Miej odwagę być mądrym

2019-06-03 19:00:00(ost. akt: 2019-06-03 14:45:39)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

— Miałem przypadek, w którym zachęciłem osobę do dziesięciominutowej rozmowy z psychologiem, zaznaczając że jeżeli po tym czasie nie będzie chciała kontynuować, może spokojnie wyjść. Spędziła w gabinecie trzy godziny — mówi Andrzej Marcjanik.
Od lutego w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy działa Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w ramach Funduszu Sprawiedliwości – Ministerstwa Sprawiedliwości. Osobą pierwszego kontaktu jest Andrzej Marcjanik.

— Moim zadaniem jest przede wszystkim weryfikacja czy osoba, która zgłasza się do punktu kwalifikuje się do statusu osoby pokrzywdzonej przestępstwem. Pomoc świadczona jest bezpłatnie i dobrowolnie. My proponujemy różne formy wsparcia, natomiast to osoba, która zgłasza się do punktu decyduje w jakim zakresie potrzebuje pomocy. Może z niej również w dowolnej chwili zrezygnować — zaznacza Andrzej Marcjanik. Osoby pokrzywdzone przestępstwem, a także ich najbliżsi mogą liczyć m.in. na pomoc prawną, psychologiczną, materialną.

— Po konsultacji ustalamy zakres świadczonej pomocy. Współpracujemy z bardzo dobrym prawnikiem, który jest jednocześnie doktorem nauk prawnych na uniwersytecie. Osoby, które się do nas zgłaszają bardzo chwalą sobie jego pomoc. Pomagamy sporządzić różnego rodzaju pisma, zawiadomienie o przestępstwie. W niektórych przypadkach, głównie w sytuacji, kiedy osoba pokrzywdzona padła ofiarą oszustwa finansowego, możemy świadczyć pomoc materialną, rzeczową — wyjaśnia Andrzej Marcjanik.

Dodaje, że bardzo ważne jest również wsparcie psychologiczne, które dodaje siły osobie pokrzywdzonej, a także w wielu przypadkach pomaga uświadomić, że jest ona ofiarą, a nie sprawcą tego, co dzieje się w domu.

— Często ludzie wstydzą się korzystać z pomocy psychologicznej. Jest to bariera, którą czasami trudno przełamać. Miałem przypadek, w którym zachęciłem osobę do dziesięciominutowej rozmowy z psychologiem, zaznaczając że jeżeli po tym czasie nie będzie chciała kontynuować, może spokojnie wyjść. Spędziła w gabinecie trzy godziny. Osoby korzystające ze wsparcia psychologicznego są mocniejsze w dochodzeniu swoich praw — podkreśla Andrzej Marcjanik. Wśród kategorii przestępstw, z którymi zmagają się pokrzywdzeni są m.in. różne rodzaje oszustw, znęcanie się, przemoc, pobicia, groźby karalne czy uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego.

— Pomagamy w walce ze wszystkimi czynami noszącymi znamiona przestępstwa, przygotowujemy też np. pozwy do sądu pracy, organizujemy mediacje. Osoby pokrzywdzone muszą wiedzieć, że nie są same i powinny dochodzić swoich praw — zaznacza Andrzej Marcjanik. Punkt czynny jest od poniedziałku do środy w godz. 8:00-13:00 oraz w czwartek od 13:00 do 18:00.

— Jesteśmy elastyczni, jeżeli komuś nie pasują podane godziny, możemy dostosować się do potrzeb osoby pokrzywdzonej. Pełnimy też całodobowe dyżury telefoniczne, w sytuacjach kiedy potrzeba natychmiastowej reakcji, np. przy przestępstwach przemocowych, seksualnych. Nazwa naszego stowarzyszenia to Sapere Aude- ,,miej odwagę być mądrym", tego życzymy wszystkim osobom pokrzywdzonym przestępstwem — dodaje Andrzej Marcjanik.


Zapraszamy do świadczonej bezpłatnej pomocy:
— prawnej osobom pokrzywdzonym przestępstwem i osobom im najbliższym
— świadkom przestępstwa i osobom im najbliższym
— psychologicznej, psychiatrycznej i psychoterapeutycznej
— materialno-rzeczowej osobom pokrzywdzonym przestępstwem i osobom najbliższym
— zakupu wartości niematerialnych i prawnych
— psychologicznej świadkom i osobom im najbliższym
— tłumacza języka migowego
— prawnej osobom uprawnionym do bezpłatnej pomocy prawnej.

Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem
od poniedziałku do środy w godz. 8:00-13:00, czwartek: 13:00-18:00.

zl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. W #2741991 | 94.185.*.* 3 cze 2019 22:42

    Ubogich ubywa, ale za to urzędników im pomagających jest więcej. Brawo wy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5