Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Emerycie, jeśli pracujesz, sprawdź ile możesz dorobić

2019-05-31 11:00:00 (ost. akt: 2019-05-31 10:06:16)
Pieniądze znaleziono w bankomacie przy ul.Płk Dąbka

Pieniądze znaleziono w bankomacie przy ul.Płk Dąbka

Autor zdjęcia: arch. KMP w Elblągu

Wielu emerytów i rencistów pomimo pobierania świadczeń, nadal pracuje. Część z nich musi pilnować , aby nie przekroczyć dozwolonych kwot.

Po przekroczeniu tych kwot świadczenie może zostać pomniejszone lub całkowicie zawieszone. Osoby, które przeszły na emeryturę po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego – kobiety 60 lat a mężczyźni 65, mogą dorabiać bez ograniczeń.

Taką samą sytuację mają renciści, którzy pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, a ich niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

Kwoty, do których mogą dorobić emeryci i renciści zmieniają się co trzy miesiące. W porównaniu z kwotami obowiązującymi od 1 marca do 31 maja, pracujący emeryt i rencista będzie mógł dorobić więcej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ostatnim miesiącu każdego kwartału ogłasza limity przychodów dla pracujących emerytów i rencistów. Nowe progi będą obowiązywać przez kolejne 3 miesiące, czyli od 1czerwca do 31 sierpnia 2019r.

Wpływ na zawieszenie lub pomniejszenie świadczenia ma przychód ze stosunku pracy, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, od której są odprowadzane obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.

Od 1 czerwca pracujący emeryci i renciści będą mogli więcej dorobić.

Należy powiadomić ZUS o wysokości osiąganego przychodu jeśli przekroczymy limity. Jeżeli z zawiadomienia o wysokości przychodu, jaki zamierzamy osiągnąć, wynika, że:
• nie przekroczymy 3465,70 zł miesięcznie– świadczenie będzie wypłacane w pełnej wysokości,
• przekroczenie 3465,70zł, ale nie więcej niż z 6436,30 zł powoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia,
• przekroczenie 6436,30 zł,- wypłata świadczenia będzie zawieszona.

Od 1 czerwca wzrasta również kwota przychodu, jaką mogą uzyskać osoby pobierające rentę socjalną. Będzie to kwota 3465,70 zł. ale po jej przekroczeniu świadczenie będzie zawieszone, a nie zmniejszone.

Rodzaje przychodów wpływające na zawieszenie prawa do renty socjalnej:
przychód z działalności, od której są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, np. z pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy, pracy nakładczej, umowy zlecenia lub umowy agencyjnej, pobierania stypendium sportowego, prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochód uzyskany za granicą z powyższych tytułów też ma wpływ na rentę socjalną.

W przypadku tego rodzaju renty wpływ na zawieszenie ma również m.in. przychód podlegający opodatkowaniu na zasadach art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages