Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Musiał zapłacić 20 tys. podatku

2019-05-16 16:00:00 (ost. akt: 2019-05-14 14:20:21)

Autor zdjęcia: pixabay.com

O trudnościach z odzyskaniem oszczędności wpłaconych do Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Rafineria" pisaliśmy już kilkakrotnie. Wydawać by się mogło, że historia zakończy się happy endem. Niestety, nie do końca.

Do naszej redakcji zgłosił się były udziałowiec SKOK Rafineria. — Wszedłem na stronę internetową zobaczyć swój E-PIT. I prawie spadłem z krzesła... Okazało się, że mam do zapłaty 20 tysięcy zł. podatku dochodowego — mówi.

Mężczyzna zaczął sprawdzać. Okazało się, że podatek został naliczony za rekompensatę wypłaconą przez BGŻ BNP Paribas S.A. z tytułu nabytych udziałów. Rekompensaty miały pokryć udziałowcom kasy wpłaty za ich nabycie. — Doliczając rekompensatę do mojego przychodu okazało się, że przekroczyłem pierwszy próg podatkowy. Zwrot moich pieniędzy, które dobrowolnie wpłaciłem na lokatę potraktowano jako przychód. Nie dostaliśmy żadnej informacji, że będzie odprowadzony podatek. I nagle, z dnia na dzień, okazuje się, że mam zapłacić 20 tysięcy. Dla mnie to działanie mijające się z prawem — mówił oburzony mężczyzna.

Z prośbą o wyjaśnienie sytuacji zwróciliśmy się do Krajowej Informacji Skarbowej. Ten zaś powołał się na tajemnicę skarbową. — Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest upoważniony do udzielania osobom trzecim informacji w sprawach dotyczących konkretnych spraw wszczętych na indywidualny wniosek podatników — mówi Aleksandra Grygierczyk - rzecznik prasowy, kierownik referatu Komunikacji i Promocji KIS. Krajowa Informacja Skarbowa odniosła się natomiast do zagadnienia opodatkowania rekompensat.

— Zgodnie z przepisami każdy przypadek wypłaty rekompensaty należy rozpatrywać indywidualnie w kontekście konkretnego stanu faktycznego, bowiem podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania (...). Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku — mówi Aleksandra Grygielczyk.

I dodaje: Z ogólnej definicji przychodów zawartej w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż przychodami są w szczególności otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przy czym przez pojęcie „otrzymane” – zgodnie z internetowym Słownikiem języka polskiego PWN – należy rozumieć takie pieniądze i wartości pieniężne, które zostały podatnikowi dane. Mając na uwadze istnienie wielu form rozliczeń należy uznać, że otrzymane pieniądze to nie tylko wypłacona gotówka, ale również kwota, która wpłynęła na rachunek bankowy podatnika. Natomiast „postawionymi do dyspozycji” są takie pieniądze i wartości pieniężne, które podatnik – wykazując określoną aktywność – ma możliwość włączyć do swojego władztwa. Innymi słowy, podatnik ma możliwość skorzystania z tychże pieniędzy, a nie jest to uzależnione od dodatkowej zgody osoby stawiającej określone środki do dyspozycji.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy źródłem przychodów są „inne źródła”. Jak stanowi art. 20 ust. 1 ww. ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Użyte w ww. przepisie sformułowanie „w szczególności”, świadczy o tym, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter przykładowy i otwarty, zatem do tej kategorii należy zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ww. ustawy. Z uwagi na powyższe, jeżeli wypłacona rekompensata nie mieści się w zwolnieniach od podatku wskazanych wyżej, wypłacone świadczenie należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł i opodatkować według skali podatkowej.

Przypomnijmy: Do naszej redakcji zgłaszali się ludzie, którzy założyli lokaty Udziałowiec w SKOK Rafineria. Istniało ryzyko, że praktycznie 30% tej kwoty już nie odzyskają. Warunkiem zawarcia umowy lokaty terminowej było pisemne zadeklarowanie wykupu ponadobowiązkowych udziałów członkowskich w Kasie. Z reguły wystarczy wykupić minimalny udział - do kilkudziesięciu złotych, aby korzystać z lokat oraz kredytów, choć za dodatkowe udziały proponowane są oferty z bardziej atrakcyjnym oprocentowaniem. Zgodnie z umową lokaty terminowej zwykłej, ich wartość nie mogła być jednak niższa niż 42,86% wkładu oszczędnościowego.

Obrazuje to przykład jednej z klientek, która wpłaciła na lokatę 90,325.40 zł, natomiast 38 780 zł to dodatkowa kwota wykupu ponadobowiązkowych udziałów.
Umowa została zawarta na 12 miesięcy. Po tym czasie skończył się czas trwania lokaty, klientce SKOK wypłacił 94,488.54 zł. Problem pojawił się, gdy chciała, by bank oddał jej pieniądze za wykupione udziały. Jak twierdzi, usłyszała, że ich nie odzyska. W deklaracji wykupu ponadobowiązkowych udziałów czytamy ,,(...) zwrot wpłat na udziały ponadobowiązkowe następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego kasy za rok, w którym członek wystąpił z żądaniem zwrotu tych udziałów.

Kasa zobowiązana jest wypłacić udziały w ciągu 30 dni, licząc od dnia zatwierdzenia sprawozdania, o którym mowa wyżej. Członkowi nie przysługuje prawo żądania zwrotu udziałów, jeżeli udziały te zostały przeznaczone na pokrycie strat kasy". Mamy nadzieję na pomyślne rozwiązanie sprawy.
Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję, zgodnie z którą 18 maja br. Bank BGŻ BNP Paribas S.A. przejął Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową Rafineria. Bank zapewniał, że w pełni gwarantuje bezpieczeństwo depozytów klientów Kasy. Dodatkowo zostały zabezpieczone interesy jej członków posiadających udziały nadobowiązkowe. Mieli oni możliwość otrzymania rekompensaty z tytułu nabytych udziałów, pomimo że środki pochodzące z tych udziałów zostały przeznaczone na pokrycie strat Kasy i nie podlały systemowi gwarantowania BFG. Członkowie Kasy, którzy wykupili udziały nadobowiązkowe, otrzymali rekompensaty z tytułu nabytych udziałów, które powinny pokryć im wpłaty dokonane na ich nabycie.


zlCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czy to te SKOKI ? #2734481 | 88.199.*.* 19 maj 2019 09:13

  Które sponsorowały PIS ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tra #2733490 | 37.30.*.* 17 maj 2019 08:40

   Czytać umowy! Zbyt łatwe pieniądze nigdy nie są tak naprawdę łatwe. A teraz lament i płacz. Niestetyza własne błędy się płaci. I to duzo

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. alejaja #2733372 | 79.124.*.* 16 maj 2019 21:37

    i jak tu nie trzymać swoich oszczędności w skarpecie - przynajmniej wyimaginowanego podatku nie trzeba płacić krwiopijcom

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages