Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Uroczyste Obchody Święta Wojska Polskiego w Nidzicy [FOTORELACJA]

2019-08-15 12:58:33 (ost. akt: 2019-08-15 16:22:12)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., stoczonej podczas wojny polsko-bolszewickiej, obchodzimy święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwane Świętem Wojska Polskiego.

To już 99. rocznica Cudu nad Wisłą- Bitwy Warszawskiej, zakończonej cennym zwycięstwem Polaków. Walki stoczone pod Ossowem i Radzyminem zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz przekreśliły plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

W Nidzicy odbyły się uroczystości upamiętniające przełomową bitwę. Po uroczystej mszy świętej w kościele św. Wojciecha delegacje złożyły wiązanki pod tablicą poświęconą pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego, a także na Cmentarzu Wojennym w Nidzicy.

Głos zabrali gospodarze oraz zaproszeni goście: Sylwia Jaskulska- członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, Marcin Paliński- starosta nidzicki oraz Jacek Kosmala- burmistrz Nidzicy.

Andrzej Bróździński- przewodniczący rady powiatu, w imieniu wicewojewody Sławomira Sadowskiego, przekazał podziękowania i złożył życzenia obchodzącym święto. — Cud nad Wisłą na zawsze pozostanie symbolem patriotycznego zjednoczenia w walce o wolność. Dziś oddajemy hołd żołnierzom RP wszystkich epok — mówił Andrzej Bróździński.

Marcin Paliński podkreślił, że 99 lat temu rozegrała się najważniejsza bitwa wojny polsko- bolszewickiej. — Bitwa ta zadecydowała o naszej niepodległości. Dziękuję za to, że potrafimy się zjednoczyć i oddać hołd poległym żołnierzom, którzy w imię Ojczyzny oddali to, co najważniejsze- swoje życie. Bez ich ofiary nie byłoby dziś Polski wolnej, suwerennej i demokratycznej — zaznaczył starosta nidzicki.

Życzenia mundurowym złożył także Jacek Kosmala. — Życzę państwu i sobie, żebyśmy mogli razem, pomimo różnic, uczcić cześć tych, którzy za naszą Ojczyznę oddali życie. Tym, którzy są w czynnej służbie życzę, by państwo o nich nigdy nie zapomniało, a my otaczajmy ich troską i szacunkiem — podkreślił burmistrz Nidzicy.

Prywatnymi wspomnieniami i przemyśleniami podzielili się z zebranymi Stanisław Koziński i Wojciech Żulczyk.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Czytelnik #2777605 | 188.112.*.* 16 sie 2019 11:20

    Jak zwykle.Wszystkie delegacje składają wiązanki kwiatów pod pomnikiem wdzięczności Armii Sowieckiej z okazji rocznicy bitwy warszawskiej.To jakaś paranoja, która ogarnia to miasto.A czy chociaż jedną wiązankę złożono na grobie 11 żołnierzy Armii Modlin, czy też na grobie symbolu poświęconemu bohaterom pomordowanym prze UB w Nidzicy.Wstyd.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages