Regionaliści na Zamku.

2019-06-16 10:00:00(ost. akt: 2019-06-16 09:36:05)

Autor zdjęcia: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy

Tajemnice wielkich bitew, które wstrząsnęły Europą, rozwiali prelegenci podczas ostatniego przed wakacjami spotkania pasjonatów historii regionu.
W nidzickiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie cyklu „Regionaliści na Zamku”.

Pierwszym prelegentem był Jarosław Malecki, pracownik Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. W swojej opowieści
i prezentacji multimedialnej przedstawił m.in. uzbrojenie oddziałów krzyżackich i polskich, które – ku zaskoczeniu słuchaczy - wcale się od siebie nie różniło.

Koronnym argumentem na poparcie tej tezy jest fakt, że król Władysław Jagiełło nakazał swemu rycerstwu tuż przed bitwą opasać się przepaskami ze słomy, by w bitwie mogli się odróżniać od nieprzyjaciół.

Opisał m.in. most łodziowy i przeprawę wojsk polskich przez Wisłę w okolicach Czerwińska, szyk kolumnowo-klinowy chorągwi, rozwiał wątpliwości dotyczące wilczych dołów.

Prowadzący zadawał wiele pytań, z którymi uczestnicy spotkania wyśmienicie sobie radzili.

Pan Jarosław opowiedział również o ostatnich badaniach archeologicznych, w których wzięli udział pasjonaci z Polski, Danii i Norwegii. Rezultatem poszukiwań było rekordowe znalezisko grotów strzał i bełtów kusz, toporów, fragmentów średniowiecznych mieczy, rękawic pancernych i okuć pasów, oporządzenia jeździeckiego.

Drugą prelekcje pt. „W cieniu Tannenbergu – Sarnowo 1914” przedstawił ks. Przemek Kawecki.

Bardzo skrupulatnie opowiedział o zlokalizowanym cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej, położonym około 3 km na południe od Sarnowa, na skraju lasu (Kolonia Ginter). Pochowani są tam żołnierze armii niemieckiej oraz rosyjskiej, polegli w walkach pod Sarnowem, w dniach 11-16 listopada 1914 r.

To szczególne miejsce wskazał księdzu Pan Jan, 95 letni mieszkaniec Sarnowa, opowiadając niezwykłe zdumiewające historie.
MGBP


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MGBPNidzica

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5