Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Za brak tabliczek na budynku można zapłacić grzywnę

2019-04-13 10:00:00 (ost. akt: 2019-04-09 13:54:33)

Autor zdjęcia: Archiwum NGN

Z naszą redakcją skontaktował się kurier, który rozwoził przesyłki w powiecie nidzickim. — W mieście to jeszcze jakoś można trafić, ale na wsiach to tragedia. Nie ma tabliczek z numerami domów. Ciągle się błądzi — mówił mężczyzna.

Kurier poprosił nas o nagłośnienie sprawy. Jak zaznaczył, o ile mieszkańcy wiedzą kto gdzie mieszka, to przyjezdni już nie. — Czasami nie widać żywej duszy, muszę pukać po domach i dopytywać kto, gdzie mieszka. Jest to naprawdę uciążliwe — dodaje mężczyzna.

Złe oznakowanie budynków jest również jedną z przyczyn opóźnienia dojazdu karetki do pacjenta. Dlatego wszyscy właściciele budynków powinni pamiętać o umieszczeniu w widocznym miejscu tabliczki z numerem i nazwą ulicy lub miejscowości.

Zgodnie z prawem geodezyjnym, właściciele nieruchomości zabudowanych mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia utrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru. Na tabliczce, oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach bez ulic lub placów albo posiadających ulicę lub plac bez nazwy - nazwę miejscowości.

W przypadku, gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również w ogrodzeniu. Za niedopełnienie obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości grozi, zgodnie z kodeksem wykroczeń, kara grzywny do 250 złotych bądź kara nagany. Wójtowie gmin nie są organami właściwymi do egzekwowania tych obowiązków, dlatego nie posiadają do tego narzędzi. Obowiązek ten może egzekwować jednak straż miejska.

— Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia tabliczki z numerem porządkowym w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku — wyjaśnia Wojciech Czarnecki- Komendant Straży Miejskiej w Nidzicy.

Zaznacza, że straż miejska przeprowadza kontrole w wyżej wymienionym zakresie, razem z kontrolami dotyczącymi przestrzegania przez właścicieli nieruchomości przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawy o odpadach. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku straż miejska może ukarać właściciela nieruchomości mandatem karnym w wysokości 100zł.

zlCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages