". Przedstawiła ona opowieść, która z pewnością poruszy niejedno serce i to właśnie skłoniło mnie do polecenia tej książki. Autorka przedstawiła problem związany z rodziną.

Pokazała jak bardzo ludzie, pomimo więzów krwi czy podobnego genotypu, mogą się od siebie różnić. Każdy postrzega świat na swój własny, indywidualny sposób, o czym niestety zbyt często zapominamy, a co prowadzi do wielu konfliktów. Trzeba odwagi, by dorosnąć i stać się tym, kim naprawdę jesteś.

"Oddam Ci słońce" opowiada o historii związanej z dramatem rodzinnym. Wydarzenia przedstawione w książce opowiedziane są z dwóch perspektyw, bliźniąt: Jude i Noah. Trudne sytuacje sprawiły, że rodzeństwo z każdym kolejnym dniem zaczęło się coraz bardziej od siebie oddalać, zapominać o tym co ich łączy. Do świata przedstawionego wprowadza nas Noah - trzynastoletni chłopiec o duszy artysty. Bohater wyzbywa się z czasem emocji, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Żyje sztuką, która pozwala mu zapomnieć o całym otaczającym go świecie, zapomnieć o wszystkim.

Gdy w rolę narratora wciela się Jude, obserwujemy przeskok akcji o trzy lata, w przyszłość. Dowiadujemy się, jak na przestrzeni lat zmieniło się życie rodziny Sweetwine. Bohaterka z rozchwytywanej w świecie nastolatków i pewnej siebie osoby, stała się zamkniętą w sobie, wyobcowaną nastolatką.
Postaci ukazane w książce są pochłonięte dążeniem do jak najlepszej wersji samego siebie.

Buzują w nich skrajne emocje, zazwyczaj bardzo negatywne. Wędrówka bohaterów polega na odkrywaniu własnego ,,ja’’ oraz poznawaniu innych, umiejętności dokonywania właściwych wyborów, gdyż każda podjęta przez nich decyzja niesie za sobą nieuniknione konsekwencje.

Oprócz dramatu rodzinnego, wokół którego toczy się akcja, czytelnik ma okazję zapoznać się z innymi wątkami. Nelson wprowadziła wiele elementów: zarówno miłość nastoletnią, jak i dojrzałą. Ponadto porusza problem związany z homoseksualizmem. Nie atakuje czytelnika obscenicznymi scenami, lecz delikatnie wprowadza go w ukazaną w książce tematykę.

"Oddam Ci słońce" to przede wszystkim opowieść o poszukiwaniu własnego ja, o próbie zrozumienia siebie. Kluczem w prawidłowo funkcjonujących relacjach międzyludzkich jest umiejętność wyrażania swoich potrzeb i słuchania oraz rozumienia innych. Książka pokazuje, jak duży wpływ na człowieka ma wychowanie czy relacje rodzinne.

Każdy człowiek potrzebuje osoby, do której zawsze, będzie mógł się zwrócić. Niestety, bohaterowie powieści na jakiś czas mogli liczyć tylko na siebie. "Oddam Ci słońce" jest książką, którą każdy będzie rozumiał na swój własny, indywidualny sposób, jednakże nie można przejść obok niej obojętnie, gdyż opowiada ona o problemach, z którymi ma się styczność na co dzień.


Lubisz czytać? Chcesz polecić książkę? Opisz swoją ulubioną pozycję czytelniczą i prześlij do nas na adres: nidzica@gazetaolsztynska.pl Nie zapomnij dołączyć zdjęcia!

Emanuela Zwolińska z kl. 2 LOA w ZSZiO w Nidzicy

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages