środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Kto za ciepło zapłaci najwięcej?

2019-03-24 17:00:00 (ost. akt: 2019-03-25 17:24:32)

Autor zdjęcia: Anna Skuza

NIDZICA\\\ Jako pierwsi niższe rachunki otrzymali mieszkańcy budynków zasilanych dotychczas z kotłowni przy Al. Wojska Polskiego. Mieszkańcy mogą spodziewać się jednak nieznacznej podwyżki cen. Sprawdź, dla kogo będą one najdotkliwsze.

Dopiero się rozpoczął, a już zbliża się do szczęśliwego finału. Mowa o sezonie ciepłowniczym, który dla mieszkańców Nidzicy korzystających z ciepła sieciowego jest pierwszym sezonem spod nazwy eko.

— To co dla wielu mieszkańców z innych miast Polski staje się powoli tylko marzeniem, w Nidzicy wchodzi w pełną fazę eksploatacji. Nowoczesnego obiektu zazdroszczą nidziczanom mieszkańcy wielu miast z całej Polski. Zainteresowanie inwestycją wciąż jest ogromne. Do tej pory odwiedziło nas ponad 30 różnych delegacji składających się z prezesów zakładów ciepłowniczych, burmistrzów, radnych miejskich. Odbiór jest bardzo pozytywny — mówi Paweł Łazicki- wiceprezes Przedsiębiorstwa Usługowego Gospodarki Komunalnej.


Nowa ciepłownia wyposażona jest w dwie jednostki kotłowe o mocy 5 MWt i 2,5 MWt wraz z ekonomizerem typu mokrego o mocy 1,125 MWt. Koszt tej budowy w połączeniu z wymianą sieci ciepłowniczej i budową najnowocześniejszych, na chwilę obecną węzłów ciepłowniczych, to koszt ok. 23 mln zł.

Spółka pozyskała na ten cel 9,5 mln zł dotacji. Budowa ciepłowni to odpowiedź Nidzicy na walkę ze smogiem, który daje się we znaki również naszym mieszkańcom. Jest zdecydowanie nowocześniej, czyściej, a dla niektórych też taniej.
Jako pierwsi niższe rachunki otrzymali mieszkańcy budynków zasilanych dotychczas z kotłowni przy Al. Wojska Polskiego. Mieszkańcy mogą spodziewać się jednak nieznacznej podwyżki cen.

— Zgodnie z opublikowaną nową taryfą dla ciepła, zatwierdzoną przez prezesa Regulacji Energetycznej, po czterech latach obowiązujących cen ciepła wzrosną one średnio o 5%. Cena spowodowana jest wzrostem ceny energii elektrycznej o 56% oraz wzrostem cen wody. To i tak niewiele w porównaniu do cen przedsiębiorstw węglowych, które odnotowały wzrost cen na poziomie 15-20% bez przeprowadzania żadnych inwestycji — wyjaśnia Paweł Łazicki.


Przedsiębiorstwo wynegocjowało niższe ceny dla osiedla M. Konopnickiej zasilanego gazem: z 73,08 zł do 58,54 zł netto za 1 GJ ciepła. To i tak wyższa cena niż dla mieszkańców ogrzewanych z ciepłowni przy ul. Rataja 11, którzy za 1 GJ ciepła płacą 37,27 zł netto. Zgodnie z obietnicą, Sójcze Wzgórze w przyszłym roku zostanie podłączone do nowej ciepłowni. W ramach inwestycji wymieniono już ponad 2,4 kilometry sieci oraz 48 węzłów ciepłowniczych. Podłączeniem "Trójki rozpoczęto II etap modernizacji sieci, na który spółka PUGK otrzymała 3.8 mln zł kolejnego już dofinansowania.

— Następny etap to podłączenie szpitala, budynku policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Sójczego Wzgórza i zamku. Prace podzielone są na etapy realizowane w latach 2018-2020 — mówi Jacek Kosmala- burmistrz Nidzicy. Im więcej odbiorców będzie miała nowa ciepłownia, tym niższe będą ceny.
Prezes Spółdzielni „Odbudowa” Joanna Szczepkowska nie kryje zadowolenia, że PUGK rozbudowuje swoją sieć ciepłowniczą w kierunku Sójczego Wzgórza.

— Na tym zależało mi najbardziej. Na trasie projektowanej sieci ciepłowniczej w kierunku Sójczego Wzgórza znajdują się nasze dwa budynki położone przy ul. Kościuszki 38A i 40A, które w ciepło zaopatruje dziś Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Od stycznia 2019r. za 1 GJ ciepła nasi mieszkańcy płacą aż 97,17 zł netto. Cena ta stała się nieakceptowalna przez Zarząd Spółdzielni i naszych mieszkańców, którzy domagali się od nas interwencji w tej sprawie. Dzięki inwestycji mamy alternatywę i z niej korzystamy zwłaszcza że nic ona nas nie będzie kosztowała — mówi Joanna Szczepkowska.

Zapytaliśmy Marka Wentę, czy cena ciepła, którą dostarcza do budynków niebędących w zasobach Spółdzielni Międzyzakładowej (np. MOPS) jest taka sama jak dla mieszkańców spółdzielni. Niestety, pomimo prośby, do dnia oddania gazety do druku nie otrzymaliśmy odpowiedzi.Mieszkania zasilane z z ciepłowni przy ul. Rataja 11 - 37,27 zł netto
Osiedle M. Konopnickiej 58,54 zł netto za 1 GJ ciepła
Ciepło z MSM - 97,17 zł netto za 1 GJ ciepła


zl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Prawda jest taka #2710606 | 46.134.*.* 6 kwi 2019 17:41

  Że jak podłączyli Al. Wojska Polskiego to ludzie płacą dużo mniej a na Kopernika jest chyba najdrożej w województwie a może i w Polsce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec #2708143 | 83.9.*.* 2 kwi 2019 13:38

  Prawda jest taka ze płacą za mieszkanie zwrotu nie miałam , tylko sporo musiałem dopłacić mam wpłatę więc nie wiem jak to jest rozliczane jedni duże muszą dopłacać do centralnego drudzy mają zwroty i taka jest prawda

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zrobić walne #2707236 | 88.199.*.* 31 mar 2019 22:54

  Informacje są jawne i spółdzielcy mają prawo wiedzieć czemu tyle płacą.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mieszkanka Kopernika #2707056 | 83.9.*.* 31 mar 2019 13:24

   na Kopernika nie ma zwrotu tylko trzeba dużo dopłacić ale też trzeba utrzymać pana prezesa oraz dwie panie ,które pracują w biurze wystarczy tylko jedna musze zaznaczyc , że tam jest samowolka

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. Oszczędzaj. #2705306 | 178.235.*.* 28 mar 2019 07:46

    Potrącen za ogrzewanie przez rok masz 1400 do 2000tys zł zaleznie od powierzchni mieszkania zwrotu masz 800 do 1200 zl ile placisz za ogrzewanie ? Ogrzej domek jednorodzinny przelicz ile wydasz ? Jak ludzie oszczędzają cieplo w okresie grzewczym ? nie zamykają drzwi na klatkach schodowych otwierają okna na calą noc na klatkach mieszkania wietrzą przy nie zakręconych kaloryferach i oczekują niskich opłat .

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (28)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages