Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Czy egzaminy się odbędą?

2019-04-05 16:00:00 (ost. akt: 2019-04-05 15:20:28)

Autor zdjęcia: GO

EDUKACJA\\\ Nauczyciele w całej Polsce przygotowują się do strajku, który miałby się rozpocząć 8 kwietnia, na 2 dni przed rozpoczęciem egzaminu gimnazjalnego. W naszym powiecie większość szkół w referendum poparła akcję strajkową.

Jedynie w gminie Janowo i Kozłowo szkoły nie przystąpiły do referendum i w tych gminach strajku nie będzie.

W przedszkolu nr 2 w Nidzicy za strajkiem opowiedziało się 40% osób, które wzięły udział w referendum.

Nauczyciele, biorący udział w referendum szkół w Janowcu Kościelnym i Waśniewie Grabowie oraz placówek oświatowych podległych gminie Nidzica i starostwu powiatowemu wyrazili poparcie dla akcji strajkowej.


W szkołach gminnych i powiatowych na 588 uprawnionych do wzięcia udziału w referendum udział wzięło 486 osób. Z tego 392 osoby opowiedziały się 392 osoby, czyli 80,66%.

W szkole w Waśniewie Grabowie udział w referendum wzięło 95% uprawnionych, z czego 83% było za strajkiem. W szkole w Janowcu Kościelnym ankietę referendalna wypełniło 93% uprawnionych. Za strajkiem opowiedziało się —74%.

Rozpoczęcie strajku na 2 dni przed egzaminami budzi niepokój wśród rodziców i uczniów. Absolwenci zarówno klas ósmych jak i gimnazjów również są zdezorientowani.

— Uczę się, ale nie wiem czy egzamin odbędzie się czy też nie. A powtarzania jest dużo. Dochodzi do tego nauka bieżąca, więc dnia brakuje — mówi gimnazjalista. Ósmoklasiści są też zaniepokojeni, bo sytuacja wygląda nieco gorzej.

— Już wiem, że nie zdążymy omówić wszystkich lektur obowiązkowych z języka polskiego. Muszę to zrobić sama. A czasu coraz mniej i jeszcze ten stres, czy będzie egzamin czy też nie — martwi się uczennica. Jak na razie maturzyści jeszcze nie zastanawiają się nad egzaminem maturalnym, bo to dopiero w maju i mają nadzieję, że problem zostanie rozwiązany.

Część rodziców popiera postulaty nauczycieli, ale niepokoi się sytuacją przed egzaminami swoich pociech.

— Mój syn na nic nie ma czasu. Szkoła, dom i nauka do późnego wieczora. I jeszcze ta niepewność — mówi kobieta.

Czy szkoły są przygotowane na to, by w razie strajku przeprowadzić egzaminy ? Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala mówi, że tak.

— Wszyscy dyrektorzy zapewnili, że egzaminy się odbędą. Po pierwsze można zmniejszyć komisje do 2 osób. Poza tym ci, którzy nie będą strajkowali, będą do dyspozycji dyrektora szkoły — mówi burmistrz. Dodaje, że rodzice i absolwenci mogą być spokojni. Również do przedszkoli dzieci będą mogły uczęszczać.

Podczas ostatniej sesji rady powiatu także rozmawiano o przystąpieniu nauczycieli do strajku.

Na zapytanie radnego, czy egzamin maturalny jest zagrożony, dyrektorzy szkół zapewnili, że nie.

Argumentując swoje stanowisko, mówili, że nie wszyscy nauczyciele wzięli udział w referendum i nie wszyscy, którzy wypełnili ankietę referendalną opowiedzieli się za strajkiem.

Dyrektor ZSRiO w Jagarzewie Krystyna Mazur wyjaśniła, że w jej szkole na 27 uprawnionych do referendum wzięło udział 22 osoby. I to one wypowiedziały się za strajkiem.

— Gdyby doszło do akcji strajkowej, to egzamin maturalny i tak się odbędzie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to będziemy posiłkować się nauczycielami ze szkół w gminie Janowo, którzy nie strajkują — mówiła dyrektor.

Podobnie wygląda sytuacja w pozostałych szkołach średnich podległych starostwu.

W gminie Janowiec Kościelny egzaminy również się odbędą.

Czy ostatecznie dojdzie do strajku w dużej mierze będzie zależało od rozmów, jakie prowadzą związki zawodowe nauczycieli z rządem. Związkowcy mediacje prowadzili w poniedziałek (1 kwietnia). Zostały one przerwane i wznowione we wtorek ( 2 kwietnia). Dzsiaj (5 kwietnia) także prowadzone były rozmowy.

Jak czytamy na stronie internetowej ZNP, podczas spotkania 1 kwietnia wicepremier Beata Szydło w imieniu rządu przedstawiła związkom zawodowym pięć propozycji.

Są to: podwyżka od września tego roku (początkowo była ona planowana na 2020 r.), dodatkowe środki dla młodych nauczycieli rozpoczynających pracę, przyspieszenie możliwości awansu zawodowego nauczycieli, określenie minimalnej, kilkusetzłotowej stawki dodatku za wychowawstwo i zmiany w systemie oceniania nauczycieli. Zdaniem Broniarza rząd swoimi propozycjami nie poszedł na rękę nauczycielom.

—Jeżeli chodzi o kwestie miękkie, to są one absolutnie bezkosztowe i są usankcjonowaniem stanu faktycznego, natomiast mityczne słowo "odbiurokratyzowanie edukacji" to słowo wytrych, które słyszę od każdego kolejnego ministra" — podkreślłi Sławomir Broniarz.
roz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nie ma jedności #2710596 | 46.134.*.* 6 kwi 2019 17:30

  Cała Polska powinna zastrajkować. Jak dadzą nauczycielom to tak się stanie. Szydło ma rację za 18 godzin chcą zarabiać więcej niż wykwalifikowany robotnik za 40. Nie h pracują 40 i zarabiają 3000 na łapę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rodzic #2710318 | 37.248.*.* 6 kwi 2019 08:47

  NAUCZYCIELE!!! Jestem za tym, że podwyżkę MUSICIE dostać, ale nie można w ten sposób strajkować ewidentnie kosztem uczniów. To jest tak samo jakby chirurg krzyczał przy stole operacyjnym abo podwyżka albo nie będę ciął a narkoza się kończy, tak nie wolno!!!! Wy wyjątkowo jesteście odpowiedzialni za przyszłość każdego z uczniów. Zawsze było wpajane że szkoła to twój drugi dom, a żaden z uczniów nie może bać się swojej przyszłości przychodząc do tego domu. Obawiam się, że jeśli przystąpicie do strajku w tej formie nigdy nie będzie Wam to wybaczone, każde pokolenie będzie pamiętało co zrobiliście, a co najgorsze szacunek do Was będzie znikomy, przyjdzie taki moment, że uczeń wypomni -to przez CIEBIE NAUCZYCIELU moje życie potoczyło się tak a nie inaczej. Piszę jeszcze raz podwyżka Wam się należy, zmieńcie sposób strajku!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. maja sie za #2710061 | 5.173.*.* 5 kwi 2019 17:28

  inteligencje, a dajasie manipulowac , lykaja bzdury jak mlody pelikan, estydu nie maja

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages