Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Przyszłość należy do nas

2019-06-20 10:00:00 (ost. akt: 2019-06-19 14:36:08)

Takich tłumów w Centrum Konferencyjnym UWM dawno już nie było. Samorządowcy, politycy, przedsiębiorcy, eksperci. I setki gości, ale też wydarzenie było wyjątkowe, bo odbył się tu już po raz trzeci Warmińsko-Mazurski Kongres Przyszłości.

Czy czeka nas przyszłość z wizji Szymona Hołowni, którą kreślił przed uczestnikami III Warmińsko-Mazurskiego Kongresu Przyszłości, gdy mówił o potrzebie ochrony środowiska, przyrody? Ostrzegał, że, jeżeli nic nie zrobimy, to za jakiś czas nasze dzieci naplują na nasze groby, pytając, dlaczego nic nie zrobiliście, chociaż wiedzieliście, że jest źle?

Bo tak naprawdę każdy z nas jest kowalem swego losu i trzyma klucz do swojej przyszłości. Trzeba tylko przełamać schematy, postawić sobie cele, a niechęć, zmęczenie i poczucie braku sensu przekuć w pozytywną energię. Tak jak to zrobili współorganizatorzy kongresu — samorząd województwa i Grupa WM — którzy ideę wielkiej platformy do dyskusji o przyszłości Warmii i Mazur, przekuli w materię, a więc w kongres.

III Kongres Przyszłości to bowiem wydarzenie bez precedensu. Jedyna w regionie wspólna przestrzeń do dyskusji o przyszłości Warmii i Mazur, o tym, co trzeba zrobić, żeby nasz region, zachowując swój najcenniejszy skarb, właśnie przyrodę, rozwijał się, a ludzie stąd nie wyjeżdżali za pracą. To była kolejna, jak na dwóch poprzednich kongresach, ogromna dawka wiedzy, siły, energii i motywacji. Kongres prowadził Krzysztof Ibisz.

Jak podkreślali organizatorzy, dla nich ważne jest, żeby idee, pomysły, które rodzą się na kongresie były rozwijane, żyły swoim życiem.

— Każdy kongres staramy się przygotować w nieco inny sposób, wzbogacając jego tematykę — podkreślił Jarosław Tokarczyk, prezes Grupy WM. — W tym roku skoncentrowaliśmy się na sprawach bardzo istotnych dla samorządu i biznesu. Stąd temat partnerstwa publiczno-prywatnego, energetyki komunalnej czy Przemysłu 4.0, który pojawiał się już zresztą w poprzednich edycjach kongresu.


Marcin Paliński
starosta nidzicki:

III Warmińsko Mazurski Kongres Przyszłości był okazją do wymiany doświadczeń, ciekawej dyskusji, dawał także możliwość podzielenia się swoją opinią. Dzięki praktycznym wskazówkom, ciekawym pomysłom uczestnicy otrzymali gotowe rozwiązania do wdrożenia w pracy czy w życiu osobistym. Z profesjonalnych szkoleń mogli skorzystać nie tylko przedsiębiorcy, ale także samorządowcy, by następnie wcielić w życie nowoczesne rozwiązania i innowacyjne pomysły. Warto inwestować w swój rozwój, korzystać z osiągnięć nauki i biznesu. Świat nie stoi w miejscu, musimy patrzeć w przyszłość i tę przyszłość kreować.


Mateusz Budka
Radny Rady Powiatu, sołtys Niborka

Uczestnictwo w Kongresie to niewątpliwie dobra okazja do świeżego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość, nie tylko w naszym regionie, ale i w skali kraju oraz Europy. Duża ilość prelekcji i paneli dyskusyjnych poświęcona była tematom istotnym dla samorządu terytorialnego jak np. gospodarka odpadami i ochrona powietrza.

Za najbardziej poruszające wystąpienie uważam wykład Elmara Broka, wieloletniego europosła, mówiącego o potrzebie suwerenności każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz o miejscu Europy w światowej gospodarce. Warto też było wziąć udział w Kongresie Przyszłości ze względu na możliwość dyskusji oraz wymiany doświadczeń i poglądów z wieloma innymi uczestnikami zajmującymi się różnorodnymi dziedzinami życia społecznego, nauki, polityki i biznesu.


Alicja Hołubowicz
Przewodniczący Rady Gminy Kozłowo

Moim zdaniem był to świetnie przygotowany kongres, podczas którego wystąpili znakomici eksperci. Prezentacji słuchałam z przyjemnością i dużym zainteresowaniem. Do tego organizacja profesjonalnych szkoleń, z których można było się wiele dowiedzieć uzupełniły całość tego wydarzenia. Jestem bardzo zadowolona i na pewno wezmę udział w następnym Kongresie Przyszłości. Dla mnie jako samorządowca i przedsiębiorcy tego typu wydarzenia są jak najbardziej potrzebne, stwarzają bowiem możliwość rozwoju.

am, zl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages