Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Miasto i ludzie dawnego pogranicza

2019-08-01 19:00:00 (ost. akt: 2019-07-31 13:44:04)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Okres wakacyjny sprzyja podróżowaniu. Jednym z miejsc, które warto zobaczyć jest Muzeum Pogranicza w Działdowie. O "nowej-starej" placówce na mapie muzealnej województwa rozmawiamy z Patrykiem Kozłowskim-dyrektorem muzeum.

Jak długo pełnisz funkcję dyrektora Muzeum Pogranicza w Działdowie?

Muzeum Pogranicza kieruję bardzo krótko, ponieważ powstało ono formalnie dopiero miesiąc temu, natomiast Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie mieszczącym się w starym ratuszu, na bazie którego powstało Muzeum Pogranicza, kieruję już cztery lata.

Czym były podyktowane zmiany?

We wrześniu ubiegłego roku samorząd miasta Działdowa, przy pomocy funduszy unijnych, wyremontował część gotycką działdowskiego zamku z zamiarem stworzenia dużego powiatowego muzeum. I tak też się stało, 7 września 2018 roku Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego zaczęło administrować 2 obiektami, częścią dawnego ratusza przy ul. Mickiewicza oraz częścią gotycką działdowskiego zamku.

Co w związku z tym?

Zostaliśmy postawieni przed dużym wyzwaniem polegającym na przekształceniu muzeum, które dotychczas zajmowało się jedynie historią Zakonu Krzyżackiego na ziemi działdowskiej w placówkę, która swoim działaniem obejmie historię Działdowa, kompleksowo od pradziejów do XXI w. I to się udało, po wyrażeniu zgody przez radę miasta na zmianę nazwy i profilu muzeum, a potem ministra kultury, od kilkunastu dni działamy jako Muzeum Pogranicza w Działdowie.

Jak rozumiem, obecnie w Działdowie turysta może zwiedzać dwie wystawy historyczne?

Dokładnie tak, pierwsza wystawa poświęcona samemu Zakonowi Krzyżackiemu mieści się w starym ratuszu (dawne Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego). Ta część muzeum jest czynna od wtorku do soboty w godz. 11:00 – 16:00 i jest biletowana. Natomiast wystawa stała „Działdowo - miasto i ludzie dawnego pogranicza” udostępniona w części gotyckiej działdowskiego zamku jest nieodpłatna i można ją oglądać od wtorku do soboty w godz. 10:00 – 17:00, a w niedzielę od 10:00 do 15:00.

Czy możesz powiedzieć coś więcej o nowej ekspozycji w działdowskim zamku?

Wystawa stała „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza” znajduje się na dwóch poziomach gotyckiego skrzydła zamku (piwnice i przyziemie). W ośmiu salach wystawienniczych możemy zapoznać się z historią miasta od pradziejów do XIV w, z życiem codziennym w średniowieczu, zamkiem jako centrum administracji. Jest też sala poświęcona znaleziskom numizmatycznym, wojnom i bitwom, jakie rozegrały się na działdowszczyźnie na przestrzeni wieków, życiu społeczno-politycznemu w Działdowie w XX w. Do dyspozycji zwiedzających jest także ekspozycja prezentująca historię niemieckiego obozu zagłady – Soldau, funkcjonującego tutaj w latach 1939 – 1945. Do zwiedzania udostępniono również pierwsze piętro zamku, w którym znajdują się piękne gotyckie sale (refektarz i kaplica).

Jakie masz dalsze plany związane z muzeum?

Po okresie transformacji przyszedł czas na szerokie działanie, już w sierpniu rozpoczynamy kolejny sezon prac archeologicznych na ciekawym stanowisku przy ul. Mławskiej w Działdowie. Podjęliśmy również starania związane z utworzenie rocznika muzealnego, w którym zamieszczać będziemy artykuły naukowe poświęcone ziemi działdowskiej. Przyszły rok to 100 - lecie przyłączenia Działdowa do Polski, w związku z tym w ramach komitetu obchodów tego wydarzenia stworzymy wystawę czasową poświęconą 100 ostatnim latom Działdowa, a także przygotujemy konferencję naukową. Chcemy również zorganizować widowisko historyczne, ukazujące wkroczenie wojsk Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera do Dziadowa w 1920 roku oraz widowisko historyczne na kanwie walk polsko – bolszewickich 1920 roku i epizodu działdowskiego.

zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. przepraszam #2774566 | 46.170.*.* 9 sie 2019 15:20

  Porządek zrobił szybciej niż wszyscy myśleli

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Przeprosił #2773795 | 46.170.*.* 8 sie 2019 10:04

  Tych urażonych !!!!! Kaczyński zrobi z nim porządek po wyborach . Już nie będzie marszałkiem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Hg #2772834 | 31.0.*.* 6 sie 2019 10:09

  Panie Patryku co z tym podrozowaniem Kuchciński ego

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. dd #2771300 | 83.31.*.* 2 sie 2019 14:08

  wywiad z dyrektorem na "ty" to tak troche slabo..

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Podróżowanie #2770900 | 88.119.*.* 1 sie 2019 19:42

  Marszałek Kuchciński z dojnej zmiany pisu ma sto przelotów samolotem za kasę podatników. Niezły podróżnik

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages