Pojawiły się pierwsze pożary traw w powiecie

2019-03-26 19:00:00(ost. akt: 2019-03-26 12:52:51)
Wypalanie traw może skończyć się tragicznie

Wypalanie traw może skończyć się tragicznie

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Wiosna jak co roku jest zwiastunem pożarów. Przypomniał o tym początek kalendarzowej wiosny.
Od 20 do 25 marca na terenie powiatu nidzickiego zanotowano 7 pożarów, w tym 6 pożarów suchych traw występujących na nieużytkowanych powierzchniach rolniczych oraz niekontrolowane ognisko w Jagarzewie.

Pożary traw najczęściej występowały w gminie Kozłowo (4 razy w okolicach Januszkowa i w Kozłowie) oraz w Nidzicy.

Większość zdarzeń stanowiły pożary obejmujące niewielkie powierzchnie, które opanowano w zarodku. W sobotę (22 marca) wystąpił natomiast niebezpiecznie rozwijający się pożar średni w okolicach Januszkowa, który objął powierzchnię około 10 ha. Na szczęście pożar został opanowany. W gaszeniu udział wzięły 4 zastępy straży pożarnych (JRG PSP Nidzica oraz OSP Szkotowo, Kozłowo i Januszkowo).

Pożary nieużytków, łąk i lasów powodują w okresie wiosennym ogromne straty materialne. Wypalając pozostałości roślinne lub suchą trawę można doprowadzić do nieodwracalnych szkód na własnej posesji, ale i sąsiedztwie, w przyrodzie, w środowisku.

Przeprowadzając wiosenne porządki pamiętajmy więc o zagrożeniach bezpieczeństwa pożarowego w tym okresie. Cieplejsze dni pozwalają na sprzątnięcie pozostałości po zimie oraz rozpoczęcie prac polowych.

Niestety, wśród wielu osób panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy oczyści i użyźni glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne i lepszy efekt wizualny. Efekty są jednak zupełnie inne. Sprzyjające warunki oraz wiatr powodują powstanie pożarów, które w szybkim tempie (prędkość nawet ponad 20 km/h) rozprzestrzeniają się na znacznych obszarach niszcząc wszystko po drodze. Zdarza się, że pożary te wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy bądź zabudowania.

Ruszyła kampania "Stop pożarom traw"

22 marca 2019 r. Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński i Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski zainicjowali kampanię „Stop pożarom traw”. Celem kampanii MSWiA oraz Komendy Głównej PSP jest przeciwdziałanie pożarom traw i nieużytków. Jednocześnie akcja służy uświadamianiu społeczeństwa o stratach wynikających z podpaleń.

W roku ubiegłym w Polsce odnotowano 149 434 pożary, z czego 48 767 (33% wszystkich pożarów) to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

W wyniku pożarów spłonęło ponad 18 000 ha traw. Tradycyjnie najwięcej pożarów w roku ubiegłym odnotowano w marcu i kwietniu, łącznie 25 345, co stanowiło 51% wszystkich pożarów traw w 2018 roku.

Według danych Państwowej Straży Pożarnej od początku tego roku do 20 marca doszło do 11 513 pożarów traw i nieużytków, a w akcjach gaśniczych brało udział ponad 100 tys. strażaków. W takim samym okresie roku 2018 takich zdarzeń było 5 453, czyli niemal o połowę mniej.

Kampania „Stop pożarom traw” ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest niebezpieczne i prawnie zabronione. Budowanie świadomości społecznej, jak groźne są tego rodzaju pożary, jakie stanowią zagrożenie dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego oraz jak ogromne koszty społeczne ponosimy wszyscy pozwala uniknąć poważnych zagrożeń wynikających z niewiedzy oraz wieloletnich przyzwyczajeń.


WYPALANIE TRAW JEST ZABRONIONE!

Zakaz wypalania traw zawarto w następujących aktach prawnych:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. 2018 r. poz.142 ):
• art. 124 pkt.1: „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych,
szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
• art. 131 pkt.12: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. z 2017 r. poz. 788):
• art. 30 ust. 3 pkt 3: „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:
• art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 poz. 618)
– kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 złotych.
• art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 ze zm.): „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Andrzej Osowski, rzecznik prasowy KP PSP w Nidzicy

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5