Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Powiat nidzicki jest bezpieczny

2019-05-04 16:30:00 (ost. akt: 2019-05-04 16:25:18)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

SESJA RADY POWIATU\\\ 26 kwietnia odbyła się VIII sesja rady powiatu, podczas której radni wysłuchali oceny bezpieczeństwa sanitarnego i publicznego powiatu, które przedstawili dyrektor sanepidu i prokurator. Przegłosowali 6 uchwał.

Jak zwykle sesja rozpoczęła się od zatwierdzenia porządku obrad oraz protokołu z poprzednich obrad. Nikt z radnych nie miał zastrzeżeń do protokołu.

Następnie radni wysłuchali sprawozdania starosty Marcina Palińskiego, który dokładnie przedstawił pracę zarządu w okresie międzysesyjnym.

Po wysłuchaniu sprawozdania radni zadawali pytania. Jacek Jankowski nawiązał do strajku nauczycieli oraz tego, że w sprawozdaniu starosta nie wspomniał o tym fakcie.

Wypowiedź radnego przerwał przewodniczący rady Andrzej Bróździński, który stwierdził, że to nie jest pytanie do sprawozdania. Jacek Jankowski próbował wyjaśnić, że to ważna sprawa. — Ja prowadzę sesję, a nie pan. To pytanie może pan zadać w punkcie wolne wnioski — powiedział Andrzej Bróździński.

Radny Dariusz Szypulski pytał dlaczego starosta spotkał się ze starostą mrągowskim. Odpowiedział na to pytanie wicestarosta.
— Starosta mrągowski pytał nas w jaki sposób przeprowadziliśmy proces dofinansowania rozbudowy naszego szpitala — wyjaśnił Paweł Przybyłek.

Następnie dyrektor nidzickiego Sanepidu Beata Wróblewska-Więcek przedstawiła ocenę stanu bezpieczeństwa sanitarnego powiatu nidzickiego. Podkreśliła, że sytuacja sanitarna jest stabilna i dobra.

Mówiła, że w roku 2018 było tylko 6 przypadków zachorowań na boreliozę, były tylko 4 przypadki nowych zachorowań na gruźlicę, na grypę zachorowało 3167 osób.

W naszym powiecie nie ma problemu z obowiązkowymi szczepieniami. Zdarzają się tylko jednostkowe odmowy szczepień.

Dyrektor sanepidu mówiła również, że nowa studnia w Bartoszkach poprawiła sytuację z wodą w Nidzicy. Przypomniała, że 2 studnie przy ul. Wyborskiej są wyłączone od 2015 roku. Kontrole wody są wykonywane co miesiąc.

Niestety, jest zła sytuacja ze skanalizowaniem w powiecie, co jest przyczynkiem do skażeń wody, które się zdarzają.

Sanepid wydał 35 decyzji w sprawie ekshumacji.

Dodała, że na terenie naszego powiatu w roku 2018 były tylko 2 kąpieliska: w Wiknie i jeziorko miejskie. W tym roku będzie podobnie.

Radna Ewa Krzyżewska pytała o stan wody w Niedanowie. Dyrektor sanepidu wyjaśniła, że tam często wynik badania wody był negatywny, ale już rozpoczęto prace nad budową wodociągu.

Radny Borowy pytał o jakość wody w Janowcu Kościelnym, gdzie ostatnio woda była niezdatna do celów spożywczych.

Dyrektor sanepidu wyjaśniła, że tak się zdarza, zwłaszcza po naprawach, kiedy woda nie zostanie dostatecznie wypłukana.

Radny Jacek Jankowski pytał o zawartość trichloroetenu w wodociągu miejskim i jeziorku.

Beata Wróblewska-Więcek wyjaśniła, że w miejskim wodociągu nie ma trichloroetenu, woda jest dobra. Jeśli chodzi o jeziorko to badania przeprowadzają nidzickie wodociągi i z tego, co wie, to też nie ma tam tej substancji.

Radny Kumelski pytał kiedy wreszcie skończy się rozdeszczowywanie wody przy ul. Wyborskiej. Dyrektor sanepidu wyjaśniła, że jeśli przestanie się rozdeszczowywać wodę, to może to grozić przedostaniem się trichloroetenu do wodociągu miejskiego.

Starosta Marcin Paliński dodał, że 8 maja odbędzie się spotkanie kryzysowe z wojewodą warmińsko-mazurskim.

Ocenę stanu bezpieczeństwa publicznego w naszym powiecie przedstawił prokurator rejonowy Adam Popek, który mówił, że poziom przestępczości utrzymuje się na podobnym stałym poziomie jak w latach ubiegłych.

Mówił również, że większych zagrożeń dla bezpieczeństwa nie ma. Wzrosła natomiast liczba osądzonych i skazanych, co świadczy o tym, że oskarżenie jest zasadne i skuteczne.

Podkreślił, że bardzo dobrze układa się współpraca z nidzicką policją.

O stanie dróg w powiecie mówił dyr. Powiatowego Zarządu Dróg Jacek Dłuski. Zapewnił, że wszystkie duże ubytki w drogach powiatowych zostały naprawione. Sukcesywnie drogi są remontowane.

Następnie radni przystąpili do głosowania nad projektami uchwał, które zostały przyjęte. Dotyczyły one zmian w budżecie powiatu na 2019 rok i wieloletniej prognozie finansowej, emisji obligacji komunalnych, wyrażenia zgody na wynajem lokalu w budynku ZSZiO przy ul. Wyborskiej.

W punkcie wolne wnioski radny Jacek Jankowski mógł wreszcie zapytać o strajk nauczycieli. Chciał wiedzieć ile razy starosta spotkał się ze strajkującymi nauczycielami, czy starosta wyciągnął jakieś wnioski, czy nauczyciele dostaną wynagrodzenie za czas strajku, bo taka możliwość jest, jeśli starosta pozwoli dyrektorom zagospodarować te pieniądze.

Starosta Marcin Paliński odpowiedział, że o strajku nauczycieli informował radnych na poprzedniej sesji. — Odwiedziliśmy placówki, w których nauczyciele strajkowali. W czasie rozmów panowała atmosfera wzajemnego zrozumienia. W kwestii wynagrodzenia zarząd jeszcze nie podjął decyzji — wyjaśnił starosta.
roz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. @Robotnik #2726963 | 172.98.*.* 5 maj 2019 20:49

  Mnie też zaczepiają, bo jestem emerytowanym „psem”, powiem Ci jedno dzisiaj nie liczy się prawdziwe bezpieczeństwo, tylko te medialne w słupkach, co by statystyki dobrze wyglądały, bo za nie kierownictwo i naczelnictwo Policji zbiera premię (kasę – wiem nie małą). Nie jesteś odosobniony, ja też chcę żyć bezpiecznie. Czasy się zmieniły, jednostka ludzka nie jest szanowana, tylko ćpuny i inni dopalający. Do puki nie wykasujemy post komuny, gdzie większość ich potomków jest w urzędach, i w Policji również, to nigdy nie zwalczymy tego badziewia!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Robotnik #2726587 | 178.235.*.* 5 maj 2019 09:14

   "Bezpiecznie"? Rozumiem, że pracownicy administracyjni, radni i przedsiębiorcy nie muszą wracać po 22.00 do domów przez miasto pełne pijanych, czy naćpanych, ale policja już raczej powinna w tym czasie chodzić po mieście, by zapewnić spokój i bezpieczeństwo. Póki co to stałe jesteśmy zaczepiani. Chyba, że celem jest aby każdy do pracy jeździł samochodem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Kolego #2726467 | 37.248.*.* 4 maj 2019 19:36

   Niech wkoncu panem Jankowskim się ktoś może zajmnie

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ZnAnY #2726417 | 83.28.*.* 4 maj 2019 17:42

    Nauczycielem bym dał tak samo jak Jankowskiemu worek ziemniaków, a nie pensje. Widzę że się już w du... po przewracało. Niech się nie martwi żona dostaje z innej gminy kasę na pensje.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages