Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Oszustwa nie można tolerować

2019-08-22 11:54:00 (ost. akt: 2019-08-22 15:06:50)
fot. Czytelnik

fot. Czytelnik

Autor zdjęcia: Czytelnik

—Wszyscy wytwarzamy odpady komunalne i musimy za nie także zapłacić. Stawianie się ponad prawem i oszukiwanie mieszkańców uczciwie płacących za odbiór odpadów, nie może być tolerowane — mówi Zbigniew Śliwka z zespołu kontrolnego.

Jak pisaliśmy w jednym z ostatnich numerów Gazety Działdowskiej, 21 maja Zarządu Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna” upoważnił pracowników Referatu Gospodarki Komunalnej do sprawowania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jednym z powodów powołania zespołu kontrolnego jest fakt, że nie wszyscy mieszkańcy płacą za odbiór odpadów.

— Liczba mieszkańców Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna”, zgodnie z danymi pochodzącymi z rejestru ludności miast i gmin należących do związku, liczy 115346 mieszkańców, natomiast w złożonych deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ujęto 92154 mieszkańców. Różnica 23 tys. wynika z wielu składników, ale niestety składnik nieuczciwości jest tu bardzo znaczący — wyjaśnia Zbigniew Śliwka- kierownik referatu ds gospodarki komunalnej EZG "Działdowszczyzna".

Pracownicy prowadzą kontrolę nieruchomości w zakresie obowiązku złożenia deklaracji, wyposażenia nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych, oraz deklarowanej segregacji odpadów komunalnych. W przypadku braku złożenia deklaracji właściciel posesji jest informowany o obowiązku złożenia deklaracji niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni.

— Zespół kontrolny, wykonując kontrolę, jest uprawniony do wstępu na teren nieruchomości, obiektów lub ich części w godzinach od 8:00 do 20:00. Żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, żądania okazania dokumentów i udostępniania wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli — wyjaśnia Zbigniew Śliwka.

A jak rozpoznać pracowników uprawnionych do przeprowadzania kontroli? — Pracownicy przeprowadzający kontrolę muszą posiadać aktualne upoważnienie do prowadzenia kontroli, legitymację imienną wraz ze zdjęciem oraz dowód osobisty. Na każde wezwanie pracownicy są zobowiązani do ukazania wspomnianych dokumentów — tłumaczy Zbigniew Śliwka.

Pracownicy referatu w okresie letnim zaplanowali kontrolę nieruchomości letniskowych położonych na terenie związku. W harmonogramie kontroli ujęto miejscowości: Kiełpiny, Ostaszewo, Kownatki, Szkotowo, Natać Wielka, Natać Mała, Jabłonki i Wikno. Pierwsze kontrole odbyły się w lipcu.

— Podczas kontroli pracownicy informowali właścicieli nieruchomości letniskowych o obowiązku złożenia deklaracji. Instruowali, pomagali wypełniać deklarację a tam, gdzie nikogo nie zastali, zostawiali informację pisemną o obowiązku właścicieli domków letniskowych dotyczącą złożenia deklaracji — zaznacza Zbigniew Śliwka. Drugi etap kontroli przewidywany jest w sierpniu. Brak złożenia deklaracji skutkować będzie wszczęciem postępowania i wydaniem decyzji naliczającej opłaty wraz z należnymi opłatami i odsetkami za okres, w którym obowiązek złożenia deklaracji obowiązywał.

— Pracownicy zespołu kontrolnego spotykają się z bardzo pozytywnym odzewem, podczas prowadzenia czynności kontrolnych w przypadku, gdy właściciel nieruchomości letniskowej ma złożoną deklarację. Przyjmujemy od mieszkańców wiele sugestii udoskonalenia systemu odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości letniskowych.

Sugestie naliczania opłaty na podstawie zużycia ilości wody lub prośby o wprowadzenie systemu workowego odbioru odpadów. W najbliższym czasie tematy te zostaną poruszone na spotkaniu Zarządu Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna” — mówi Zbigniew Śliwka.

Niestety, nie wszyscy mieszkańcy patrzą na zespół przychylnym okiem. — Wśród osób, które deklaracji nie posiadają, miłą grupą są osoby, które popełniły błąd z niewiedzy, proszą o deklarację i od razu ją wypełniają. Ostatnia grupa, nieposiadająca złożonej deklaracji tłumaczy się na wiele sposobów, niestety nigdy, że popełniła błąd.

Odnosimy wrażenie, że właściciele nieruchomości z premedytacją oszukują uczciwie płacących mieszkańców i stworzony system. Wtedy najczęściej zespół kontrolny spotyka się z agresją słowną, wysłuchuje od właścicieli tez o ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jako złej i niedobrej dodając o wielkich posiadanych koneksjach w dużym mieście — dodaje Zbigniew Śliwka.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nakłada na właściciela nieruchomości letniskowej, obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości. — Pierwszy etap kontroli zyskał szeroki odzew wśród właścicieli nieruchomości letniskowych.

Codziennie otrzymujemy nowe zapytania o informację, gdzie można złożyć deklarację, a tych w ostatnim czasie przyjęliśmy naprawdę wiele. Dziękujemy za wyrozumiałość i przyjazne podejście właścicieli nieruchomości, podczas prowadzenia czynności kontrolnych. Wszyscy wytwarzamy odpady komunalne i musimy za nie, także zapłacić. Stawianie się ponad prawem i oszukiwanie mieszkańców uczciwie płacących za odbiór odpadów, nie może być tolerowane — podkreśla Zbigniew Śliwka.

PRZYPOMINAMY:

W skład Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna” wchodzą następujące miasta i gminy: Działdowo, Nidzica, Lubawa, Lidzbark, Rybno, Płośnica, Grodziczno, Kozłowo, Iłowo -Osada, Janowo i Janowiec Kościelny. Położony jest w granicach województwa warmińsko – mazurskiego, w jego południowej części i tworzy Zachodni Region Gospodarki Odpadami.
Na terenie EZGD od właścicieli nieruchomości na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości rekreacyjno – wypoczynkowe, wykorzystywane przez część roku, obowiązuje ryczałtowa stawka w wysokości:
- 120zł. rocznie od jednej nieruchomości za gospodarowanie odpadami selektywnie;
- 216 zł. rocznie od jednej nieruchomości za gospodarowanie odpadami nieselektywnie.
Deklarację można pobrać ze strony Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna” pod adresem www.dzialdowszczyzna.bip.net.pl, a dodatkowych informacji udzielimy pod nr. Tel. 23 698 17 70.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wszyscy nie płacą #2782796 | 46.169.*.* 28 sie 2019 10:08

  własciciel zameldowany sam wynajmuje mieszkanie dla rodziny 5 osobowej powinni płacić za 5 osób placa za jedną dlaczego zrobili proste klucze powracajacy warszawiacy ą własciciele domów jednorodzinnych , dlaczego nie płaci wielu mieszkanców Spóldzielni mieszkaniowych wielu warszawiaków i zostawiaja smieci z drobnych firm biur sklepów uslugowych sklepików własciciele przyworza i skldują smieci do smietników spółdzielni ciekawe za ile płac

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kpina #2780428 | 37.7.*.* 22 sie 2019 14:54

  jeszcze ktos nie wie , że za smieci trzeba płacić?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages