Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Obowiązkowe kontrole i przeglądy techniczne budynku

2019-05-15 16:00:00 (ost. akt: 2019-05-15 12:11:11)

Autor zdjęcia: Jan Borodziuk

Obiekt budowlany należy utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej.

Prawo budowlane nakłada na właściciela i zarządcę obiektu budowlanego szereg obowiązków w zakresie jego utrzymania we właściwym stanie technicznym i estetycznym.

O co muszą zadbać zarządcy i właściciele nieruchomości?

Nie można dopuścić do nadmiernego pogorszenia właściwości użytkowych i sprawności technicznej, należy zapewnić spełnienie wymagań podstawowych dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji,  pożarowego, użytkowania, odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska, ochrony przed hałasem i drganiami, oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród.

Realizacja powyższych wymagań następuje w szczególności przez dokonywanie przeglądów okresowych i usuwanie nieprawidłowości stwierdzonych w wyniku kontroli. 
 
Aby zapewnić właściwe utrzymanie obiektu budowlanego, jego właściciel lub zarządca ma określony w art. 62  ustawy prawo budowlane obowiązek  przeprowadzenia następujących kontroli:

1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);

2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów;

Obiekt budowlany należy utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej.

W tym celu ustawodawca przewidział system kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych, a obowiązkiem ich przeprowadzania obciążył właściciela i zarządcę obiektu. Niezależnie od okresowych kontroli stanu technicznego, powinny być również prowadzone niezbędne działania konserwacyjne i naprawy oraz remonty. Ponadto warto także pamiętać o przeglądach roboczych w celu określenia stanu przygotowania budynku, urządzeń i instalacji, np. do użytkowania w okresie zimowym.

asp.Piotr Zakrzewski - inspektor ds. kontrolno-rozpoznawczych
w KP PSPw Nidzicy

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jod #2736870 | 178.235.*.* 23 maj 2019 08:01

  i tak w bałaganie organizacyjnym w dniu 23.05 odbyła się pierwsza część zebrania wybierali nową rade nadzorczą nie wysłuchując jak działała stara z której wielu zgłosiło się ponownie do wyboru jakie cuda ustalaja porządek zebrania przychodzą na zebranie i zmieniają. Zebranie trwało 4 godziny pytanie dlaczego w dwóch turach ,dlaczego ludzie wybierają ludzi którzy w życiu nic nie zrobili dla siebie środowiska spółdzielni a teraz pchają się do RADY NADZORCZEJ.po pierwszym zebraniu ludzie już oddali głosy na kandydatów teraz wydzwaniają po domach żeby na nich dzis głosować jak tak można organizować wybory .

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jod Jod #2735994 | 178.235.*.* 21 maj 2019 19:27

  Wybory rady nadzorczej w spółdzielni mieszkaniowej Odbudowap nie głosować Ac na tych co w ubiegłym roku chcieli załatwiać swoje interesy próbowali zostawić jednego członka rady nadzorczej pielęgniarkę chcielinie płacić za garaże nysa Tzw Iliznow Swoich kandydatów z w Arszawskiej 4 a my chce My rady nadzorczej żeby nas reprezentowała nie załatwiłaś swoje interesy

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Włąściciel lokalu #2733199 | 188.112.*.* 16 maj 2019 15:16

  Dziękuję Redakcji i autorowi artykułu za poruszenie tematu. Tak jak pisali poprzednicy niby znamy zagadnienie, ale jak je przestrzegamy , zależy do zarządcy budynku. Jeżeli są to budynki spółdzielni, czy duże wspólnoty można narzekać na koszty, kontrole i ich wykonawców.Ale należy dziękować za to ,że ktoś dba o Państwa bezpieczeństwo. Inaczej sprawa przedstawia się w tzw." małych wspólnotach". Lokatorzy pomimo ustalonych terminów nie wpuszczają kominiarzy, gazowników do mieszkań. Z przyczyn nieznajomości przepisów, a może z innych przyczyn np. instalacji niewłaściwych urządzeń w przewodach kominowych itp. Inną kwestią są dokumenty , które powinni podmioty kontrolujące pozostawiać właścicielom. W moim budynku przez dwa lata kominiarz przychodził zapalał zapałkę przy kratce wentylacyjnej i oceniał "prawidłowo". Na prośbę pozostawienia protokołu przeglądu cyt." sporządzę protokół jak wszystkie lokale przejrzę" , a z ośmiu lokali zawsze ktoś nie udostępnił mieszkania ( brak dokumentów). Wykonawca ocieplenia zapomniał o instalacji wcześniej sciągniętego odgromienia - lokatorom nie przeszkadza. Przeglądy 5 letnie cyt"co za bzdury", "" ale zawracanie głowy". Podsumowując "BEZPIECZEŃSTWO JEST BARDZO WAŻNE"

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mieszkaniec #2733039 | 188.112.*.* 16 maj 2019 09:14

  Włąściciele i zarządcy budynków jeśli nawet znają przepisy dotyczące obowiązkowych przeglądów budynków, to ich nagminnie nie przestrzegają. Co więcej, budynkach wspólnot mieszkaniowych zdarzają się lokatorzy,którzy nie wpuszczają do mieszkania osoby kontrolujące.Jest to karygodne.To są potencjalni podpalacze i truciciele.Osobiście dziękuję redakcji i autorowi artykułu.Proszę o więcej tego rodzaju materiałów edukacyjnych.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. a #2732995 | 88.199.*.* 16 maj 2019 07:27

  W naszej spółdzielni, te pseudo kontrole corocznie obciążają lokatorów. Raz przychodzi kontrola i sprawdza ciąg w kominach. (kominy od lat nie widziały kominiarza na dachu.) Drugi raz sprawdzają gniazdka elektryczne ( czy nie poluzowane ), Trzecia kontrola szczelność gazu w mieszkaniach. Tu mają największe pole do popisu. Wmawiają starszym osobom, że jest wyciek i po godzinach pracy za 200 zł to usuną. Mnie tak przez trzy lata próbowali naciągnąć. Niezależny fachowiec z czujnikiem nic nie znalazł. Po tych kontrolach lokatorzy podpisują papierek, a prezes ma podkładkę, że jest kryty w razie nieszczęścia. Za te kontrole lokatorzy i właściciele mieszkań płacą słono panom inżynierom w czynszu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages