Poniedziałek, 9 grudnia 2019. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Spór o Dni Nidzicy

2019-05-10 19:00:00 (ost. akt: 2019-05-09 19:09:10)

NIDZICA\\\ Podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Nidzicy sporo kontrowersji wzbudziła uchwała budżetowa. Radni Mieczysław Szpejna i Leszek Śpiewak dziwili się wysokości środków, które zostały przeznaczone na organizację Dni Nidzicy.

Burmistrz Jacek Kosmala wyjaśniał, że takie były oczekiwania mieszkańców, a radni pracują właśnie na rzecz społeczności lokalnej. Dodał, że kwota jest i tak znacznie niższa niż w latach ubiegłych.

Przewidywany koszt organizacji tegorocznych Dni Nidzicy to kwota 158 tys. zł. Plan przewidywał kwotę 40 tys zł.

Radny Mieczysław Szpejna dopytywał, co się stało, że kwota wzrosła prawie trzykrotnie. — Miało być tanio, a zrobiło się bardzo drogo — mówił.

Jacek Kosmala- burmistrz Nidzicy podkreślił, że jest dużo taniej niż w latach ubiegłych. — W tym roku mieliśmy zamiar zorganizować Dni Nidzicy za bardzo niską kwotę. Zdjęliśmy 110 tys. zł z budżetu na organizację wydarzenia. W tym roku mieliśmy zobaczyć nad jeziorkiem miejskim tylko nasze lokalne zespoły. Dzięki wydziałowi finansowemu odzyskaliśmy pewne kwoty i wpłynęły nam dodatkowe środki, dlatego możemy zorganizować Dni Nidzicy w tradycyjnej formie — wyjaśnił burmistrz Nidzicy.

Podkreślił, że takie były oczekiwania mieszkańców. Dodał, że na koszty organizacji Dni Nidzicy składają się nie tylko opłaty za zespoły, ale też mi.n. bardzo wysoka opłata za ZAiKS, wynajęcie profesjonalnej sceny, zabezpieczenie, ochrona.

Zaznaczył, że w tym roku gmina rezygnuje z dnia disco polo. Zespoły grające tego typu muzykę będzie można usłyszeć podczas dożynek gminnych.

Radny Leszek Śpiewak podkreślał, że "nowa kwota" jest prawie czterokrotnie wyższa. — Dni Nidzicy rok rocznie tyle kosztują i pan radny powinien o tym wiedzieć — odpowiedział dyrektor Nidzickiego Ośrodka Kultury Paweł Bukowski.

Radny Mieczysław Szpejna dodał, że na kanalizację w Jabłonce gmina wydaje 120 tys zł, a na Dni Nidzicy dokłada 120 tys zł.
— Nie mamy na kanalizację, a robimy igrzyska — mówił.

Sprawę doprecyzowała skarbnik miasta Wiesława Rozmus.

— Kiedy dyrektor NOK składał plan zapotrzebowania na wydatki, to kwota na imprezy była o 110 tys. zł wyższa. Panu dyrektorowi zostało zdjęte 110 tys. zł i przeznaczone na rozbudowę budynku kina. Jeżeli środki te nie byłyby zdjęte to pan dyrektor miałby te pieniądze w dotacji, którą z pewnością państwo byście uchwalili. To nie państwo zdejmowaliście te 110 tys. zł. tylko przy projektowaniu budżetu został NOK-owi okrojony plan o tę kwotę — wyjaśniła skarbnik.

Paweł Bukowski dodał, że nie rozumie o czym jest ta rozmowa, przecież od wielu lat budżet na Dni Nidzicy wynosi ponad 200 tys. zł.

Głos ponownie zabrał burmistrz Jacek Kosmala. — Do ostatniej sesji nasze spotkania wyglądały normalnie, kulturalnie i grzecznie, było merytorycznie, nie było chamstwa, państwo pracowaliście na komisjach, było super. Dzisiaj wkradł się chaos. Ktoś nie przychodzi na komisje, ktoś nie ma wiedzy, a przed kamerami jest wielki lans. To mi się naprawdę nie podoba — mówił Jacek Kosmala.

Słowa burmistrza zostały nagrodzone oklaskami.
Dodał, że na temat Dni Nidzicy rozmowy były prowadzone na komisjach.

— Nie zabieramy na Dni Nidzicy z kanalizacji ani kina. To są dodatkowo wypracowane pieniądze. A w związku z tym, że pojawiła się informacja od mieszkańców, a państwo jesteście tu dla mieszkańców, że jednak chcą mieć Dni Nidzicy w takiej formie, jak było do tej pory to moja prośba jest taka, żeby te pieniądze przeznaczyć i dać mieszkańcom to, czego chcą — zaznaczył Jacek Kosmala.

W głosowaniu nad uchwałą budżetową wzięło udział 20 radnych, za było 15 głosów. Radni, którzy wstrzymali się od głosu: Mieczysław Szpejna, Jacek Zieliński, Robert Stasiukiewicz, Waldemar Pyracki, Leszek Śpiewak.
zl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wybory #2738236 | 46.170.*.* 27 maj 2019 09:37

  Jak zwykle pomylili się i to znacznie. PIS ma teraz możliwość podzielenia Europejczyków na dwa sorty. A Schetyna, Biedroń i Kukiz to chyba powinni dać sobie na luz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Eurowybory #2738043 | 88.199.*.* 27 maj 2019 00:43

   Jeśli potwierdzi się wynik IPSOS to PIS wygrał a Polacy przegrali ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. JASNE #2737345 | 178.235.*.* 24 maj 2019 07:31

   Wentyl nigdy nie zostanie tu prezesem takich nam nie trzeba

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. KWIATKOWSKI NIE #2737140 | 178.235.*.* 23 maj 2019 16:44

    jaki i zza jaką kase jak Kwiatkowski niech nie przyjezdza jeszcze ile chce .walizke kasy?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. kto wreszcie #2737139 | 178.235.*.* 23 maj 2019 16:42

    MOŻE KONKRETNIE JAKI PROGRAM NA DNI NIDZICY

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (41)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages