Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Nidzicy.

2019-09-10 07:00:00 (ost. akt: 2019-09-09 20:13:08)

Autor zdjęcia: MGBP w Nidzicy

"...piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości” - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

6 września na skwerku miejskim Polonezem Ogińskiego rozpoczęliśmy ósme Narodowe Czytanie.

Na wstępie wszystkich zgromadzonych przywitał dyrektor biblioteki, który odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy: „Jestem przekonany, że bogactwo polskich nowel pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzuje czytelnictwo i niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości”.


Tekstem „Dobrej Pani” nidzicką akcję Narodowego Czytania rozpoczął gospodarz miasta, burmistrz Jacek Kosmala. Następnie mogliśmy wysłuchać starosty Marcina Palińskiego i wicestarosty Pawła Przybyłka.

Wszyscy zaproszeni goście i zgromadzona publiczność z uwagą wysłuchali fragmentów nowel zaproponowanych przez bibliotekę a także krótkich informacji o ich autorach i czasach, w których powstały.

W słońcu, przy pięknie interpretowanych fragmentach i wspaniałych utworach muzycznych oraz zabawie quizowej, spędziliśmy radosne chwile wspólnego czytania.

Nowele Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego towarzyszyły naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów.

Zapraszamy do Biblioteki !
MGBP


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: mgbpNidzica

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages