Poniedziałek, 9 grudnia 2019. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Susza rolnicza w powiecie nidzickim

2019-08-09 07:00:00 (ost. akt: 2019-08-08 21:43:43)

Autor zdjęcia: pixabay

POWIAT\\\ Brak dostatecznej ilości opadów atmosferycznych w bieżącym sezonie wegetacyjnym niemalże w całym kraju dotknął również rolników w naszym powiecie. Już od początku maja rolnicy sygnalizowali, iż plony będą o wiele niższe.

Brak dostatecznej ilości opadów atmosferycznych w bieżącym sezonie wegetacyjnym niemalże w całym kraju dotknął również rolników w naszym powiecie.

Już od początku maja rolnicy sygnalizowali, iż spodziewać się należy znacznego obniżenia plonów w uprawach zbóż jarych, ozimych jak również w uprawie kukurydzy, ziemniaków, roślin strączkowych i na użytkach zielonych co wyraźnie dało się zaobserwować podczas czerwcowych sianokosów. Sygnały od rolników nie zostały zlekceważone. Samorząd rolniczy wystąpił w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi obrazując sytuację rolników w naszym powiecie.

Odpowiedź Ministra w piśmie skierowanym do Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej była jednoznaczna. Pomoc do rolników zostanie skierowana kiedy monitoring suszy rolniczej wykaże jej faktyczne wystąpienie w danych uprawach.


Od kilku lat w Polsce mamy system monitorowania suszy rolniczej, który na podstawie klimatycznego bilansu wodnego określa ilość opadów na danym obszarze przez stacje meteorologiczne.

Nadmienić należy, iż obecnie takich stacji w naszym kraju jest około sześciuset, a jeszcze kilka lat temu było ich tylko dwieście. Rolników oczywiście interesuje najbardziej stan ich upraw na podstawie oceny indywidualnej danej plantacji.

Jednak o pomocy rządowej można mówić dopiero wtedy, gdy system monitorowania to potwierdzi, gdyż takie są zasady udzielania ewentualnego wsparcia.

W ostatnim ósmym już raporcie monitoringu uznano suszę rolniczą w powiecie nidzickim dla wybranych upraw na obszarze wszystkich czterech gmin.

W przypadku gminy Janowiec Kościelny i Janowo suszę uznano dla upraw kukurydzy na ziarno i kiszonkę, roślin strączkowych i krzewów owocowych.

W przypadku gminy Nidzica i Kozłowo tylko dla kukurydzy na ziarno i kiszonkę.

Nadmienić należy również, iż szacowaniem objęte będą tylko uprawy na glebach bardzo podatnych na suszę rolniczą.

W myśl monitoringu suszy do gleb tych należą: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty oraz piasek słabo gliniasty pylasty.

Rolnicy, którzy ponieśli straty w powyższych uprawach powinni składać wnioski do urzędów gmin o oszacowanie strat. Na chwilę obecną trudno mówić jaki rodzaj wsparcia zostanie przewidziany. Zapewne decyzje zapadną po oszacowaniu strat na terenie całego kraju.

Piotr Miecznikowski
Członek Nidzickiej Rady Powiatowej
WMiR


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tomasz #2774780 | 46.76.*.* 9 sie 2019 22:43

  W kukurydzy i strączkowych susza jak te uprawy mają najlepszy system korzeniowy a w zbożach nie.Co za bzdury.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Prawda #2774557 | 46.170.*.* 9 sie 2019 15:07

  W dupach się przewraca jak niektórym nauczycielom zawsze źle !!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ja #2774474 | 83.31.*.* 9 sie 2019 13:44

  Jaka kur... susza? Lato jest tak mokre i mało upalne ze niech nie przesadzają. W dupach sie poprzewracało. Rolnik=złodziej. Naciągacze na dodatki i wyrównania za susze. Wstyd!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages