Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Bo współpraca się opłaca!

2019-07-22 10:00:00 (ost. akt: 2019-07-19 15:10:18)

W Szczytnie odbyło się spotkanie w sprawie podjęcia inicjatywy pn. „Południowe Mazury”, której celem jest wypracowanie założeń do ujęcia w nowej strategii województwa oraz nowej perspektywy funduszy europejskich.

W spotkaniu wzięli udział Jarosław Matłach- starosta szczycieński, Marcin Paliński- starosta nidzicki, Paweł Cieśliński- starosta działdowski, Andrzej Nowicki- starosta piski.

Na wstępie Rafał Wilczek Naczelnik Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Starostwa Powiatowego w Szczytnie, zaprezentował diagnozę w kontekście strategii województwa jak i nowego regionalnego programu unijnego oraz główne założenia projektu „Południowych Mazur”. Wskazał wiele zbieżnych uwarunkowań przyrodniczych, przestrzennych czy komunikacyjnych obszarów powiatów
szczycieńskiego, nidzickiego, działdowskiego i piskiego.

W ramach podsumowania Adam Krzyśków Prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Energetycznej, przedstawił szerokie uzasadnienie zasadności powstania obszaru funkcjonalnego „Południowe Mazury” oraz wskazał jakie należy w tej kwestii podjąć działania w najbliższym czasie. Przedstawił kilka istotnych przedsięwzięć, które powinny być ujęte we wspólnej strategii „Południowych Mazur”.

W kontekście spójności komunikacyjnej i wyeliminowania deficytów na drogach ekspresowych województwa przedstawił koncepcję utworzenia korytarza transportowego „Via Masuria”, łączącego drogę krajową S7 z trasą Via Baltica, w powiązaniu z obsługa lotniska regionalnego w Szymanach czy połączenia kolejowego Wielbark-Ostrołęka.

Przedstawił również koncepcję zagospodarowania strefy przylotniskowej w Szymanach, proponując utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Geriatrycznej, Centrum Diagnostyki Onkologicznej, jako podstawę rozwoju „przemysłu zdrowia” dedykowanego osobom starszym korzystającym z możliwości szybkiego transportu lotniczego. Wskazał potrzebę podjęcia rozmów w przedstawicielami MON w sprawie możliwego utworzenia bezpiecznego korytarza transportowego obejmującego transport sprzętu militarnego na trasie port lotniczy — Orzysz, Bemowo Piskie.

Na zakończenie prezentacji Jarosław Matłach Starosta Szczycieński zaznaczył, że tworząc wyodrębniony przestrzennie i funkcjonalnie obszar, który zostanie ujęty w wojewódzkiej strategii i programie operacyjnym, uzyskamy dodatkowe środki europejskie na rozwój społeczno-gospodarczy gmin i miast południowych Mazur.

Zwieńczeniem spotkania było podpisanie porozumienia pomiędzy starostami szczycieńskim, nidzickim, działdowskim i piskim o współpracy w zakresie opracowania założeń projektu „Południowe Mazury”.

Michał Orzoł

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. luus #2766573 | 37.47.*.* 23 lip 2019 23:43

    Super 10 tysięcy tirów dziennie przez pisz i wiartel to jest dopiero rozwój

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages