Pożar katedry Notre Dame w Paryżu

2019-04-16 16:00:00(ost. akt: 2019-04-16 20:12:31)
Takiej Katedry Notre Dame długo nie zobaczymy

Takiej Katedry Notre Dame długo nie zobaczymy

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wczoraj (15 kwietnia) płonęła Katedra Notre Dame w Paryżu. Pożar wybuchł o 18:50. Gasiło go 400 strażaków. Ocalała jedynie murowana konstrukcja.
Jak podają francuskie media, pożar wybuchł o godz. 18:50. Ogień, który rozprzestrzenił się bardzo szybko, zaczął się na strychu katedry w miejscu, gdzie prowadzone były prace remontowe. Strażacy określili pożar jako „trudny ogień”. Z daleka widać było ogromne płomienie.
Dostęp strażaków do płonącej katedry był bardzo utrudniony.

Gwałtowny pożar zniszczył dach budynku, który zawalił się do wnętrza katedry. Padła również 93 - metrowa iglica.

— Wszystko płonie, ramki, jedna pochodząca z XIX wieku i druga z XIII wieku, obie spłonęły — mówił Andre Finot, rzecznik prasowy Notre Dame.

Z pożaru ocalała murowana konstrukcja oraz 2 wieże. Udało się ocalić najważniejsze relikwie Koronę Cierniową, tunikę św. Ludwika. Jak podała mer Paryża Anne Hidalgo, wszystkie zbiory, które były w skarbcu, zostały wyniesione i ocalone. Trafią one do Luwru.

— Odbudujemy katedrę Notre Dame — zapewnił prezydent Francji Emmanuel Macron w przemówieniu przed stojącą w płomieniach świątynią.

Rozpoczęła się już zbiórka pieniędzy na odbudowę katedry. Rząd Polski także zaoferował pomoc.

Na szczęście, w chwili wybuchu pożaru nikogo nie było w katedrze.
Mieszkańcy zostali ewakuowani.

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn pożaru.

W 2017 roku 12 milionów turystów odwiedziło ten klejnot architektury gotyckiej, położony w samym sercu stolicy Francji.


Od kilku miesięcy trwały poważne prace remontowe.
Ta popularna wśród turystów katedra, która jest również sanktuarium maryjnym podniesionym do rangi bazyliki, spełniała swoje funkcje jako budynek religijny: codziennie odbywało się tam pięć mszy, a w niedziele siedem.
Iglica katedry, wzniesiona na czterech filarach transeptu, była jednym z symboli stolicy Francji.
Alex Antoinet

Francuzi bardzo emocjonalnie przeżywają pożar katedry:

Susanne Galier Kalwa:
Francja jest zbulwersowana. Potrzeba wiele lat, aby katedrę odbudować. Myślę, że ludzie mojej generacji nie zobaczą już jej .. ale takie dzieło sztuki na pewno zapamiętamy na zawsze.

Strażacy byli wspaniali. Mam nadzieję, że zostanie ona odbudowana. Pieniądze już zbierane są na całym świecie, aby wspomóc przyszłą odbudowę.

To nie tylko zabytek religijnay ale także historyczny. Katedra nie została zniszczona ani podczas rewolucji w 1798 roku, ani podczas II wojny światowej, ale w naszym współczesnym świecie.



Katedra Notre Dame to kościół pięcionawowy z krótką nawą krzyżową (z krótkim transeptem), dość długim prezbiterium i podwójnym obejściem na półkolu. Pierwotnie miało ono tylko trzy małe kapliczki. W drugiej połowie XIII wieku usunięto kapliczki i wybudowano pięć dużych kaplic.

Dwie wieże katedry nie są identyczne, taki przywilej przysługiwał w średniowieczu tylko arcybiskupstwom. Paryż został podniesiony do tej rangi dopiero w 1622.

Całą szerokość fasady zajmują trzy portale, z czego środkowy jest najszerszy. Wyrzeźbiono na nim scenę Sądu Ostatecznego. Zamiast kolumienek (jak to było w stylu romańskim) na cokołach lub wspornikach ustawiono figury zwieńczone baldachimami.

Dokładne przyjrzenie się fasadzie środkowego portalu od razu odkrywa jej asymetryczność: lewy portal, poświęcony Matce Boskiej, pochodzi z ok. 1210 roku i przedstawia w reliefach sceny z jej życia, m.in.: genealogię Maryi, Zwiastowanie, Boże Narodzenie, Zaśnięcie i Wniebowzięcie.

Filar dzielący odrzwia ozdobiony jest figurą NMP z Dzieciątkiem, w górnych częściach widać m.in. Koronację Maryi. Łuk portalu wpisany jest w trójkątne obramowanie. Prawy portal – portal św. Anny – powstał ok. roku 1220, ale zdobiący go ostrołukowy tympanon zawiera rzeźby sprzed 1180 roku, a więc najstarsze spośród wszystkich zachowanych w katedrze.

W najwyższej części łuku znajduje się płaskorzeźba Matki Boskiej Tronującej z Dzieciątkiem, obok niej inicjator budowy katedry – biskup Maurice de Sully i król Ludwik VII w otoczeniu aniołów. Środkowy, największy portal Sądu Ostatecznego, pochodzi z ok. 1220-1230, ale jedynie kilka fragmentów rzeźb (m.in. postać Chrystusa w górnej części tympanonu) pochodzi z I połowy XIII wieku, reszta to XIX-wieczna rekonstrukcja.

Nad środkowym portalem umieszczono rozetę rozświetlającą wnętrze świątyni. W całej budowli umieszczono dużą liczbę witraży, które wprowadzają grę światła w tej wielkiej budowli.

Pod rozetą ciągnie się tzw. galeria królewska, element charakterystyczny dla gotyckich katedr francuskich.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5