Niezwykłe spotkanie autorskie.

2019-06-19 16:00:00(ost. akt: 2019-06-19 13:27:01)

Autor zdjęcia: MGBP w Nidzicy

Książki są dla niego jak powietrze, po prostu niezbędne do oddychania. Spotkanie z Jakubem Żulczykiem, autorem m.in. książki „Ślepnąc od świateł” zorganizowane zostało przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Nidzicy. Poprowadził je dziennikarz Marcin Michrowski.
Nidzicka biblioteka gościła Jakuba Żulczyka – pisarza, dziennikarza i scenarzystę. Pochodzący z Nidzicy powieściopisarz jest autorem 7 książek, z których powieść „Ślepnąc od świateł” sprzedała się w ponad 100 tysiącach egzemplarzy i stała się kanwą do serialu emitowanego w HBO pod tym samym tytułem.

Jest to rozgrywająca się głównie nocą historia o życiu bogatej, znarkotyzowanej Warszawie. Główną rolę w serialu – warszawskiego dilera Kubę, zaopatrującego w narkotyki osoby publiczne – zagrał Kamil Nożyński. Obok niego zagrali Jan Frycz, Robert Więckiewicz, Janusz Chabior, Marta Malikowska, Cezary Pazura, Marzena Pokrzywińska, Eryk Lubos, Agnieszka Żulewska, Jacek Beler, Ewa Skibińska, Krzysztof Zarzecki, Zbigniew Suszyński, Michał Czernecki, Krzysztof Skonieczny, Ilona Ostrowska.

Pisarz zdradzał dużo detali z pracy nad serialem, ze swobodą i dowcipem opowiadał o znajomości z reżyserem Krzysztofem Skoniecznym.
Jest również współscenarzystą serialu „Belfer”.

Pan Jakub jest laureatem Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Złoty Wawrzyn” w 2017 r. za ostatnią swoją książkę „Wzgórze Psów” oraz Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w 2018 r.

Spotkanie poprowadził dziennikarz Marcin Michrowski. Mimo upalnej pogody frekwencja dopisała. Uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu faktów z przebiegu pisarskiej i dziennikarskiej kariery naszego gościa oraz o jej początkach.

Nie zabrakło humorystycznych akcentów dotyczących życia pisarza zarówno tych związanych z pobytem w Nidzicy, edukacją w Olsztynie oraz obecnym życiem w Warszawie.

Podczas spotkania, autor stwierdził, że książki są dla niego jak powietrze, po prostu niezbędne do oddychania, i nie rozumie domów, w których brak jest z nimi półek.

Mówił również, że nie należy dokonywać próby zrozumienia treści książek, po prostu czytając trzeba poddać się jej nastrojowi i popłynąć z jej nurtem. Spotkanie odbyło się w miłej wręcz rodzinnej atmosferze.

Po zakończonej głównej części rozmowy, uczestnicy mieli sporo pytań, na które autor cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał.

Spotkanie zakończyło się składaniem autografów w książkach, które przynieśli ze sobą czytelnicy. Jesteśmy bardzo dumni z tego, iż jeden z czołowych przedstawicieli polskiej literatury młodego pokolenia pochodzi właśnie z naszego regionu.
biblioteka


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MGBPNidzica

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5