Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Młodzież „Dwójki” w stodole „Chochół”

2019-06-12 10:00:00 (ost. akt: 2019-06-12 09:01:30)

Autor zdjęcia: Beata Warecka

W ostatnim tygodniu maja uczniowie klasy 8 a i 8 c Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Michała Kajki w Nidzicy mieli przyjemność obejrzeć spektakl teatralny wystawiony przez Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima w stodole Chochół k/Świętajana.

Tłem spektaklu i teatrem stała się stara stodoła, zbudowana w typowej dla architektury mazurskiej konstrukcji ryglowej. Zbudowano ją w miejscu, gdzie znajdowała się siedziba nieistniejącego już Nadleśnictwa Chochół.

Miejsce to zostało opisane na kartach powieści Nazwy, których nikt już nie wymienia przez hrabinę Marion Donhoff. W tej malowniczej scenerii wystawiono komedię „szmuglerską” Zające na Kordonie w reżyserii Krystiana Wieczyńskiego, według scenariusza Roberta Wasilewskiego.

Fabuła spektaklu jest opowieścią o pejzażu pogranicza Polski i Prus Wschodnich czasu dwudziestolecia międzywojennego z barwnym życiem „zielonej granicy” – lokalnej kontrabandy i szmuglerskich szajek.

W sztuce, w sposób zabawny i refleksyjny poruszono problemy zwykłych ludzi z nadgranicznych wiosek i miasteczek. Wyjątkowym atutem przedstawienia była oprawa muzyczna z lat 20, wykonana na żywo przez taperujące trio duetu wokalnego z pianinem oraz swingujący big band.

Spektakl dostarczył wielu estetycznych wrażeń zarówno uczniom jak i nauczycielom. Doskonałym pomysłem była rozmowa z młodymi ludźmi po zakończonym przedstawieniu, bowiem często taka forma jest bardziej przyswajalna przez uczniów. Z największą przyjemnością zajrzymy jeszcze do Artystycznej Stodoły na pouczające i bogate w treści spektakle.

Joanna Marcjanik
Fot. Beata Warecka,

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Piotr2014

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages